Reklamı kapat

Öngörüleri Çıkabilen Analist: Bitcoin’in Dip Fiyatı Bu!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 1 hafta önce
150 görüntülenme
Analist: Bitcoin (BTC)'in Dip Fiyatı Bu

FTX’in iflasıyla, Morgan Stanley’den bağımsız piyasa analistlerine uzanan geniş bir analist grubu, Bitcoin tahminlerinde çıtayı 13.000 doların altına çektiler. Şimdi, isabetli tahminleriyle bilinen bir analistte önceki ayı piyasanın diplerine işaret ediyor.

Bitcoin fiyatında yeni hedef 2020 dipleri

Tarihsel veriler, Bitcoin’in beklenen dip seviyesi olarak 11.000 veya 9.000 dolar seviyelerine işaret ediyor. Lider kripto para birimi önceki boğa döngüsünde bu seviyelerden destek bulmuştu. Yeni yılda sayısız makroekonomik ve piyasa gerilemesinin bir sonucu olarak pek başarılı olamadı. Geçen yılın Kasım ayından bu yana %80’den fazla değer kaybetti. Şimdi, yeni tahminler, düşüş ivmesinin dört haneli fiyatlara kadar varacağını söylüyor.

Kripto para piyasası bundan iki yıl öncesinde kaydettiği muazzam kazançlar nedeniyle patlama yaşıyordu. ABD vadeli ETF’nin piyasaya sürülmesiyle cesaretlendirilen Bitcoin, 69.000 dolarda yeni bir rekor kırdı. Ancak sonraki ayalarda gidişatta keskin bir U dönüşü yaşandı. Merkez bankaları neden oldukları şiddetli enflasyonla mücadele etmek için para politikalarını yükseltti. Sonuç olarak piyasadan yüklü miktarda para çıkışı gerçekleşti.

İflaslar durumu daha da kötüleştirdi

Mayıs ayından öncesine kadar satışların temel nedeni Ukrayna savaşı ve birkaç makroekonomik faktördü. Bu esnada sadece Bitcoin değil, tüm piyasa düşüşteydi. Mayıs ayında, Terra LUNA-UST’nın tetiklediği satışlar durumu daha da kötüleştirdi. Ardından ayağa kalmaya çalışan kripto para piyasasını FTX’in iflası vurdu. Bununla birlikte Bitcoin son yılların en düşük seviyelerine geriledi. Şimdiye kadarki en kötü an, Bitcoin’in 16.000 doların altına iki yılın en düşük seviyesini kırmasıyla geçen hafta meydana geldi.

Böylece, Kasım 2021’deki ATH’den bu yana düşüş neredeyse %80’i buldu. Tanınan bir kripto para analisti olan DonAlt, Bitcoin’in henüz bu seviyelerde dip bulmadığını söylüyor:

  • Mevcut BTC ayı piyasasının önceki iki ayıyla karşılaştırılması: Şu ana kadar fiyat neredeyse %80 düştü Bu ayı piyasası 2014-2015 kadar kötü giderse, kabaca 9,5 bin doları görüyor olacaksınız. 2017-2018 ayı piyasası gibi giderse ~ 11 bin dolar olur.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız DonAlt’ın isabetli tahminlerine buradan ulaşabilirsiniz. Güncel analizlerinde, mevcut ayı döngüsü 2014-2015 ayı piyasasını yansıtırsa BTC’nin 9.500 dolara, 2017-2018 arasındaki olaylar kendini tekrar ederse 11.000 dolara düşebileceğini tahmin etti. DonAlt tarafından sağlanan grafiğe göre, BTC tarihsel olarak bu döngülerin ardından ralli yapıyor. Şimdi sıradaki döngü dipleri olarak 11.000 ve 9.000 doları test edecek.

Bitcoin (BTC) yazım sırasında 16,629 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat ve geçen haftaya göre sabit kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptopotato

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin, FTX Varlıklarını Almak İstiyor
Duyuruldu: Bu Altcoin, FTX Varlıklarını Almak İstiyor! Batan kripto para borsası FTX’i kurtarma aşamasında, piyasanın en büyük altcoin projelerinden biri anlaşmaları değerlendiriyor. Bu altcoin projesi FTX’i satın almak istiyor Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, The Sunday Times’a verdiği demeçte, şirketinin FTX’e ait işletmelerle ilgilendiğini söyledi....
Buğra Çağlar 1 hafta önce