Analist, Verilerle Açıklıyor: Altın’ın Teknik Görünümü Nasıl?

pile of gold with a trading chart on the background
pile of gold with a trading chart on the background
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Rekha Chauhan, Pazartesi günü altın fiyatının, önceki seansın düşüşünü 1.770 doların altına uzattığını ve daha yüksek ABD Hazine faizlerinin, ABD dolarına olan talebi desteklediğini belirtiyor. Bu arada, yüksek enflasyon endişeleri ve Çin’in iç karartıcı Gayri Safi Yurtiçi Verileri, yatırımcıların risk algısını artırıyor.

Altını etkileyen ekonomik verilere genel bir bakış

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, altın fiyatları, Perşembe günü 1.800 doları test ettikten sonra, yeni bir işlem haftası başlarken üst üste ikinci gününde düşüş kaydediyor. ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri %1,60’ın üzerine çıkarak, getiri sağlamayan külçenin fırsat maliyetini düşürüyor. ABD Dolar Endeksi (DXY), %0,19 kazançla 94,10’un üzerinde işlem görüyor ve altını diğer para birimi sahipleri için pahalı hale getiriyor. 

Altın

Bu arada, Eylül’de %0,7 artan ABD Perakende Satışları, %0,2’lik düşüş yönündeki piyasa tahminlerini geçerek, ABD Merkez Bankası’ndan beklenenden daha erken faiz artırımı beklentilerini destekledi. Buna ek olarak, İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, İngiliz merkez bankasının enflasyon riski arttıkça, Aralık veya 2022’nin başlarında faiz oranlarını yükseltmeye hazırlandığını ima etti.

Altın genellikle enflasyona ve kur dalgalanmalarına karşı bir korunma olarak kabul edilir. Bu yüzden büyük merkez bankalarının şahin bir hamlesi altının cazibesini azaltacaktır. Ayrıca, dünyanın en büyük fiziksel destekli altın borsa yatırım fonu (ETF) olan SPDR Gold Trust, holdinginin Cuma günü bir gün önceki 982,72 tondan %0,3 düşüşle 980,1 tona düştüğünü açıkladı.

Altın

Bununla birlikte analist, altındaki düşük fiyatların, küresel hisse senetlerindeki düşüşten ve küresel büyümedeki düzensiz toparlanmaya ilişkin endişelerden destek aldığını ifade ediyor. Asya borsası ve ABD vadeli işlemleri, artan enerji fiyatlarının, enflasyon endişelerini artırmasının ve Çin’in büyümesinin yavaşlamasının ortasında düştü. Çin ekonomisi, elektrik kesintileri, tedarik zinciri darboğazları ve emlak piyasasındaki büyük aksamalardan zarar görerek üçüncü çeyrekte tökezledi. Çin’in Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisi, beklentilerin altın kalarak, Temmuz-Eylül ayında% 4,9 olarak gerçekleşti.

Altın teknik görünümü: MACD göstergesindeki herhangi bir düşüş satış baskısını artırır

Altın fiyatları, 15 Eylül’den bu yana Perşembe günü ilk kez 1.800 doları test ettikten sonra Cuma günü yaklaşık 40 dolar düştü. Bu düşüşü yorumlayan analist, fiyatların kritik 100-günlük ve 50-günlük Basit Hareketli Ortalamalar (SMA) birleşiminin altında işlem görmesinin, negatif yönü doğruladığını belirtiyor.

Piyasa analisti Rekha Chauhan, Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı (MACD)’nın, orta çizginin altında düşüş eğilimi gösterdiğini ifade ediyor. Analist, MACD göstergesindeki herhangi bir düşüşün satış baskısını artıracağını ve fiyatların Salı gününün en düşük seviyesi olan 1.750,81 dolara yaklaşacağını belirtiyor. Rekha Chauhan’a göre, söz konusu seviyenin altında bir günlük kapanış, ayıları 1.740 dolarlık yatay destek seviyesini yeniden test etmeye teşvik edebilir ve altın ayıları 29 Eylül’ü 1.721 dolarda karşılayabilir. Analist şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

Alternatif olarak, fiyatlar gün içi en yüksek seviyenin üzerinde devam ederse, 1.777,66 dolar olan 50 günlük SMA’nın üzerinde 1.780 dolar yatay direnç seviyesine geri dönebilir. Ardından, altın boğaları 100 günlük SMA’yı 1.782,21 dolarda tekrar test edecek. Söz konusu seviyenin üzerinde bir günlük kapanış, boğalar için 1.820 dolarlık yatay direnç seviyesini görecektir.

Altın fiyatı için ek seviyeler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Analist, Verilerle Açıklıyor: Altın’ın Teknik Görünümü Nasıl?