Analistler: Altın Güçlü Yükselecek! Bu Seviyeler Göründü

Gold Coins Ingots 578446 4500x3000 scaled
Gold Coins Ingots 578446 4500x3000 scaled
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın piyasası 1.800 doların altında kalmaya devam ediyor. Ancak TD Securities’deki emtia analistleri, artan stagflasyon etkilerini gördükleri için, değerli metalden vazgeçmeye hazır görünmüyor.

TDS analistleri: Fed’in duruşu nedeniyle, değerli maden sektörü zarar görüyor

Geçen hafta yayınlanan bir raporda, TD Securities emtia analistleri vadeli altın işlemleri için, Nisan vadeli 1.850 – 2.000 dolar, vadeli long call spread başlattıklarını belirtiyor. Kanada bankası bu işlemi, altın fiyatlarının dört ay içinde önemli ölçüde yükselmesi beklentisiyle gerçekleştirdiğini açıklıyor. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, yatırım talebinin zayıf olması ve fiyatların 1.800 doların üzerinde tutunamaması nedeniyle trade işlemleri, altın piyasasındaki durgunluk zemininde gerçekleşiyor.

Altın

TradingView verilerine göre altın vadeli işlemleri, yazının yazıldığı sıralarda günlük %0,50 artışla 1.779,4 dolardan işlem görüyordu. TDS analistleri, Federal Rezerv’in para politikalarını sıkılaştırmaya ve yıl sonundan önce aylık tahvil alımlarını azaltmaya çalışması nedeniyle, tüm değerli maden sektörünün zarar gördüğünü kaydediyor. Fed’in tutumunu değerlendiren analistler, şu yorumu yapıyor:

Spekülatörler, artan Merkez Bankası alımlarına karşı, piyasanın Fed’in çıkışını fiyatlandırmaya yoğun bir şekilde odaklandığını ve ufuktaki riskleri görmezden geldiğini yansıtarak, ellerinden geleni yaptı.

“Stagflasyon tehdidi nedeniyle, altın çekici olmaya devam ediyor”

SPDR Gold Trust’tan elde edilen veriler, bu yıl içinde şimdiye kadar yatırımcıların, dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonundan, 190 tondan fazla değerli metali tasfiye ettiğini gösteriyor. Piyasa analisti Neils Christensen’e göre, artan enflasyon baskılarının sarı metal fiyatlarını desteklememesinin nedenlerinden biri, ABD merkez bankasının faiz oranlarını beklenenden daha erken artıracağı beklentilerine katkıda bulunması.

Altın

Ancak analistler, artan enflasyonun, stagflasyon tehdidine katkıda bulunması nedeniyle, altının çekici olmaya devam ettiğini belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Stagflasyon, aklın bir kısmını ele geçirmiş olsa da, henüz ek altın talebine dönüşmedi. Bununla birlikte, küresel enerji krizi yoğunlaştıkça, sarı metale sahip olmak için nedenler de daha zorlayıcı hale geliyor. Soğuk bir kış, enerji fiyatlarını astronomik olarak yükseltebilir ve asimetrik olarak stagflasyonist rüzgarları körükleyebilir.

Bu arada, Kanada bankası, altın piyasasındaki short pozisyon kapamaların, 2022’nin başlarında daha büyük bir ivme hareketini tetikleyebileceğini umuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Analistler: Altın Güçlü Yükselecek! Bu Seviyeler Göründü