Reklamı kapat

Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten Şoke Eden BTC Tahmini!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 Ekim 2022
0 görüntülenme

Eski bir emtia traderı olan Peter Brandt, Bitcoin (BTC) fiyatında potansiyel olarak sıfıra düşüş öngörüyor. Efsanevi analist bu tahmini için yüzde 50’lik bir olasılık olduğuna inanmakta. İşte detaylar… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Ünlü analist Brandt, Bitcoin analiziyle korkuttu

Grafik uzmanı Peter Brandt, Bitcoin fiyatının potansiyel olarak sıfıra düşebileceğini bir süredir söylüyordu. Brandt’in son açıklamalarına göre böyle bir felaket senaryosunun ortaya çıkma olasılığı yüzde 50 oranında.  Ancak analizin olumlu bir tarafı da var. Brandt, BTC’nin 250.000 dolara çıkma olasılığının da yüzde 50 olduğunu söyledi. Yani, kripto para biriminin “asimetrik bir ödül-risk” oranına sahip olduğunu belirtti.

Daha gerçekçi düşüş hedeflerinden bahseden Brandt, kısa süre önce 8.000 dolara işaret etti. Bu seviyenin, devam eden fiyat düzeltmesinin en alt noktası olabileceğini öne sürdü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Brandt, kripto para biriminin 2020’deki çöküşünün ardından nihai dip sinyali vermişti. O sıralar çöküş, pandemi kaynaklı panikten kaynaklı idi. Ancak, Bitcoin bundan sadece aylar sonra bir boğa koşusu başlattı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında ise 69.000 dolara ulaştı.

BTC karşıtı birçok yorum var

En büyük kripto para birimi bir süredir piyasada olsa da, sonunda unutulmaya yüz tutacağına inanan birçok kişi var. Bunlardan biri, efsanevi yatırımcı Warren Buffett’in sağ kolu olan Berkshire Hathaway Başkan Yardımcısı Charlie Munger. Munger kısa süre önce Bitcoin’in sıfıra gitmesinin “çok muhtemel” olduğunu iddia etmişti. Böyle bir senaryo pek olası değil. Ancak bazılarına göre, bazı faktörler doğrultusunda Bitcoin teknik olarak yine de sıfıra gerileme ihtimali var. 2018’de Yale Üniversitesi ekonomistleri, en büyük kripto para biriminin “ siyah kuğu” olayı nedeniyle tek bir gün içinde sıfıra düşme olasılığının yüzde 0,4 olduğunu tahmin ediyorlardı.

Bilindiği gibi “siyah kuğu” normalde bir durumdan beklenenin ötesinde ve potansiyel olarak ciddi sonuç doğuracağı öngörülemeyen olayları adlandırmak için kullanılıyor. Siyah kuğu olayları, son derece nadir olmaları, şiddetli etkileri ve sonradan anlaşılmalarıyla karakterize edilir. Terim, finans profesörü, yazar ve eski Wall Street traderı Nassim Nicholas Taleb tarafından popüler hale getirildi. Taleb, 2008 mali krizinden önceki 2007 tarihli bir kitapta siyah kuğu olayı fikrini yazmıştı.

Taleb, siyah kuğu olaylarının aşırı nadir olmaları nedeniyle tahmin edilmesinin imkansız olduğunu belirtiyor. Ancak feci sonuçlara yol açtığını, insanların her ne olursa olsun bir siyah kuğu olayını önemli bir olasılık olarak dikkate alması gerektiğini savunmakta. İnsanların, bu olasılığa göre plan yapması gerektiğini düşünüyor.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Hafta Bu 29 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar! Bu hafta, 2022’nin dördüncü çeyreğinin ilk haftasına işaret ediyor. Bu nedenle altcoin gündemi de biraz yoğun halde. Aşağıdaki listede bu hafta boyunca yaşanacakları görebilirsiniz. Bunların arasında borsa listelemeleri, ağ güncellemelerini, soru cevap etkinlikleri gibi gelişmeler yer alıyor....
Aslı Dinçer 3 Ekim 2022