Anchor Protocol Nedir? ANC Ne İşe Yarar?

Anc nedir
Anc nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anchor Protocol nedir? Anchor Protocol, stablecoin mevduatlarında yüksek oranda faiz getirisi sunan bir borç alıp verme protokolüdür. Bu makalede Anchor Protocol nedir, ANC ne işe yarar gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için derledik. Gelin protokolü birlikte inceleyelim.

Anchor Protocol nedir?

Anchor Protocol, Terra Blockchain üzerinde çalışan bir stablecoin mevduat protokolüdür. Protokol aracılığıyla kullanıcılar, istedikleri stablecoin’leri, diğer kullanıcılara borç verebilmekte ve borç alabilmektedir. Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolünün başlıca özelliği sunduğu yüksek orandaki faiz oranlarıdır. Buna göre, stablecoin varlıklarını borç veren kullanıcılar, yıllık %20’ye varan oranlarda faiz getirisi elde edebilmektedir. Böylece borçlular, LUNA teminatlarını, satmadan veya yakmadan üretken varlıklara dönüştürme imkânı elde ederler.

Böylece Anchor, kullanıcılara yüksek getiri ve düşük oynaklık sunan bir DeFi platformu olmayı amaçlamaktadır. Proje, bu sayede yatırımcı çekebilir ve UST talebini artırabilir. Sonuç olarak, UST’nin bir stablecoin olarak benimsenmesi artar ve Terra projesinin DeFi alanında daha çok büyür. Bu bakımdan Anchor fiyatı, Terra Blockchain’e ve LUNA’nın fiyatına bağlıdır. Zaten Anchor’un kurucuları da Terra’nın kurucularıyla aynıdır. Anchor Protocol, Terraform Labs’ı da kuran Daniel Shin ve Do Kwon tarafından 2021’in Mart ayında kuruldu.

Anchor’u benzersiz yapan nedir?

Anchor Protocol, sunduğu yüksek faiz getirisi ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Terra Blockchain gibi farklı bir ağda çalışması da önemlidir. Bilindiği üzere, birçok DeFi projesi Ethereum üzerinde çalışmaktadır. Bunun yanında protokol, oldukça kullanıcı dostu ve basit bir arayüze sahiptir. Ek olarak proje, diğer DeFi projelerinin aksine minimum yatırım tutarı, hesap dondurma veya kayıt gereksinimlerine sahip değildir. Dünya çapında tüm kullanıcılar, ön şart olmadan varlıkları üzerinden gelir elde edebilmektedir.

ANC nedir? Ne işe yarar?

ANC, Anchor Protocol’ün yerel kripto para birimidir. Tokenin Terra ekosisteminde CW-20 ve Ethereum ağında ERC-20 olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Anchor, Tendermint’e dayalı Proof-of-Stake (PoS) mekanizması ile çalışan Terra ekosistemi üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, Anchor içerisinde kullanıcılar ANC varlıklarını stake ederek, doğrulayıcı olabilmektedir. Doğrulayıcı, PoS blok zincirlerinde işlemleri doğrulayan kullanıcılara verilen isimdir. Buna göre ANC sahipleri, varlıklarını protokolün akıllı sözleşmelerine kilitleyerek, işlem doğrulayabilmekte ve sonucunda token ödülleri kazanabilmektedir. Yani, ANC ile pasif gelir elde etmeniz mümkündür.

Tokenin bir diğer önemli işlevi de Anchor’un yönetişiminde kendini göstermektedir. Anchor, çoğu blok zinciri projesi gibi merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir. Buna göre platform, topluluğu tarafından yönetilmektedir ve topluluğa katılmanın tek yolu ANC sahibi olmaktadır. Böylece ANC sahipleri, tokenlerini yakarak platformun yönetimine katılabilmekte ve alınan kararlarda oy kullanabilmektedir.

Anchor Protocol nedir? ANC nasıl alınır?

ANC coin; Binance, KuCoin, OKX, Gate.io ve Mandala Exchange tarafından listelenmektedir. ANC’yi satın almak isteyen yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olmalıdır. Bunun ardından hesaplarını, borsanın adımlarını izleyerek doğrulamalı ve ANC paritelerine uygun bir varlığı cüzdanlarına yüklemelidir. Tüm bu işlemleri gerçekleştiren kullanıcılar, ANC satın alabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Anchor Protocol Nedir? ANC Ne İşe Yarar?