API3 Nedir? API3 Coin Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
208 görüntülenme
API3 Nedir? API3 Coin Ne İşe Yarar?

API3 nedir? API3, Blockchain teknolojisi aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) için API’ler sunan bir Web3 projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede API3 nedir, ne sunar, API3 coin ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruları yanıtladık. Şimdi gelin dApp’ler için uygulama geliştirme arayüzleri (API’ler) sunan bu projeyi birlikte inceleyelim.

API3 nedir?

Akıllı sözleşmeler genellikle güvenilir kaynaklardan gelen verilere erişmekte zorlanırlar. Bu kontratlar, aynı zamanda merkeziyetsiz uygulamalar olarak da bilinen dApp’lere bir temel olur. Doğruluğundan emin olunan verilere erişimdeki zorluk, dApp’lerin geliştirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu noktada API’ler olarak bilinen uygulama geliştirme arayüzleri devreye girer. API3, temel olarak API’ler ile Web3’ü ve dApp’leri desteklemeyi amaçlayan bir pazardır. Bu pazar, Ethereum ağı üzerinde çalışır ve Blockchain teknolojisini kullanır.

API3’ün hedefi, API’lerin merkeziyetsiz sürümlerinin oluşturulmasına, yönetilmesine ve paraya çevrilmesine izin vermektir. Blockchain teknolojisi, merkeziyetsiz finanstan (DeFi) tedarik zinciri yönetimine kadar ekonomide her zamankinden daha büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle, projenin arkasındaki ekip, akıllı sözleşmelerin “zamanında, güvenilir gerçek dünya verileri” sağlamasının hiç bu kadar önemli olmadığını söylüyor. API3 teknik incelemesi Eylül 2020’de yayınlandı ve API’lerle ilişkili bağlantı sorununu çözen araçlar sundu.

API3 ne sunar?

API3’ün en ilgi çekici özelliklerinden biri, Blockchain alanının kendisinde ortaya çıkan bazı sorunları nasıl çözmeyi amaçladığıdır. API’ler, Blockchain’de zincir dışı veriler sağladığı için son derece önemlidir. Bu teknoloji olmasaydı, bugün altcoin fiyatları dahil birçok veriye erişemezdik. Bununla birlikte API3, oracle teknolojisini kullanır. Böylece, gerçek dünya verileriyle API’ler arasında bir köprü kurar. Aynı zamanda geliştiricilerin kendi API’lerini yaratıp satmasını da destekleyerek pazar görevi görür. Bunu yaparken verileri şeffaf ve düşük maliyetli şekilde sunar.

API3 coin nedir? Ne işe yarar?

API3 coin, API3’ün yerel kripto para birimi olarak çalışan bir ERC-20 tokenidir. Bu Web3 tokeni ile kullanıcılar, pazar üzerinden API satın alabilmektedir. Ayrıca geliştiriciler, kendi API’lerini yaratmak ve satışa çıkarmak için de bu kripto parayı kullanmalıdır. Bununla birlikte coin, bir yönetişim tokeni olarak da çalışır. Ekosistem merkeziyetsiz bir şekilde çalışmaktadır. Token sahipleri, platformun yönetimine katılarak merkeziyetsiz API’leri yönetebilmektedir.

API3 coin nasıl alınır?

86 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olan API3 şu anda Binance, CoinW ve MEXC gibi kripto para borsalarında alınıp satılmaktadır. En büyük 193. kripto para olan tokeni satın almak isteyenler, bu borsalardan birine erişmelidir. Bunun ardından borsaya üye olup satın alma adımlarını izleyerek kripto parayı elde edebilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

dYdX Nedir? DYDX Coin Ne İşe Yarar?
dYdX Nedir? DYDX Coin Ne İşe Yarar? dYdX nedir? dYdX, Ethereum Blockchain üzerine inşa edilen ve 36 kripto para birimini destekleyen bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). Kriptokoin.com olarak bu makalede dYdX nedir, ne sunar, DYDX coin ne işe yarar, nasıl alınır vb. yatırımcılar arasında merak...
Emre Borsan 2 ay önce