App Store’daki Sahte Kripto Para Cüzdanlarına Dikkat

Canan Çayırlı
Canan Çayırlı 12 Aralık 2017
1 görüntülenme

App Store’daki Kripto Para Cüzdanı Bitcoin Çılgınlığındaki Güvenlik Kaygısını Arttırıyor

Kripto para birimlerindeki meteorik yükselmeler kamuda bir çılgınlığa yol açmış durumda. Bu yüzden eğer ki kripto paralarını depolamak için bir iOS uygulaması arıyorsan sahte olan cüzdanlara kanmamak için gözünü dört açmalısın.

MyEtherWallet adında olan ve insanların Ethereum eteri gibi kripto para varlıklarını yönetmesinde yardımcı olan popüler bir çevrim içi servis var. TechCrunch’daki habere göre, App Store’da bu uygulamayla aynı ismi taşıyan bir uygulama yer alıyor. Fakat MyEtherWallet’in bir pazar günü attığı uyarı tweetine göre bu uygulamanın orijinal servisle hiçbir alakası yoktur. Ayrıca MyEtherWallet’in tweetinde, bu uygulama için bir1 hafta önce yüklenen App Store’daki uygulama orijinal servisle aynı logoya sahip değil ve bunun bir dolandırıcılık mı yoksa, aynı ismi taşıyan ikinci bir servis mi olduğu henüz bellirsiz.

Eğer insanları bu uygulama tarafından dolandırılırsa bu büyük problemlere yol açar. Çünkü App Store’un finans kategorisinde yaptığı 3 numaralı bildiriye göre, Apple kullanıcılarının kripto para birimleri için cüzdan oluşturmasına ve kripto paraların içe aktarımına izin verirken; “Anahtarlarınız şifrelenir ve telefonunuzda güvenli bir şekilde saklanır” sözü verir.

Ayrıca TechCrunch’a göre App Store’daki uygulamanın 4.99 dolarlık bir ücrete sahip olması MyEtheriumWallet’in açık kaynaklı yazılım lisansına aykırıdır.

Nam Le olarak görünen uygulamanın geliştiricisinin App Store’da başka herhangi bir finans uygulamasının olmadığı görülüyor. Aynı geliştiriciden geldiği görünen diğer uygulamalar ise “Panda Savaşçıları: Kung Fu Harikalığı” ve “Bay Sakal: Buz Deliği Balıkçıları”yla sınırlı kalıyor.

Fortune, Apple’a MyEtherWallet uygulamasıyla ilgili ne yapacağını sordu ve konuyla ilgili bir gelişme olduğunda biz de sizleri Kripto Koin olarak bilgilendireceğiz.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Eski Facebook Yöneticisi: Sosyal Medya Toplumu Yok Ediyor! Sosyal medya günlük hayatımızın büyük bir parçası haline geldi, ancak Facebook eski yöneticilerinden birisi aynı zamanda sosyal medyanın toplumun yapısını bozduğunu söyledi. Günümüzde arkadaşlarla, eş dostla, meslektaşlarımızda, ailemizle iletişimde olmak; onların neler yaptığını görmek ve hayatlarımızdan parçalar...
Egehan Karışman 12 Aralık 2017