Danışmanlık Devi Uyardı: Aptos ve Bu Altcoinleri Almayın!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 hafta önce
1.782 görüntülenme
Danışmanlık Devi Uyardı: Aptos ve Bu Altcoinleri Almayın!

Kripto pazarında, yeni bir kriptonun altında yatan değeri değerlendirmek bazen zor olabilir. Genellikle değerlendirilecek nakit veya gelir akışı yoktur ve genellikle belirli bir kripto paranın nasıl performans gösterdiğine dair somut ölçüm yoktur. Bu nedenle, birçok analist, “token ekonomisine”, yani tokenomik faktörüne bakıyor. ABD merkezli danışmanlık şirketi The Motley Fool’un analisti Dominic Basulto da bu faktöre dikkat çekerek Aptos, DOGE gibi coin’lerden bahsediyor. İşte detaylar…

Analist, piyasada dikkat edilmesi gereken “tokenomik” faktörüne işaret etti

Analiste göre yatırım sürecindeki ilk adım, yeni bir kripto para biriminin tokenomik özelliklerini anlamak olmalıdır. “Token” ve “ekonomi” kelimelerinin birleşimi olan tokenomik, bir kripto para biriminin ekonomik değerini etkileyen çeşitli faktörleri ifade eder. Bu faktörler, kriptonun nasıl oluşturulduğunu, kripto pazarında nasıl dağıtıldığını ve dolaşımdan nasıl çıkarıldığını içerir. Bu ekonomik faktörler tipik olarak kriptonun whitepaper’ında açıklanmaktadır. Analiste göre piyasa belirsizliği ve volatil olduğu bir dönemde, tokenomiklere iyi hakim olmak sizi aşırı spekülatif bir kriptoya yatırım yapmaktan kurtarabilir.

Dikkat: Vitalik Buterin'in Aldığı Altcoin Duyuru Yaptı!

Basulto’ya göre birçok yatırımcının yaptığı büyük bir hata, belirli bir kripto para biriminin göreceli çekiciliğini değerlendirmek için piyasa değerini birincil ölçüt olarak kullanmaktır. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Piyasa değerine göre en iyi kripto paraların listesini kontrol edecekler, Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu’nun (SHIB) her ikisinin de ilk 20’de yer aldığını fark edecekler ve potansiyel olarak iyi yatırımlar oldukları sonucuna varacaklar. Ancak milyarder yatırımcı Mark Cuban’ın işaret ettiği gibi, piyasa değeri kripto dünyasında kolayca manipüle edilebilen bir sayıdır. Tek yapmanız gereken 1 milyar tokenlık büyük bir arz yaratmak. Bir kripto para sadece 1 dolardan işlem görse bile, yine de milyar dolarlık etkileyici bir piyasa değerine ulaşabilir.

Analist: SHIB, uzun vadede iyi bir yatırım olmayacak

Analiste göre iyi bir örnek, şu anda 5,5 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olan ve onu 14. en büyük kripto olarak sıralayan Shiba Inu’dur. Meme coin’in değeri, aynı zamanda 5,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Hertz Global Holdings gibi bir hisse senedine yaklaşık olarak eşdeğerdir. Ancak Shiba Inu’nun toplam dolaşımdaki coin arzının “nefes kesecek kadar büyük” olduğuna işaret eden analist, “dolaşımda 549 trilyondan fazla coin var ve sonuç olarak Shiba Inu hala gülünç derecede düşük bir fiyat olan 0,00001 dolardan işlem görüyor” diyor. Bunun bir sonucu olarak analiste göre “Shiba Inu, yüz trilyonlarca coin’i yakabilene kadar uzun vadeli iyi bir yatırım olmayacak”.

SHIB ve Bu 4 Altcoin İçin Son Dakika: Ortaklık da Var!

Aptos, SOL gibi VC destekli coin’ler de iyi bir yatırım olmayabilir

Analiste göre geçen yıl FTX erimesinden öğrenilen bir ders varsa, o da tokenomik faktörünün bir kriptonun gelecekteki değerini değerlendirmek için kullanılabileceğidir. Buradaki en iyi örnek, Solana FTX’i çevreleyen mali durum Kasım ayında kötüleşmeye devam ederken, kripto yatırımcıları Solana tokenlerine kimin sahip olduğuna daha yakından baktı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Solana’nın VC finansmanı ile bağlantılı olarak, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve FTX’e bağlı çeşitli kuruluşlar (hedge fon Alameda Research gibi), Solana coinlerinin büyük sahipleriydi.

Sonuç olarak, FTX patladığında, bu varlıkların panik içinde likidite için tüm Solana coinlerini aniden satacaklarına dair endişe arttı. Bu nedenle Solana, 2022’nin en kötü kripto performans gösteren coinlerinden biriydi. Ayrıca, analiste göre bu nedenle, geçen yılın sonlarında ticarete başladığında yeni kripto Aptos (APT)’a bu kadar çok ilgi gösterildi. Solana gibi Aptos da Sam Bankman-Fried ve FTX’in desteğiyle VC tarafından finanse edilen bir kripto paraydı. Aptos piyasaya sürüldüğünde, içeriden kişilerin koinin toplam arzının çok büyük bir kısmını kontrol edebileceğine dair muazzam bir endişe vardı ve toplam dolaşımdaki arzın büyük bir kısmı geliştiricilere, özel yatırımcılara ve Aptos Vakfı’na gidiyordu.

Çarpıcı Tahmin: Bu Altcoin, Sıradaki Aptos Olabilir!

Analist, Aptos yatırımı yapmayı düşünmüyor

Aptos whitepaper’ına göre, Aptos’un toplam arzı şaşırtıcı bir şekilde 1 milyar coin seviyesinde. Şu anda dolaşımda sadece 172 milyon coin var, yani daha 800 milyondan fazla coin var. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Bitcoin’in toplam sınırlı arzı sadece 21 milyon token. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Buradaki şüpheli token ekonomisi göz önüne alındığında, bu yıl baş döndürücü bir şekilde, yüzde 190 artmasına rağmen, Aptos’a yatırım yapmayı hala düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla, Aptos’un muazzam coin arzı önümüzdeki yıllarda piyasayı tamamen alt edecek. Özel yatırımcılara verilen coinlerin 12 aylık “kilit süreci” bu Ekim ayında sona erdiğinde, büyük kârlar elde etmeye çalışan içeriden kişiler tarafından büyük satışlar olabilir.

5 Faktör Verildi: Türklerin Sepetindeki Altcoin Uçabilir!

Sonuç olarak analiste göre kötü token ekonomisi, bir coinin değerini, iyi bir kripto projesinin bile yatırım yapmaya değmeyeceği bir noktaya kadar tamamen etkileyebilir. Bu nedenle, analist, “dolaşımda 1 milyar veya daha fazla coin arzı olan herhangi bir kriptoya derinden şüpheyle yaklaştığını” belirtiyor. “Bir dahaki sefere bir kripto para duyduğunuzda, yapmanız gereken ilk şey dolaşımda kaç tane kripto para olduğuna bakmak,” diye ekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Themotleyfool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'su Tweet Attı: Bu Altcoin Çakıldı!
Binance CEO’su Tweet Attı: Bu Altcoin Çakıldı! Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, BTC/TUSD ticaret çifti hariç BTC ile ücretsiz ticaret programını askıya aldığını duyurdu. Bu hareket, TRU fiyatının sadece bir saat içinde neredeyse yüzde 30 artmasına, ardından çökmesine neden oldu....
Aslı Dinçer 1 hafta önce