Reklamı kapat

Artık Pokemon’u Bitcoin Ağı Üzerinde Oynayabilirsiniz

Egehan Karışman
Egehan Karışman 20 Haziran 2018
62 görüntülenme

Bu Twitch oyunu sayesinde Pokemon’u Lightning Network aracılığıyla oynayabilirsiniz.

Geliştiriciler blockchain teknolojisini uygulamak için eğlenceli yollar arıyor.

Yazılım mühendisi João Almeida Nintendo’nun ikonik oyunu Pokémon’u Lightning Network ile oynamanızı sağlayak Poketoshi isimli bir platform geliştirdi.

Bu oyun canlı yayın yapan video platformu Twitch’te yayınlanıyor ve aynı diğer “Twitch Plays Pokémon” oyunları gibi çalışıyor. Oyun kullanıcılar tarafından sohbet odasına girilen komutlar tarafından yönetiliyor. Poketoshi’de bu komutlar Lightning’in desteklediği sanal kontrolcü aracılığıyla giriliyor.

Kullanıcılar kontrolcü aracılığıyla pek çok komut girebiliyor ve her bir komut başına Lightning Network’e 10 Satoshi ödüyor. Ödemeler Lightning destekli bir Bitcoin ödeme işlemcisi olan OpenNode ile gerçekleşiyor.

Almeida isimli bir kullanıcı bu oyunu oynarkenki video kaydını paylaştı (resme tıklayıp izleyebilirsiniz):

Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki Lightning Network kullanıcıların oyunu daha iyi oynamalarını sağlamıyor. Bu platform yalnızca Lightning Network hızlı ve ucuz işlemlere olanak sağladığını göstermeyi amaçlıyor.

Bilmeyenler için, Lightning Network bir kriptoparanın blockchain’inin en üstünde bulunan, işlemlerin daha hızlı ve ucuz gerçekleşmesini sağlayan bir katmandır. Her ne kadar teknoloji halen test aşamasında olsa da, sonuçlar şimdiden umut verici. Network’un toplam kapasitesi Nisan ayında $150,000’i geçti.

Lightning Network ve Bitcoin Cash (BCH) taraftarları arasında uzun süredir devam eden bir rekabet var ve Poketoshi kullanıcıları da oyun sırasında Bitcoin’in bu hard fork’u ile alay etmekten vazgeçmediler. Pek çok kullanıcı oyun içindeki rakiplerinin ismini “BCASH” yaptı ve bunu Twitter aracılığıyla paylaştı:

View image on Twitter
Bu durum bir geliştiricinin Lightning Network’u eğlenceli bir yönde kullanmasının ilk örneği değil. Geçenlerde bir geliştirici Lightning destekli çizim tahtası yapmıştı ve başka biri de insanların Lightning Network aracılığıyla ödeme yapabildiği bir şeker otomatı yaratmıştı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tron Fiyatına Bittorent Dopingi Kendi blockchain ağına geçiş sürecinde olan ve son dönemde sakin bir görünüme sahip olan Tron’un fiyatı salı günü %17 artarken kurucusu Justin Sun’ın BitTorrent geliştiricisiyle peer-to-peer bir protokol imzalamak üzere olduğu rapor edildi. Tron Kurucusu Justin Sun 140...
Şebnem Ertan 20 Haziran 2018