Reklamı kapat

Asch Nedir? XAS Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
0 görüntülenme

Asch nedir? Asch, geliştiricilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan, dApp oluşturma üzerine kurulu bir Blockchain platformudur. Kriptokoin.com olarak bu makalede Asch nedir, ne sunar, XAS nedir, ne işe yarar ve nasıl alınır gibi yatırımcıların sık sorduğu soruları yanıtlamaya çalıştık. Gelin, Ethereum benzeri bu Blockchain projesini birlikte inceleyelim.

Asch nedir?

Asch, Ethereum ağına benzeyen bir layer-1 Blockchain ağıdır. Bu ağ, kullanıcıların akıllı sözleşme gibi teknolojileri kullanmasına olanak tanır. Geliştiriciler, akıllı sözleşmeler ile merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) oluşturabilmektedir. Bununla birlikte Asch, Ethereum’un aksine geliştiricilerin hayatını çok daha kolay hale getirmeyi amaçlar. Bunun için platform, JavaScript programlama dilini benimsemiştir ve işlem verilerini depolamak amacıyla DBMS teknolojisinden yararlanmaktadır.

Asch ne sunar?

Asch, geliştiricilerin JavaScript ve yan zincir teknolojisine dayalı dApp’ler oluşturmasına yardımcı olur. Bunun için bir dizi yazılım geliştirme kiti (SDK) ve API sağlar. Bu dApp platformu, özelleştirilmiş yan zincir, akıllı sözleşmeler, uygulama barındırma gibi bir dizi endüstri standardı çözümü de sunar. Geliştiricilerin JavaScript uygulamalarını hızla yinelemesine ve pazarda kolayca dağıtmasına olanak tanır. Kısaca, kullanımı kolay ve tamamen işlevsel bir Blockchain ekosistemi sunmayı hedefler.

Asch üzerinde oluşturulan merkeziyetsiz uygulamalar, her düğüm ve kullanıcı tarafından sorunsuz bir şekilde indirilebilmektedir. dApp’leri indiren kullanıcılar ayrıca bunları rahatlıkla yürütebilmektedir. Bununla birlikte bahsi geçen tüm süreç, Asch yan zincir konsensüs ağı tarafından güvence altına alınır. Bu DPoS konsensüs mekanizması ağ güvenliğini ve istikrarını XAS aracılığıyla sağlar. XAS, Asch ağının yerel kripto para birimidir.

XAS nedir? Ne işe yarar?

Temelde Asch de kendi ağı üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz uygulamadır. Bu uygulama, tamamen açık kaynaklı bir şekilde çalışır ve merkeziyetsiz olarak yönetilir. Platform, XAS olarak bilinen kendi kripto para birimine sahiptir. XAS, Asch’de oluşturulan tüm dApp’ler arasında varlık geçişi için bir köprü ve ortam yaratır. Bunun için yan zincir veya bir dApp ile “iki yönlü sabitleme” mekanizması aracılığıyla arabirim oluşturur.

Asch, kendi güvenliğini Delegated Proof of Stake (DPoS) mekanizması ile sağlar. Ancak kullanıcıların Bitcoin ağından faydalanmasına da izin verir. Asch’in DPoS mekanizması ağın XAS sahipleri tarafından yönetilmesini mümkün kılar. Ayrıca, ilgili yatırımcıların XAS staking yoluyla doğrulayıcı olabilmesine olanak tanır. Buna göre XAS sahipleri, altcoin’lerini belirli bir vade ile kilitleyerek pasif gelir elde edebilmektedir. Staking yoluyla vade sonunda platform tarafından ek XAS ödülleri kazanma avantajına sahiptirler.

Asch nedir? XAS nasıl alınır?

Asch mevcut olarak yalnızca bir kripto para borsasında işlem görmektedir. XAS coin’in listelendiği bu kripto para borsası Jubi’dir. İlgili yatırımcılar altcoin’i satın almak için Jubi borsasına üye olma adımlarını izlemeli ve daha sonra cüzdanlarına para yatırmalıdır. Bunu yapmalarının ardından, cüzdanlarındaki bakiyeye bağlı olarak değişen miktarda XAS’ı satın alabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ARTII Token Nedir? ARTII Ne İşe Yarar? ARTII Token nedir? ARTII Token, DeFi ve NFT alanının en iyi yanlarını bir araya getirmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede ARTII Token nedir, ne sunar, ARTII ne işe yarar ve nasıl alınır gibi...
Emre Borsan 2 ay önce