Asılsız Bitcoin ETF Onayı Haberi Sonrası Milyonlar Buhar Oldu

Asılsız Bitcoin ETF Onayı Haberi Sonrası Milyonlar Buhar Oldu
Asılsız Bitcoin ETF Onayı Haberi Sonrası Milyonlar Buhar Oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BlackRock’ın iShares spot Bitcoin ETF’sinin onaylandığını öne süren sahte haberler gündemde yrini aldı. Ayrıca Bitcoin için bir rollercoaster yolculuğuna yol açtı. Buna göre sadece bir saat içinde 100 milyon doların üzerinde vadeli işlem pozisyonunun tasfiyesi yaşandı.

Sahte haberler sonrası Bitcoin pozisyonlarında milyon dolarlar uçtu

BlackRock spot Bitcoin ETF’sinin SEC tarafından sözde onaylandığına dair sahte haberlerin dolaşmaya başlaması kripto para piyasasını kargaşaya sürükledi. On-chain analiz firması Coinglass’ın verilerine göre, bu hayali duyuru önemli bir konuyu netice verdi. Buna göre 111 milyon dolarlık vadeli işlem pozisyonunun hızlı bir şekilde tasfiye edilmesiyle sonuçlanan bir dizi olayı tetikledi. Ayrıca bunların hepsi yalnızca 30 dakikalık bir süre içinde gerçekleşti.

Sahte haberler ilk ortaya çıktığında Bitcoin BTC’nin fiyatı 27.845 dolardan 30.000 dolara geldi. Buna göre önceki değerine kıyasla yaklaşık %7,7’lik bir artış gösterdi. Ancak, çok sayıda kaynağın haberi yalanlamasıyla dengeler hızla değişti. Buna göre Bitcoin’in değeri 28.100 dolara kadar düştü. Bu hızlı fiyat değişimi, hazırlıksız yakalanan vadeli işlem traderlarına büyük zarar verdi.

En büyük tasfiye ve borsa etkisi

Bu çılgın dönemdeki en önemli tek likidasyon olayı, OKX kripto para borsasında açılan 8,86 milyon dolarlık Bitcoin long pozisyonunu içeriyordu. Toplam 111 milyon dolarlık likidasyonun 46 milyon doları OKX’te gerçekleşti. Diğer taraftan Binance 30 milyon dolarlık likidasyonla ikinci sırada yer aldı.

Bitcoin ETFs Explained: What Are They & How Do They Work? - Unchained Crypto

Tasfiye edilen pozisyonlar daha da ayrıştırıldığında, 67 milyon doların Bitcoin Short pozisyonlarının tasfiyesine atfedildiği ortaya çıktı. Ayrıca, 18 milyon doların ise Ethereum (ETH) long pozisyonlarıyla ilişkili olduğu ortaya çıktı. Tasfiyelerde yer alan tüm kripto paralara ilişkin veriler incelendiğinde, short pozisyonların toplam tutarın 71 milyon doları oluşturduğu görülüyor. Ayrıca tasfiye edilen long pozisyonların değerinin ise 33 milyon dolara ulaştığı görülüyor.

İnişli çıkışlı bir yolcuktur kripto para dünyası

Son kripto para birimi inişli çıkışlı yolculuğu, Bitcoin ve altcoinlerin piyasa duyarlılığına vurgu yapıyor. Ayrıca kriptokoin.com olarak baktığımızda sahte haberlere karşı savunmasızlığını vurguluyor. Diğer taraftan sürekli gelişen kripto alanında dikkatli olmanın ve kapsamlı araştırma yapmanın önemini belirtiyor. Yatırımcılar ve traderlar hızlı piyasa değişiklikleri karşısında tetikte olmalı. Ayrıca beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmalı.

Why Bitcoin Futures ETFs Won't Match Bitcoin's Price Moves | Money

Sonuç olarak bu olay, kripto piyasasının dış etkenlere karşı duyarlılığının keskin hatırlatıcısı. Yatırım kararlarını yönlendirmek için doğru ve güvenilir bilgiye duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Asılsız Bitcoin ETF Onayı Haberi Sonrası Milyonlar Buhar Oldu