AVAX ve Bu Coinleri İçeren Tasarı, Parlamento’dan Geçti!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 6 gün önce
799 görüntülenme
AVAX ve Bu Coinleri İçeren Tasarı, Parlamento'dan Geçti!

Avrupa Parlamentosu, merkeziyetsiz finansı (DeFi) hedef alabilecek akıllı sözleşmeler ve nesnelerin interneti (IoT) ile ilgili hükümleri içeren Veri Yasası kapsamındaki mevzuatı 14 Mart’ta kabul etti. Bu durumun AVAX, UNI, LINK gibi DeFi coinlerini etkilemesi bekleniyor.  İşte detaylar…

AVAX, UNI, LINK: DeFi coinleri risk altında olabilir

Salı günü Avrupa Parlamentosu, akıllı sözleşmelerin etkinliği sınırlaması beklenen bir yasa hakkında  lehinde oy kullandı. Veri Yasası olarak bilinen 2022 Avrupa Birliği yasa tasarısı, insanlara akıllı cihazlardan gelen bilgiler üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlayan hükümler içeriyordu. Ancak durum, Web3 topluluğunda endişelere yol açtı. Salı günü, 500 AB milletvekili tasarı lehinde oy kullandı, 23 aleyhte oy kullandı, 110 oy kullanmadı.

Bu Bitcoin Borsasında Skandal: Rüşvetle Listeleme!

Yasa tasarısıyla ilgili tartışma sırasında milletvekili Pilar del Castillo Vera, “Yeni kurallar, tüketicilere ve şirketlere bağlı ürünler tarafından üretilen verilerle neler yapılabileceği konusunda söz hakkı vererek onları güçlendirecek” dedi. Del Castillo Vera’nın tasarıyı yeniden taslağında yer alan hükümler, akıllı sözleşmelerin erişim kontrollerine sahip olması ve ticari sırları koruması gerektiği anlamına gelir.  

Teklifin şimdi AB Konseyi ve AB Komisyonu’nun gündemine gelmesi bekleniyor. Teklifin ayrıntılarının tartışılacağı ilk toplantının 28 Mart’ta yapılması söz konusu.  Oylama, del Castillo Vera ve diğer milletvekillerine AB üye ülkelerindeki hükümetlerle yasanın nihai halini çıkarmak üzere müzakere etme yetkisi veriyor.

Analist, Binance'de Seçtiği Coinleri Paylaştı! DOGE da Var!

Uzman: “Kimsenin tahmin edemeyeceği ölçüde tehlikeli”

Amsterdam VU Üniversitesi’nde doçent olan Thibault Schrepel, oylamadan önce tweet’te, “Şu anda taslak halindeki 30. Madde, değişmezliğin ortaya çıkardığı sorunları ele almakta çok ileri gidiyor,” dedi. “Akıllı sözleşmeleri kimsenin tahmin edemeyeceği ölçüde tehlikeye atıyor,” diye ekledi.  Blockchain yasal konularında uzman olan Schrepel, özellikle teklifin 30. maddesine dikkat çekti. Bu maddede işlemlerin sonlandırma yetkisinin kimde olduğu konusunun havada kaldığından bahsetti.  Bu konunun “otomatik programların kimse tarafından değiştirilemeyeceği temel ilkesine müdahale ettiğine” inanıyor.

Bu durumdan etkilenebilecek coin’ler hangileri?

Bu durumun çoğunlukla merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında faaliyet gösteren coin’leri ve projeleri etkileyeceği düşünülüyor. Zira tasarı ayrıca akıllı sözleşmelere diğer sözleşme biçimleriyle karşılaştırıldığında eşit koruma sağladığını iddia ediyor. DeFi alanındaki en büyük coin’lerin bir listesi ise aşağıdaki şekilde:

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bir DeFi coin, kripto para birimlerinin alt kategorisindeki coin’lerdendir. Yine, bir finansal işlem sırasında değer aktarır. DeFi coinler benzersiz, yerel Blockchain ağları üzerine kuruludur ve genellikle bu ağlarla adlandırılır. 2021 baharında Maker, Compound, Uniswap, Aave, Chainlink ve Ankr; DeFi alanındaki patlamadan yararlanan coin’ler oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SHIB ve Bu 4 Altcoin İçin Son Dakika: Ortaklık da Var!
SHIB ve Bu 4 Altcoin İçin Son Dakika: Ortaklık da Var! Yakın zamanda, en büyük meme coin’lerden biri olan Shiba Inu (SHIB) ve dört büyük coin için önemli gelişmeler yaşandı. SHIB büyük bir lansman duyurusu yaparken birkaç proje ortaklık duyurusunu paylaştı. İşte detaylar… SHIB gelişmesinden önce: STG tokenlarının...
Aslı Dinçer 6 gün önce