Reklamı kapat

Dikkat: Avrupa Birliği, Bu 30 Altcoin İçin Yasak Getirebilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
16 görüntülenme
Gizlilik odaklı altcoin projeleri, para aklamayı kolaylaştırdığı gerekçesiyle düzenleyiciler tarafından sevilmiyor. Birçok düzenleyici, bu tarz coin’lere yönelik yasaklayıcı adım atmış durumda veya atmaya hazırlanıyor. İddialara göre, şimdi Avrupa Birliği de  bu coin’lere yönelik harekete geçecek. İşte detaylar…

Gizlilik odaklı altcoin projeleri, para aklamayı kolaylaştırdığı gerekçesiyle düzenleyiciler tarafından sevilmiyor. Birçok düzenleyici, bu tarz coin’lere yönelik yasaklayıcı adım atmış durumda veya atmaya hazırlanıyor. İddialara göre, şimdi Avrupa Birliği de  bu coin’lere yönelik harekete geçecek. İşte detaylar…

Avrupa Birliği, gizlilik odaklı altcoin projelerini hedefliyor

İddialara göre Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme girişimi ile birlikte kara para aklama önlemlerini genşletti. Bu nedenle odakları, gizlilik odaklı coin’lere de kaydı. Sızan belgelere dayanan iddialarına göre Avrupa Birliği, kara para aklamaya yönelik çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda, Çek yetkililerin yürüttüğü bazı çalışmalar sonrası gizlilik coin’lerinin yasaklanması planlandı. Bu yasağın bulunduğu taslağın, 26 üye devlete gönderildiği öne sürülmekte.

Avrupa Birliği’nde Kripto Para Yasağı

Gizlilik coin’leri neden düzenleyicilerin dikkatini çekiyor?

Kripto para birimi, kara para aklamayı kolaylaştırabilen bir araç olsa da, kara para aklama göründüğünden daha karmaşıktır. Beklenenin aksine kara para aklamak isteyen kişi, Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerine dokunmaz. Finans dünyasında kara para aklama, yasa dışı faaliyetlerden elde edilen nakit paranın meşru finansal kurumlara aktarılması anlamına gelir. Suçlular, alarmları tetiklemeden bankalara veya merkezi fintech uygulamalarına doğrudan büyük para yatıramazlar. Bu nedenle kara para aklayıcılar, nakitlerinin “temiz” kaynaklardan geliyormuş gibi görünmesini sağlayan karmaşık transfer yöntemleri geliştirir.

Suçlular fonları gizlemek için kripto para birimini kullanabilir, ancak bu, kripto varlıkların doğası gereği yasa dışı olduğu anlamına gelmez. Kripto para birimleri, kara para aklayıcıların yasa dışı faaliyetleri finanse etmek için potansiyel olarak kullanabilecekleri yeni bir aracı temsil eder. Kara para aklayanlar, operasyonlarını gizlemek için kripto paralarını gizlilik paralarına dönüştürebilirler. Monero ve ZCash gibi kripto paraların Blockchain’de izlenmesi kasıtlı olarak zordur.  Yani Avrupa Birliği’nin işaret ettiği coin’ler, bunlar.

Hedge Fon Yöneticisi: Bu Altcoin Çok İhtişamlı Artabilir!

Gizlilik coin’lerine bazı örnekler

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi gizlilik paraları, tüm işlem verilerini anonim hale getirmeyi amaçlar. İşlem geçmişini, Bitcoin’in defterinde olduğu gibi bir gizlilik coin’in Blockchain’inde görüntüleyemezsiniz. Gizlilik paraları, diğer kripto paralar gibi cüzdanlar arasında aktarılırken, dışarıdan gözlemciler nereye gittiklerini söyleyemez. Monero (XMR) en önde gelen gizlilik coin’dir. Ancak ZCash, Dash ve Litecoin gibi bazı para birimleri isteğe bağlı gizlilik özelliklerine sahiptir.

Bu kripto para birimleri, düzenleyiciler tarafından tespit edilmesi zor olduğu için suç alanında tercih ediliyor. 2021’de yapılan bir araştırmaya göre, daha fazla hacker ödeme şekli olarak yalnızca XMR’yi kabul ediyor. Gizlilik paraları, internette kullanıcı gizliliğini korumayı amaçlar. Fakat kara para aklama ile ilişkilendirilmeleri nedeniyle tartışmalı hale geldiler. Gemini, FTX ve Coinbase gibi çoğu düzenlemeye tabi borsa, hala XMR gibi paralar sunmuyor.

En büyük 30 gizlilik odaklı coin’i aşağıdaki görselde görebilirsiniz:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin, DOGE, SHIB ve ETH İçin Kritik Saatler: Gözler Bu Gelişmede!
Bitcoin, DOGE, SHIB ve ETH İçin Kritik Saatler: Gözler Bu Gelişmede! Kripto para piyasası 15 Kasım’da ABD’den gelecek üretici enflasyon verilerini bekliyor. Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) öncesinde Bitcoin, DOGE, SHIB ve ETH kritik desteklerini desteklerini korumakla meşgul. Ethereum (ETH) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz. Bitcoin (BTC), ABD...
Buğra Çağlar 3 hafta önce