Reklamı kapat

Avrupa Birliği Blockchain’in Gücü ile Sahte Haberlerle Savaşacak

Fatma Bulut
Fatma Bulut 4 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Avrupa Birliği (AB), sahte bilgilerin çevrimiçi yayılmasıyla mücadelenin bir parçası olması için kısa bir süre önce blockchain teknolojisini seçti. (TechCrunch,30 Nisan)

AK, blockchain’i  2018 yazında tanıtmak istediği Yanlış Bilgilendirme Uygulama Kuralı’nın(the Code of Practice on Disinformation) kritik bir parçası olarak tanımladı.

EC tarafından yayımlanan son basın açıklamasına göre, blockchain teknolojisi “bilginin üretilme ve yayılma şeklini değiştiren yeni teknolojilerden biridir ve uzun vadede yanlış bilgilendirmenin üstesinden gelmede merkezi bir rol oynama potansiyeline sahip.”

AK, blockchain uygulamalarının internet üzerinden haberlerin şeffaflığını, güvenilirliğini ve izlenebilirliğini sağlamaya yardımcı olabileceğini söyledi. Komisyon, Dağıtık kayıt teknolojisi (Distributed Ledger Technology – DLT)’nin diğer kimlik saptama prosesleriyle birleştirilebileceğini ekledi:

“Blockchain gibi yenilikçi teknolojiler, içeriğin bütünlüğünü korumaya, bilgi ve kaynakların güvenilirliğini doğrulamaya, şeffaflığı ve izlenebilirliği sağlamaya ve internette görüntülenen haberlere olan güveni artırmaya yardımcı olabilir. Bu  güvenilir elektronik kimlik doğrulama, doğrulanmış rumuzların kullanımıyla birleştirilebilir… ”

İlgili Haber: Avrupa Birliği’nden Önemli Dijitalleşme ve Blockchain Atılımı

Yakın tarihli basın açıklamasında Mart ayında yayınlanan ve Yüksek Düzeyli Uzman Grubu (High Level Expert Group – HLEG) tarafından yayınlanan ve çevrimiçi platformlardan yanlış bilgilerin çevrimiçi yayılmasına karşı daha fazla şeffaflık isteyen bir rapor izleniyor. Komisyon’un bir sonraki adımı, Temmuz 2018’e kadar yayınlanacak olan AB’nin “yanlış bilgilendirme uygulama ilkeleri”ni geliştirmek.

Blockchain geliştirme, aynı zamanda, “bugüne kadarki en büyük AB araştırma ve inovasyon finansmanı programı” sayılan Avrupa Birliği araştırma fonu Horizon 2020 Çalışma Programı’nın araştırma faaliyetlerine dahil edilecek.

11 Nisan’da AK, 22 ülkeden oluşan bir Avrupa Blockchain Ortaklığı oluşturulmasına dair bir beyanname imzalandığını duyurdu. AK Başkan Yardımcısı Andrus Ansip  Avrupa’yı dijital yenilik konusunda dünya lideri yapmak için blokchain geliştirme konusunda harekete geçmeye çağırdı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Banknotları Geliyor! Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin sirkülasyona girmekte zorluk yaşayacağını mı düşünüyorsunuz? Kripto para kullanımının karmaşık yapısının ilk başlayanlar için bir tabu olduğu gerçek. Ama bu tabu yıkılmak üzere. Zira, Singapur merkezli girişim Tangem, Bitcoin banknotları ile kripto...
Serkan Eser 4 Mayıs 2018