Avrupa Birliği Projesine Katılan Altcoin Yüzde 110 Sıçradı

bt 2
bt 2
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Az bilinen bir altcoin projesi bir Avrupa Birliği dijital ekonomi araştırma programına katılımının duyurulmasının ardından bir gecede iki kattan fazla değer kazandı.

Ethereum tabanlı Streamr (DATA) token’ının spot fiyatı, projenin bir tür para yaratmayı amaçlayan bir AB denemesinin parçası olarak kullanılacağı ortaya çıktıktan sonra 12 Şubat’ta %116 arttı.

11 Şubat’taki duyuruya göre ATARCA Konsorsiyumu, dijital ürünlerin arzını yapay olarak sınırlandırmanın neden olduğu “ekonomik verimsizlik” durumunu ele almaya çalışan bir girişimin parçası olarak; Avrupa Komisyonu tarafından 3.33 milyon dolar kadar ödüllendirildi.

Bitcoin’e (BTC) değerinin bir kısmını verdiği söylenen ekonomik ilkelerden birinden radikal bir kırılım gerçekleştirerek; “kıtlık” yerine paylaşılarak değer kazanan bir ortam yaratmaya çalışacak. ATARCA, kullanıldıkça daha değerli hale gelen “rakip karşıtı mallar” konseptiyle ana akım ekonomiye bir alternatif sunduğunu iddia ediyor. Finlandiya Aalto Üniversitesi İletişim ve Ağ İletişimi Bölümünden Profesör Pekka Nikander’in liderliğindeki ATARCA şunları söyledi:

“Mevcut ekonomik sistem, insanların sınırlı bir değişim aracıyla giderek daha fazla ticaret yaptığı 21.yüzyıla uygun değil. ‘Rekabete karşı mallar’ terimi, bollukla karakterize edilen ve rakip veya rakip olmayan malların aksine, kullandıkça daha değerli hale gelen yeni bir teorik kategoriyi ifade eder.”

ATARCA, bir uçtan uca blockchain canlı veri akışı ağı olan Streamr ile birlikte, yakın zamanda gerçekleşecek olan iki bölümlü test aşamasına katılacak. Burada, test edilecek olan “anti-rakip token’larının” oluşturulması öneriliyor. Streamr’ın gerçek zamanlı veri paylaşım ağını bir sandbox olarak kullanarak, bir ödeme aracı olarak paylaşım konsepti test etmek için kullanılacağı bildiriliyor:

“Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, anti-rakip token’ların değeri kıtlığa değil; temeldeki insan ilişkilerine dayanacak. Değerleri, ilişkilerin zaman içinde tekrarlanan etkileşimler yoluyla inşa edilme şeklini yansıtır. İşlemlerin tüm yönlerine fayda sağlar.”

Pilot programının ilk kısmı, şehrin kendi dijital sosyal para birimi Real Economy Para Birimi kullanılarak ilk olarak Barselona’da gerçekleştirilecek.

Altcoin fiyatı ralli yaptı

2017 yılında kurulan açık kaynaklı bir proje olan Streamr, yerel DATA tokeninin değerinin üç yılın en yüksek seviyesine tırmandığına şahitlik etti. CoinMarketCap verilerine göre altcoin fiyatı, 0.08 dolar seviyelerinden kısa bir süre içerisinde 0.18 dolara yükseldi. Yazım sırasında ise 0.14 dolar seviyesinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Avrupa Birliği Projesine Katılan Altcoin Yüzde 110 Sıçradı