Reklamı kapat

Avrupa Birliği Projesine Katılan Altcoin Yüzde 110 Sıçradı

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 12 Şubat 2021
0 görüntülenme
bt 2

Az bilinen bir altcoin projesi bir Avrupa Birliği dijital ekonomi araştırma programına katılımının duyurulmasının ardından bir gecede iki kattan fazla değer kazandı.

Ethereum tabanlı Streamr (DATA) token’ının spot fiyatı, projenin bir tür para yaratmayı amaçlayan bir AB denemesinin parçası olarak kullanılacağı ortaya çıktıktan sonra 12 Şubat’ta %116 arttı.

11 Şubat’taki duyuruya göre ATARCA Konsorsiyumu, dijital ürünlerin arzını yapay olarak sınırlandırmanın neden olduğu “ekonomik verimsizlik” durumunu ele almaya çalışan bir girişimin parçası olarak; Avrupa Komisyonu tarafından 3.33 milyon dolar kadar ödüllendirildi.

Bitcoin’e (BTC) değerinin bir kısmını verdiği söylenen ekonomik ilkelerden birinden radikal bir kırılım gerçekleştirerek; “kıtlık” yerine paylaşılarak değer kazanan bir ortam yaratmaya çalışacak. ATARCA, kullanıldıkça daha değerli hale gelen “rakip karşıtı mallar” konseptiyle ana akım ekonomiye bir alternatif sunduğunu iddia ediyor. Finlandiya Aalto Üniversitesi İletişim ve Ağ İletişimi Bölümünden Profesör Pekka Nikander’in liderliğindeki ATARCA şunları söyledi:

“Mevcut ekonomik sistem, insanların sınırlı bir değişim aracıyla giderek daha fazla ticaret yaptığı 21.yüzyıla uygun değil. ‘Rekabete karşı mallar’ terimi, bollukla karakterize edilen ve rakip veya rakip olmayan malların aksine, kullandıkça daha değerli hale gelen yeni bir teorik kategoriyi ifade eder.”

ATARCA, bir uçtan uca blockchain canlı veri akışı ağı olan Streamr ile birlikte, yakın zamanda gerçekleşecek olan iki bölümlü test aşamasına katılacak. Burada, test edilecek olan “anti-rakip token’larının” oluşturulması öneriliyor. Streamr’ın gerçek zamanlı veri paylaşım ağını bir sandbox olarak kullanarak, bir ödeme aracı olarak paylaşım konsepti test etmek için kullanılacağı bildiriliyor:

“Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, anti-rakip token’ların değeri kıtlığa değil; temeldeki insan ilişkilerine dayanacak. Değerleri, ilişkilerin zaman içinde tekrarlanan etkileşimler yoluyla inşa edilme şeklini yansıtır. İşlemlerin tüm yönlerine fayda sağlar.”

Pilot programının ilk kısmı, şehrin kendi dijital sosyal para birimi Real Economy Para Birimi kullanılarak ilk olarak Barselona’da gerçekleştirilecek.

Altcoin fiyatı ralli yaptı

2017 yılında kurulan açık kaynaklı bir proje olan Streamr, yerel DATA tokeninin değerinin üç yılın en yüksek seviyesine tırmandığına şahitlik etti. CoinMarketCap verilerine göre altcoin fiyatı, 0.08 dolar seviyelerinden kısa bir süre içerisinde 0.18 dolara yükseldi. Yazım sırasında ise 0.14 dolar seviyesinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

id
Ünlü Futbolcu Mesut Özil Kripto Para Dünyasına Giriş Yapıyor! Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, kripto para dünyasına NFT’ler (non-fungible tokens / eşsiz token’lar) ile giriş yapıyor. 11 Şubat 2021 tarihinde attığı bir tweet’e göre ünlü futbolcu Mesut Özil’in NFT’si kullanıcılarla yakın bir zamanda buluşacak. Twitter...
Aslı Dinçer 12 Şubat 2021