Sıcak Gelişme: Avrupa’nın En Büyük ETF Taciri Bitcoin ve Ethereum’a Yöneliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’nın borsada en çok işlem gören fonları, her ne kadar düzenleyici kanunlar tüketici ve kurumları dijital paraları alıp satmaktan alıkoysa da kripto paralara doğru kaymaya başladı. Avrupa’nın en büyük ETF taciri Amsterdam merkezli firma Flow Traders, Bitcoin ve Ethereum bazlı borsa senedi yatırımları yapmaya başladığını duyurdu.

Kripto paraların uzun süredir beklediği haber Amsterdam’dan geldi. Amsterdam menşeili gün içi işlem yapan Flow Traders NV isimli şirketin eş CEO’su Dennis Dijkstra, Bitcoin ve Ether’e dayanan ve ilk işlem yapan bonolara yatırım yaptığını açıkladı. İsviçre’de kripto ETN’i ihraççısı olan XBT Provider isimli şirket, bu Hollandalı şirketle ilgili son bir kaç ayda menkul değer ticaretini “ciddi bir şekilde arttırdığı” ifadelerinde bulundu.

Flow Traders - Amsterdam
Flow Traders – Amsterdam

Her ne kadar ABD’deki beş büyük gün içi işlemcisi hali hazırda kriptopara veya altında yatan koinlerin vadeli işlemlerine girmiş olsa da, Amsterdam menşeili Flow Traders regüle edilmiş borsalarda kripto hisseleri alım satımını açığa vuran ilk firma. Kamuya açık bir şekilde senetlerin veya fonların satılması Bitcoin ve Ether cinsinden daha ucuz ve doğrudan satılması ile dijital paraların birer varlık olması fikrini genişletebilir.

Dijkstra bir röportajda şu ifadelerde bulundu: “İnsanlar kriptoparaları hafife alıyor. Bu büyük bir şey ve yakında regüle edilecekler. Piyasa katılımcıları insanların düşündüğünden çok daha profesyoneller. Kurumsal yatırımcılar da kriptoparalarla ilgileniyor. Bunu biliyoruz çünkü bize de talep geliyor.

Her ne kadar Hollanda Finansal Piyasalar yetkilileri düzenleyici tedbirler alsa da, bu durum Flow Traders yatırımcılarının ilgisini azaltmıyor.

‘Suistimale Yatkın’

AFM sözcüsü Nienke Torensma yaptığı açıklamada, “Tüketiciler ve profesyonel lisans sahiplerini kripto faaliyetlerinden caydırıyoruz. Yeniliği ve potansiyel olarak anonim olması nedeniyle, suistimale oldukça yatkın. Vaad ettiği amacını bir para birimi olarak gerçekleştirememesinden dolayı bunu bir varlık sınıfı olarak görmüyoruz.” ifadelerinde bulundu.

AFM kriptoparaları beğenmeyebilir, ancak bir firmanın regüle edilmiş menkul değerlerin veya bunun türevlerinin regüle edilmiş bir borsada ticaretini yapmasını engellemek için çok az şey yapabilir.

Pek çok banka ve yatırım firması yeni ortaya çıkan kriptopara alanına yöneldiğinden Flow Traders da bu alana yönelmeye başladı. Goldman Sachs Group Inc. bir dijital para ticareti bölümü açıyor, Barclays Plc ise geçtiğimiz günlerde İngiltere’deki bankalara San Fransisco menşeili borsa olan Coinbase Inc. adına bankacılık hizmetleri sunmayı kabul etti. Her ne kadar Bitcoin ve türevleri bu sene %55’ten fazla bir düşüş yaşasa da bu akım hiç kesilmeden devam etti.

Dijkstra, “En önemli şey düzenleyicilerin hem fikir olmasını sağlamak” ifadelerinde bulundu.

Açılma Etkisinin Faydaları

Gün içi işlemler yapan Hollandalı firma, yaptığı her işleme karşı olabildiğince hızlı tedbir almaya çalışıyor. Kriptopara piyasası yatırımcıları yeni koruma yolları bulmaya mecbur bıraktı. Dijkstra, bu yeni yaklaşımların şirketin yeni gelişen döviz ticaretinde “büyük açılma etkisi faydaları” sağladığını söyledi. Bununla ilgili detaylı açıklama yapmadı.

Dijkstra, Flow Traders’ın CME Group Inc. Ve Cboe Global Markets Inc. tarafından yönetilen vadeli işlem sözleşmeleriyle kripto senetlerini koruma altına aldığını söyledi. Ancak Flow’un riskten korunmak adına altında yatan kriptoparaları kullanıp kullanmadığını söylemekten çekindi.

Hollandalı firma yılın ilk çeyreğinde 244 milyar euro değerinde ETF ticareti yaptı. Bunun 143 milyarını Avrupa’da gerçekleştirerek bölgenin en büyük menkul değer ticaretçisi haline geldi. Ana rakipleri gibi bu firma da geçen seneki iç karartıcı ticaret hacmi Flow Traders’ın yeni varlık sınıflarına yönelmesine neden oldu. Kriptoparalar özellikle gün içi ticaretçileri en dengesiz piyasalarda en çok parayı elde ettiğinden daha cezbedici hale geliyor.

XBT Provider’ın idari müdürü Laurent Kssis, “Dijital paralara yatırım yapmak isteyen kurumsal müşterilerin ilgisi arttıkça, neden bu kadar çok hissedarın bu yeni varlık sınıfına odaklandığını anlayabiliyorum.” ifadesinde bulundu. Şirket aynı zamanda Londra merkezli Coinshares Ltd’nin bir parçası.

Kriptoparalar geçtiğimiz ay yoğun eleştiriye maruz kaldı. Diğer merkez bankaların merkez bankası olma özelliğine sahip Uluslararası Ödemeler Bankası, kriptoparalarla ilgili üç büyük problemi özetledi: kriptoparalar oldukça dengesiz, çok fazla elektrik harcıyor ve manipulasyona yatkın.

Diğer ülkelerdeki düzenleyiciler gibi, AFM de kriptoparaları regüle etmek için küresel anlamda ortak bir uzlaşma görmek istiyor. Torensma bu konuyla ilgili şu sözlerde bulundu: “Kriptolar küresel anlamda mevcut olduğundan, biz kesin olarak yalnızca eğer küresel anlamda düzenleyici bir uzlaşmaya varılırsa etkin olunabileceğini düşünüyoruz.”

Yine de uzmanlar; ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, İngiltere Mali Yürütme Kurumu ve bunların Japonya’daki benzerleri ile diğer büyük piyasaların kendi yaklaşımlarını oluşturarak dijital paraların denetlenmesinde bir süre karışıklığın devam edeceğini öngörüyor.

En ilginç gelişmelerden anında haberdar olmak için Kripto Koin’i Telegram’da takip edin!

Bloomberg

Sıcak Gelişme: Avrupa’nın En Büyük ETF Taciri Bitcoin ve Ethereum’a Yöneliyor

Yorumlar kapalı.