Avrupa G20’nin Bitcoin Regülasyonlarına Odaklanmasını İstiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

G20 , gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri bir araya getiren küresel çapta kararların alındığı uluslararası bir oluşum.

G20 üyesi olan ülkeler; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’dir.

Geçtiğimiz aylarda Arjantin’de düzenlenen G20 konuşmalarında Bitcoin’e yönelik yaptırım kararı çıkmamış ve kripto paraların geçerli finansal sistem için bir risk oluşturmadığı belirtilmişti.

Fransa’dan son gelen haber ise AB’nin G20’yi Bitcoin ve kripto paraların regülasyonu konusunda hızlı davranmaya ittiğini gösteriyor.

FSB’ye Göre Düzenleme Gerekli

Avrupa, bir ülke değil kıta olsa dahi, AB, G20 içinde AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası aracılığıyla temsil edilmekte. Uluslararası haber kanalı olan Fransa 24’e göre, bugün G20’de ulusal ekonomilerin düzenlenmesini düşünen Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto para biriminin şu anda uluslararası finansal güvenlik için bir risk oluşturmadığına ve dolayısıyla kripto para birimleri için yeterli düzenleme yapılması gerektiğine inanıyor.

Fransa 24’e göre FSB şunları söyledi:

“Kripto varlıklar şu anda küresel finansal istikrar için önemli bir risk oluşturmuyor. Kripto-varlık pazarlarının büyümesini izlemek, değerlerin düşmesi durumunda servet etkilerinin potansiyel büyüklüğünü anlamak açısından çok önemli.”

Ve bu nedenle Basel Bankacılık Denetim Komitesi, bankaların doğrudan ve dolaylı olarak kripto varlıklara maruz kalmalarının önemine ilişkin durum değerlendirmesinde bulundu.

Hindistan ve Meksika gibi ülkelerin G20 üyeliğinin bir kısmını oluşturan ülkelerle hangi yoldan gideceğini tam olarak bilmek oldukça zor. Bu ülkelerin kripto paraya karşı dayanıklı oldukları görülüyor, bu yüzden ikna etmek biraz daha zor olabilir.

G20 zirvesinde FSB tarafından verilen herhangi bir tavsiye, dünya çapındaki düzenlemeleri uygulamak isteyen birçok ülkede yıldız tavsiyesi olarak görülecek. Bunun sonucunda kripto para birimi dünya çapında benimsenmeye başlayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Avrupa G20’nin Bitcoin Regülasyonlarına Odaklanmasını İstiyor