Reklamı kapat

Avrupa G20’nin Bitcoin Regülasyonlarına Odaklanmasını İstiyor

İmge Açıkbaş
İmge Açıkbaş 17 Temmuz 2018
0 görüntülenme

G20 , gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri bir araya getiren küresel çapta kararların alındığı uluslararası bir oluşum.

G20 üyesi olan ülkeler; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’dir.

Geçtiğimiz aylarda Arjantin’de düzenlenen G20 konuşmalarında Bitcoin’e yönelik yaptırım kararı çıkmamış ve kripto paraların geçerli finansal sistem için bir risk oluşturmadığı belirtilmişti.

Fransa’dan son gelen haber ise AB’nin G20’yi Bitcoin ve kripto paraların regülasyonu konusunda hızlı davranmaya ittiğini gösteriyor.

FSB’ye Göre Düzenleme Gerekli

Avrupa, bir ülke değil kıta olsa dahi, AB, G20 içinde AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası aracılığıyla temsil edilmekte. Uluslararası haber kanalı olan Fransa 24’e göre, bugün G20’de ulusal ekonomilerin düzenlenmesini düşünen Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto para biriminin şu anda uluslararası finansal güvenlik için bir risk oluşturmadığına ve dolayısıyla kripto para birimleri için yeterli düzenleme yapılması gerektiğine inanıyor.

Fransa 24’e göre FSB şunları söyledi:

“Kripto varlıklar şu anda küresel finansal istikrar için önemli bir risk oluşturmuyor. Kripto-varlık pazarlarının büyümesini izlemek, değerlerin düşmesi durumunda servet etkilerinin potansiyel büyüklüğünü anlamak açısından çok önemli.”

Ve bu nedenle Basel Bankacılık Denetim Komitesi, bankaların doğrudan ve dolaylı olarak kripto varlıklara maruz kalmalarının önemine ilişkin durum değerlendirmesinde bulundu.

Hindistan ve Meksika gibi ülkelerin G20 üyeliğinin bir kısmını oluşturan ülkelerle hangi yoldan gideceğini tam olarak bilmek oldukça zor. Bu ülkelerin kripto paraya karşı dayanıklı oldukları görülüyor, bu yüzden ikna etmek biraz daha zor olabilir.

G20 zirvesinde FSB tarafından verilen herhangi bir tavsiye, dünya çapındaki düzenlemeleri uygulamak isteyen birçok ülkede yıldız tavsiyesi olarak görülecek. Bunun sonucunda kripto para birimi dünya çapında benimsenmeye başlayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dünyadaki Tüm Bitcoin Satın Alınırsa Ne Olur? Bir hükümet, şirket ya da birey dünyadaki neredeyse tüm Bitcoin‘i satın alırsa ne olur? Teoride, arz ve talep yasasına dayanarak, hemen hemen tüm Bitcoin’i satın almak çeşitli şeylere yol açar. İlk olarak, yatırımcılardan, tüccarlardan ve kullanıcılardan gelen...
İmge Açıkbaş 17 Temmuz 2018