Avrupa Konseyi, Piyasanın Konuştuğu Kripto Para Yasasını Onayladı!

Avrupa Kripto Para Yasasını Onayladı
Avrupa Kripto Para Yasasını Onayladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB), kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda bir yasa önerisi olan MiCA’nin tam yasal metnini kabul etti.

AB, dönüm noktası kripto para metni üzerinde anlaştı

AB Konseyi üyeleri tarafından Çarşamba günü imzalanan tasarı en son Haziran ayında taslak halindeydi. MiCA, genel hatlarıyla, kullanıcı kimliğini kontrol etme ihtiyacı da dahil olmak üzere, AB’nin 27 üye ülkesindeki borsalar ve cüzdan sağlayıcıları için lisans gereklilikleri belirler. Ayrıca mevzuat, yukarıda belirtilen hizmet sağlayıcılar için sermaye yükümlülüğü getirmektedir. Tasarı, Terra ekosisteminin çöküşüyle ​​birlikte görülen depegging olaylarını önlemek amacıyla tasarlanmaktadır. Ayrıca piyasadaki diğer büyük likidite sorunlarına da çözüm olacak.

MICA metni onaylansa da, yürürlüğe girmesi biraz zaman alacak. Tasarının şu anda 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor. AB bunun öncesinde tasarıya resmi gazetede yer verecek. AB ayrıca, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantısı için gündeminin ön saflarına Bitcoin ve kripto para birimleri yerleştirdi.

Kripto yasaları ne zaman yürürlüğe girecek?

Yukarıda değindiğimiz üzere, diplomatların anlaşması MiCA yasası için son adım değil. Metin ayrıca Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından yasal olarak onaylanacak. MiCA’nın uygulanması, kripto düzenlemelerinde önemli bir dönüm noktasıdır. Birçok egemen ülke, kendi kripto para birimi düzenleyici kurallarını hazırlamak için AB’ye başvurmaya hazırlanıyor. Ayrıca, AB dünyanın en büyük finans merkezlerinden biridir. Bu nedenle, kıtadaki bir kripto düzenleyici çerçeve, kesinlikle başkalarına da aynı yöne bakma konusunda ilham verecektir.

Bu 3 Kripto Para Zenginlerin Sepetinde!

MiCA’nın kripto para piyasası için düzenleyici hedefleri nelerdir? 

MiCA metnine göre tasarının kripto para düzenlemelerinde 4 geniş amacı vardır: 

  • Halihazırda açıkça ihtiyaç duyulan mevcut AB finansal hizmetler mevzuatı kapsamında olmayan kripto paralar için yasal kesinlik sağlamak. 
  • AB düzeyinde kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve ihraççılar için tek tip kurallar oluşturmak
  • Mevcut AB finansal hizmetler mevzuatı kapsamında olmayan kripto varlıklara uygulanan mevcut ulusal çerçeveleri değiştirmek
  • E-para olduğu zamanlar da dahil olmak üzere, sözde ‘stablecoin’ler için özel kurallar oluşturmak. (Terra)

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, tasarı ayrıca NFT’leri de yasa kapsamına almayı planlıyor. Alman Bundesblock’un çevrimiçi bir panelinde, yerel düzenleyiciler, NFT’ler ve stablecoin’ler hakkında kısa bir güncelleme ile birlikte yaklaşan MiCA düzenlemesinin ayrıntılarını tartıştı. Panele göre, uzun zamandır beklenen düzenlemeler için nihai yasal metin önümüzdeki haftalarda yayında olacak. Bununla birlikte, kripto servis sağlayıcıları (CASP’ler) kapsamında tartışılırken, NFT’ler ve stablecoin’ler hala kapsanmamaktadır. Ayrıca, milletvekilleri 30 Haziran’da, kripto-Twitter tarafından hızla “işleyemez” olarak kabul edilen ilk anlaşmayı yayınladılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Avrupa Konseyi, Piyasanın Konuştuğu Kripto Para Yasasını Onayladı!