Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin Rezervi Oluşturabiliriz

Canan Çayırlı
Canan Çayırlı 10 Şubat 2018
1 görüntülenme

Avrupa Merkez Bankası başkanı Avrupa Bankalarının vadeli Bitcoin sözleşmeleri gibi Bitcoin sonrası gelişmelere ev sahipliği yapabileceğini belirtti.

Bu haftaki Avrupa Parlamentosu toplantısında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi hem açılış ve kapanış konuşmasında, diğer konuşmacılar arasında toplantı esnasında gelişen tartışmalara da atıfta bulunarak kripto paralar konusuna ağırlık  verdi. ECB başkanı şuanda Avrupa Bankalarında kripto para rezervi oluşturma eğiliminin gözlenmediğini açıkladı. Daha açık olmak gerekirse, Draghi Avrupa Birliğindeki finansal kurumların Bitcoin gibi kripto paralara karşı duyduğu istek çok da dikkat çekici bir miktarda değil, fakat şunu da eklemem gerekir ki finansal kurumların aksine halkın kripto paralara karşı olan ilgi ve isteği coşkulu bir şekilde artıyor, dedi.

Merkez bankası başkanı, bankaların bu eğiliminin kripto paraların finansın ana kollarına sızma durumunun ilerlemesiyle değişebileceğini kabul etti.

Draghi şunları belirtti:

“Vadeli Bitcoin sözleşmeleri gibi son zamanlarda olan yenilikler Avrupa bankalarının Bitcoin rezervleri tutmalarına sebep olabilir. Bu yüzden biz bu durumu kesinlikle göz önünde bulunduracağız.”

Draghi’nin söylediği dikkate değer bir diğer şey ise şu anda ‘düzenlenmemiş’ Bitcoin ve diğer kripto paraların ‘çok riskli emval’ olarak kabul eden görüşleri takip etmek yerine, bankalar kriptoparaları rezervlerine ekleme kararı almaları durumunda oluşabilecek riskler için önceden önem almalı. Pek çok borsa merkezinin dikkate almadığı bir durum olmasına rağmen CME Group Aralık ayının ortasında Vadeli Bitcoin sözleşmelerini listeledi ve bundan bir hafta önce CBOE kendi sıralamasını oluşturarak bunun yolunu açmıştı.

Avrupa Birliği Merkez Bankası başkanı ayrıca, dijital varlıkların denetlenen kurumlara veya bankalara yönelik risklerini denetleyebilmek için ‘Tek Gözetim Mekanizması’ adında standart bir gözetimin gelebileceğini ima etti.

Draghi daha önceden ECB’nin şuanda Bitcoin üzerinde düzenleyici bir otorite sahibi olmadığını söylemişti. Fakat bu haftaki yorumlarında bazı uluslarda ve bankalarda izin verilen veya benimsenmiş olan kripto paralara ve Bitcoin’e karşı düzenleyici olmaktan çok denetleyici bir yaklaşım takınmayı önerdi. Yine 2016 yılı ekim ayında Draghi bir şekilde bu söyledikleriyle ters düşerek kripto paraların ECB’nin üzerinde düzenlemeler düşünmesine yetecek kadar olgunluğa ulaşmadığını düşündüğünü söyledi.

Kasım ayında Draghi’nin söylediklerine göre; Bitcoin ve tüm kripto para sektörünün etkileri “oldukça kısıtlı” ve para arzının bir kaç kurum tarafından kontrolünü esasen reddeden ve merkezi olmayan kripto para birimleri merkez bankaları için herhangi bir risk oluşturmuyor.

CCN

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Güvenlik Açığı Yüzünden Bitcoin’leri Çalınan Kullanıcı T-Mobile’a Dava Açtı Geçtiğimiz Pazar günü bir kullanıcı, sistemdeki güvenlik açığı sebebiyle hackerların hesabına erişip binlerce dolar değerinde kripto parasının çalması üzerine T-Mobile hakkında suç duyurusunda bulundu.  Washington’dan Carlos Tapang geçtiğimiz yıl 7 kasımda “kötü niyetli kişilerin yanlışlıkla” kablosuz hesabına...
Şebnem Ertan 10 Şubat 2018