Avustralya Bankaları: Bitcoin Alımını Yasaklamıyoruz

1 görüntülenme

Avustralya’nın bazı büyük bankaları, müşterilerinin kredi kartlarıyla Bitcoin alıp satmasını engellemeyeceğine dair çıkan haberleri doğruladı. Halbuki bu bankaların Amerika ve İngiltere’deki işbirlikçileri Bitcoin alım satımını engellemişti.

Kısıtlama Yok

Lloyds Bankacılık Grubu, JP Morgan, Bank of America ve Citigroup’tan farklı bir yaklaşım sergileyen Avustralya’nın en büyük bankalarının mevcut durumda müşterilerinin kredi kartları ve hesap kartlarıyla Bitcoin alım satımını engellemek üzerine bir planı bulunmuyor.

Avustralya’nın ANZ bankası ABC’ye yaptığı açıklamada dijital veya kripto paraların alımını engellemeyeceklerini belirtti.

Fakat ANZ’nin sözcüsü bankanın dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek için mevzuat sorumlulukları çerçevesinde olağandışı transfer işlemlerini incelediklerini söylemişti. Ayrıca banka ihraççı, satıcı veya kripto para borsalarında ayağı olan şirketlerle iş yapmayacağını açıklamıştı.

Bunun sebebi ANZ’nin bu tür işleri kontrolsüz ve ANZ’nin politikalarına aykırı olarak değerlendirmesiydi.

avustralya bankaları

Avustralya Milli Bankası (National Australia Bank) güvenlik kaygısı oluşması durumunda kripto para transferlerini durdurmayı önerdi. Sebebiyse son zamanlarda online borsalarda gerçekleşen hırsızlıklar. Avustralya Milli Bankası sözcüsü şu açıklamalarda bulundu:

“Avustralya Yatırım ve Güvenlik Komisyonu (ASIC), birçok sanal para borsasının düzensiz olduğunu ve bu sebeple müşterilerin korunamayabileceğini veya olası bir hırsızlık veya borsanın çökmesi durumunda müşterilerin müracaat edecekleri yer olmayacağını söyledi.

Biz müşterilerimizin kişisel bilgilerini ve hesaplarını ciddi bir şekilde korumaya almaya, risklerle karşılaşma ihtimalini düşürmeye çalışıyoruz Amacımız müşterilerimizin paralarını korumalarına yardımcı olmak. Bu yüzden bazı transfer işlemleri gerçekleşmeyebilir.”

Westpac’in sözcüsü de kısaca şunları söyledi:

“Mevcut durumda kripto para almak için kredi kartı kullanma konusunda bir kısıtlamamız yok.

Commonwealth Bankası da durum değerlendirmesi yapıyor fakat henüz basılı yayına bir açıklamada bulunmadı.

Eski Sistem Yeni Sisteme Karşı Direnmeye Çalışıyor

Kredi kartı aracılığıyla Bitcoin alımını yasaklamak, çökmeye yakın bir barajın ufak çatlaklarını onarmaya çalışmaya benziyor. Ayrıca kredi kartlarının sayısız alternatifi mevcut. Bunlardan en güvenilmezi de LocalBitcoins tarzı sitelerde ve Bisq gibi merkezsiz borsalarda yapılan birebir Bitcoin ticareti.

Aynı zamanda Reddit kullanıcıları büyük bankalardan gelen son kısıtlamayı şüpheyle karşıladı.

Kripto para temelli işlemler sayesinde bankalar kar elde ediyor fakat merkezsiz paralar gelişmeye devam ederse, günümüz banka modelini alaşağı edebilir.

vladimir putin

Serüveninin daha başında olan kripto para endüstrisini desteklemek uzun vadede karlı bir iş olabilir. Gelişmekte olan bu yeni endüstrinin Yıllık Bileşik Büyüme Oranıyla 2021’e kadar %61.5 büyüyeceği tahmin ediliyor ve birçok resmi makam, örneğin Rusya lideri Vladimir Putin, kripto para endüstrisini desteklediklerini duyurmuştu.

Vladimir Putin geçtiğimiz yaz düzenlenen St. Petersburg Economic Forum’unda şunları söylemişti: “Dijital ekonomi ayrı bir endüstri olarak görülmemeli. Bu esasen yepyeni iş modelleri yaratan bir oluşum.”

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dikkat: Bitcoin ve Ethereum Trader'ları Bu Seviyeleri Bekliyor!
Ekonomi Bakanı Zeybekçi: Bitcoin Global Bir Saadet Zinciri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin kendi dijital parasını yaratmasının mümkün olmadığını söylerken “Her ülkenin böyle bir şeye girişmesi doğru değil” dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde Bitcoin başta olmak üzere kamuoyunda çok konuşulan kripto paralar, blockchain...
Burak Can Senyelli 10 Şubat 2018