Reklamı kapat

Avustralyalılar 2017 Yılında Kripto Para Dolandırıcılığından 1.5 Milyon Dolar Kaybetti

Mert Kaya
Mert Kaya 21 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Avustralya’nın ulusal tüketici gözlemcileri yayınladıkları yıllık raporda kripto para bağlantılı dolandırıcılıkların Avustralyalıları 2.1 Milyon Avusturalya Doları (1.5 Milyon USD) zarara uğrattığını ortaya çıkardı.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (ACCC) bugün yayınladığı yıllık dolandırıcılık raporuna göre Avustralyalılar resmi mercilere toplamda dolandırıcılık kaynaklı 340 Milyon Avustralya Doları zarar ve toplamda 200.000 dolandırıcılık vakası rapor etti.

Kripto para dolandırıcılığının ise Ocak-Eylül 2017 arasında her ay ortalama 100.000 Dolar zarara yol açtığı belirilirken aynı yılın son çeyreğinde kripto para sektöründe yaşanan dolandırıcılıklar keskin bir artış göserdi.

Rapordan bir alıntı:

“Kripto paraların değeri artınca insanların gerçek yatırım olarak düşünüp dolandırıldıkları kripto paraların sayısı da arttı. Yıl sonunda rapora göre 2.1 Avustralya Doları’nı geçen bir kayıp var ancak bunu diğer dolandırıcılıklarla kıyaslayacak olursak bu sadece buz dağının görünen kısmı…”

Bitcoin’in fiyatı Aralık 2017’de 20.000 Dolara kadar çıkarak doruğa ulaştığında ACCC’nin dolandırıcılık bildirme domain’i de maksimum sayı ile toplamda 700.000 Avustralya Doları zarar ihbarı aldı. Yetkililerin raporuna göre ortalama kayıp Ocak ayında yalnızca 1.885 Dolar iken yıl sonunda bu rakam tamı tamına 13.205 Dolar’a ulaştı.

Sahte ICO‘lar ve piramit sistemleri ile kripto yatırımları ise en yaygın dolandırıcılık türleri olarak rapora yansıdı.

Her gün artan dolandırıcılık sayısı ve kripto para ekosisteminin halen regüle edilmemesinden dolayı okuyucularımızı da böyle dolandırıcılıklarda kayıplar yaşamaması için dikkatli olması konusunda uyaralım…

Sıradaki: Ponzi ve Piramitler Nasıl Çalışır?

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Geçen Hafta İstifa Eden OKEx CEO’su Rakip Borsaya Katıldı! Hong Kong merkezli borsa OKEx’in CEO’su Chris Lee, rakip borsa Huobi‘de global iş geliştirme bölümünde başkan yardımcısı olarak çalışacağını duyurdu. Huobi’nin Singapur merkezinden yapılan açıklamada Lee’nin tecrübelerini artık Huobi’nin globalleşme yolunda atacağı adımlarda kullanacağını ve borsanın uluslararası...
Serkan Eser 21 Mayıs 2018