BabyDoge Coin mi TamaDoge mi? Hangisi Daha İyi? (Sponsorlu)

Kriptokoin
Kriptokoin 1 hafta önce
128 görüntülenme
Dogecoin vs Tamadoge: 2023'te Hangisi Daha Çok Yükselecek?

Birçok kripto yatırımcısının bildiği gibi, Shiba Inu ve Dogecoin gibi meme paraları 2021’de yatırımcılarına büyük getiriler sağladı. O yıl Dogecoin ve Shiba Inu bir anda popülerleşerek değerini katladı ve önceden yatırım yapanlar için harika bir sene oldu. Bu yüzden en iyi meme coinler listeleri, kripto severlerin radarına girmeyi başardı. 

Portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar halihazırda az miktarla yatırım yapabilecekleri altcoinleri araştırıyor. Köpek temalı coinler günden güne popülerliklerini artırırken BabyDoge ve TamaDoge meme coinler çoğu kripto analiz sitesine göre yatırım yapılacak en iyi kripto paralar listesinde yer alıyor. Peki gerçekten de bu coinler satın alınacak en iyi meme coinler arasında mı gözüküyor?

TamaDoge ekibi Metaverse, NFT teknolojisi ve artırılmış gerçeklik gibi (AR) geleceğe yönelik attığı adımlarla birçok yatırımcının dikkatini çekti. Oyna-Kazan temasını da bünyesinde barındıran proje, 2022 yılında kripto para piyasalarına hızlı bir giriş yaptı.

Öte yandan BabyDoge coin ise Dogecoin’in başarısından ilham alınarak Dogecoin fanları tarafından tasarlandı. “Dogecoin’in oğlu” olarak bilinen BabyDoge, birçok yeni köpek kripto para projesi gibi,  2021’in ortalarındaki meme çılgınlığı sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesini yaşadı.

Peki meme coin dünyasına adım atmak isteyen ya da bu dünyaya çoktan girmiş ama daha iyi getiri sağlamak isteyen yatırımcılar için hangi meme coin daha iyi? BabyDoge Coin mi? Yoksa TamaDoge mu? 

Bu yazımızda sizler için en popüler meme coinlerden TamaDoge ve BabyDoge’yi tüm detaylarıyla inceledik. 

TamaDoge (TAMA) – 2022’ye Ön Satışı ile Damgasını Vuran Köpek Temalı Meme Coin

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen TamaDoge’nin ve native tokeni TAMA’dır. Bu proje şimdiden kripto topluluğundan büyük ilgi gördü ve 2022 yılının en dikkat çeken meme coin ön satışlarından birini gerçekleştirdi.

TAMA’nın ön satış aşamasından sonra tokenlerinin daha yüksek fiyatlandırılacağı biliniyor. Ayrıca düşük arz ve hızlı bir büyüme vadeden proje deflasyonist bir tokene sahip. Harcanan tüm TAMA tokenlerinin %5’i yakıldığı için toplam 2 milyar arzı sürekli olarak azalıyor. Tokeni daha da az bulunur hale getirmek için TamaDoge yaratıcıları, ön satış sırasında tokenlerin yarısını satmayı planlamışlardı. Merkezi borsalarda listelenmeye başlamasıyla, TAMA’ya olan talep yükselecek ama arz daha düşük olacak. Böylece coinin gelecek aylarda daha değerli olması sağlanacak. 

TamaDoge ekibi, merkezi (CEX) ve merkezi olmayan (DEX) borsalardaki olası listelenmeler için mevcut tokenlerinin %20’sini ayırdı. Eylül 2022’de TamaDoge, 20 milyondan fazla kullanıcıya sahip en büyük kripto borsalarından biri olan OKX’te piyasaya sürüldü. Böylece TAMA, OKX DEX ve CEX platformlarında herhangi bir coğrafi kısıtlamadan bağımsız olarak tüm kullanıcılara sunuldu. 

Biraz da oyunun içeriğinden bahsedecek olursak, oyunun 90’lı yıllarda iyi bilinen Tamagotchi oyuncağına benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. 

TamaDoge ekosisteminde her kullanıcı NFT olarak bir yavru köpeğe sahip olur. Daha sonra kullanıcılar TamaDoge’larını büyütüp geliştirerek diğer oyuncuların evcil hayvanları ile savaştırabiliyor. Böylece oyuncular köpeklerinin gelişimine göre puan kazanıp her ay yapılan skor listesinde yer alıyor ve üst sıralarda yer alan oyuncular en büyük ödülleri kazanıyor. Kazananlar ise TAMA coini ile ödüllendiriliyor. Aynı zamanda, ödüller itibari para ile de değiştirilebiliyor.

TAMA Kullanıcılarına Ne Sağlıyor? Projenin Gelecekteki Planları Ne? 

 • TamaDoge güçlü bir topluluk oluşturmak istiyor. Her ikisi de binlerce takipçi kazanan TamaDoge Telegram ve Twitter hesaplarının büyümesine baktığımızda bu durumu görebiliriz. 
 • Geliştirme ekibi, web tabanlı uygulamaya eşlik eden bir mobil uygulama da başlatmak istiyor. 
 • TamaDoge NFT pazarında da ön sıralarda amacının bulunması da yatırım için cezbedici bir unsur. 6 Ekim’de Ultra Rare TamaDoge Ultra Rare adıyla 100 adetten oluşan NFT Koleksiyonunu açık artırma usulüyle piyasaya sürmüştü. Bu koleksiyon, kısa bir süre içerisinde OpenSea’de bir numaralı trend koleksiyon oldu. 
 • TamaDoge ekibi aynı zamanda, ‘Tamaverse’ adı ile kendi Metaverse platformunu başlatmayı planlıyor.
 • TamaDoge evcil hayvanları da 3D modeller olarak oluşturulacak, yani mevcut metaverse platformlarına geçiş yapabilecekler. 
 • Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinden de faydalanmak isteyen ekip, bu yolla oyuncuların gerçek dünyada TamaDoge evcil hayvanlarıyla buluşmasını ve onlara daha gerçekçi bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

BabyDoge Coin (BABYDOGE) – İşlem Hızı ve Dev İsimlerle Olan İş Birlikleriyle ile Dikkat Çeken Meme Coin Projesi

Şüphesiz ki en popüler köpek coinlerini araştıran yatırımcılar, BabyDoge projesini de duymuşlardır. BABYDOGE, Dogecoin hayranları tarafından geliştirilen bir kripto para birimidr. 

1 Haziran 2021 tarihinde piyasaya sürülen bu kripto para, ortaya çıkışından 3 hafta sonra 200 milyon dolarlık bir piyasa değerine erişmeyi başardı ve %1000’in üzerinde bir yükseliş kaydetti. Böylelikle kripto para piyasalarına adeta bomba gibi düşen bu meme coin, yatırımcıların radarına da girmiş oldu.

TAMA gibi deflasyonist bir token olan BABYDOGE, zaman geçtikçe daha da bulunmaz hale gelmeyi ve böylece değerini artırmayı planlıyor; hatta kendini hiper deflasyonist olarak tanımlıyor. Projenin 15 katrilyon BABYDOGE ile sınırlı bir arzı var. Ayrıca BabyDoge’u içeren her işlem %10 ücrete tabi. Buna bir çeşit ödüllendirme mekanizması da diyebiliriz. Her işlemde bu verginin %5’i BabyDoge likidite havuzuna gidiyor. Kalan %5 ise token sahiplerine veriliyor.

BabyDoge Coin, Binance Smart Chain tabanlı popüler bir meme coin. 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana 1,5 milyon Twitter takipçisinden oluşan bir topluluk geliştirdi. 

Elon Musk’ın da zaman zaman hakkında tweet attığı bu meme coin, Dogecoin’i babası olarak tanımlıyor. Ancak pek çok kullanıcı, daha hızlı işlem hızına sahip olması sebebiyle BabyDoge’yi Dogecoin’e rakip olarak görüyor. Çünkü Dogecoin’den neredeyse 10 kat daha hızlı ve işlem maliyetleri de çok daha düşük. 

BABYDOGE Kullanıcılarına Ne Sağlıyor? Projenin Gelecekteki Planları Ne? 

 • Bu meme coin, yakın zamanda Binance US ve Decentraland dahil olmak üzere endüstri devleriyle yaptığı işbirlikleri ile kripto piyasalarında büyük ses getirdi. 
 • TAMA gibi BABYDOGE da Metaverse evrenine adapte olmaya çalışacak meme coin projelerinden biri.
 • Yüksek işlem hızı ve ölçeklenebilirlik sağlayan bir platform olmayı hedefliyor.
 • Projenin hayırsever amaçlarla da yola çıktığını söyleyebiliriz. Dünyanın dört bir yanında zor koşullar altında yaşayan köpeklere yardım etmek bu amaçlardan biri. Meme coin bu amaçla, köpeklere yardım eden hayır kurumlarına bağışta bulunuyor.
 • Resmi olarak 5 Ekim’de başlatılan BabyDoge Swap ise kullanıcılara sunulan bir başka özellik. BabyDoge Swap, kullanıcıların Binance Coin (BNB) ve projenin yerel tokenleri de dahil olmak üzere tüm BSC tabanlı tokenler için stake ve token alım satımı gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirmelerini sağlayan Binance Akıllı Zinciri (BSC) üzerine kurulu merkeziyetsiz bir borsa (DEX). 
 • TamaDoge gibi NFT piyasasında da yer edinmek istiyor. Bu doğrultuda BabyDogeNFT adlı bir websitesi kurdu ve BabyDoge Army adıyla oluşturduğu NFT’lerini OpenSea üzerinden piyasaya sürdü.

TamaDoge mi BabyDoge mi?

Tamadoge ve Baby Doge Coin yorum ve analizini yaptığımız bu yazıda her iki meme coinin de geleceği parlak gibi görünüyor çünkü her ikisi de kripto yatırımcılarına büyük faydalar sağlayabilecek ve teknolojik olarak gelişmiş birçok özellik içeriyor. Ayrıca her iki coin de daflasyonist yapıdadır. Yatırımcılar hangi projenin kendileri için uygun olduğuna kendi amaçları doğrultusunda karar vermeli. Bu iki meme coini özetlersek;

TamaDoge bir Oyna-Kazan projesidir. Bu sebeple de hem oyun oynayıp hem de bundan getiri elde etmek isteyen yatırımcıların ilgisini çekiyor. Merkeziyetsiz finansın olanaklarından faydalanıyor. CoinSniper tarafından doğrulanan TamaDoge’nin geleceğe yönelik birçok projesi var. Örneğin Tamaverse adlı Metaverse uyumlu platformu, 3D tasarlanmış evcil hayvanları, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve NFT koleksiyonları ile kripto severlerin beğenisini halihazırda toplamış durumda.

BabyDoge ise geliştirilmiş işlem hızı ve düşük işlem ücretleri ile dikkat çekiyor. Piyasada bulunan büyük isimlerle de işbirliği içinde olan bu meme coin, BabyDoge Swap merkeziyetsiz borsası sayesinde kripto alım satımını ve stake etmeyi daha kolay bir hale getiriyor. Ayrıca BabyDoge işlemleri %10’luk bir ücrete tabi. Bu %10’luk kısmın %5’i BABYDOGE token sahibi cüzdanlarına yeniden dağıtılıyor, diğer %5’i ise bir likidite fonuna tahsis ediliyor. 

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

6 Bitcoin Uzmanından Tahminler: Ralli mi Boğa Tuzağı mı?
6 Bitcoin Uzmanından Tahminler: Ralli mi Boğa Tuzağı mı? Bitcoin, bu ay en uzun günlük yeşil fiyat mum serisi rekorunu neredeyse kırdı, ancak birçok kişi son artışın kısa ömürlü olabileceğine inanıyor. Analist Bitcoin için yukarı yönlü gidişe ikna olmadı Bitcoin (BTC) yeni yılı başlatmak için güçlü...
Emre Borsan 1 hafta önce