Bahreyn’den Bitcoin Atağı

Varol Tepecik
Varol Tepecik 30 Eylül 2017
2 görüntülenme

Bahreyn Bitcoin’i Kabul Ediyor

Ortadoğu ülkesi Bahreyn Bitcoin ve kripto paralara ilgi duymaya başladı. Bahreyn hükümeti finansal teknoloji kullanımı alanında en üst düzeyde olmayı hedefliyor. Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu Başkanı Khalid Al Rumaihi ülkesinin bir süredir blokchain teknolojisi ile ilgilendiğini belirtti ve Bahreyn’in hükümet tahvillerini dijital para olarak basacağını umduğunu ifade etti.

 

Bahreyn’de Bitcoin Kullanımı için Düzenleme

Hint kaynaklı bir haber sitesine göre Bahreyn blokchain teknolojisini kullanarak bitcoine geçiş denemleri yapmak için çeşitli düzenlemler yapmak istiyor. Rumaihi’nin dediğine göre “bu düzenlemeler daha çok Singapur ve İngiltere’nin hedeflediği değişikliklere benziyor. Bu sadece lafta kalacak birşey değil. Bu girişimi başlattık. Websitesinden bunu takip edebilirsiniz, başvuru süreci oldukça açık ve net. Biz iş yapmak için daima açığız.”

Bahreyn gerçekten de bu alanda iş yapmak için istekli. Yakın zamanda gerekli düzenlemeleri uygulamya döktüler. Bir haber ajansından alınan bilgiye göre şu ana kadar dört firma başvuruda bulundu. Bunlardan ikisi kabul edildi.


“Bahreyn Merkez Bankası başkanı Rumaihi’nin söylediğine göre elektronik para kullanımları yönündeki  projelerine yönelik dört şirket başvuruda bulundu. Bunlardan iki tanesi Merkez Bankası tarafından onaylandı.”

 

Bahreyn: Finansal Teknoloji Alanında Bir Öncü

Bahreyn, elektronik para devriminde herkesten bir adım önde olmak için kendi ekonomisinde kripto deneyi uygulamaktan heyecan duyuyor. Yenilikçi olmak istiyorlar. Yüksek teknolojiye sahip olmak istiyorlar. Arap bir site Rumaihi’nin sözlerini şu şekilde aktarıyor. Rumaihi blokchain teknolojisinin ülkece benimsenmesinin ada ülkesini yeni filizlenen bu alanda lider konuma getireceğini ifade etti.

Rumaihi ayrıca tüm finansal endüstrinin blokchain teknolojisi tarafından dağılacağını belirtti. Bahreyn Hükümetine göre blokchain teknolojisi internet üzerinden yapılan kişisel transferlerde yeni bir çağ açacak. Mevcut parasal sistemin tamamen yeniden şekilleneceğine inanıyorlar. Bu bağlamda, Bahreyn’in gelişen bir blok zinciri ekosistemi geliştirmesini umuyor.

“Blokchain teknolojisi yıllar önce email ve internetin yaptığı gibi birçok olasılığı mümkün kılacak. Bahreyn’in bu alanda Singapur’un olduğu gibi bir lider olmasını ne engelleyebilir ki?

 

Bölgesel Finansal Teknoloji Ekosistemi

Bahreyn’in yanı sıra, diğer Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin verimli bir finansal teknoloji ortamı oluşturmayı planladığı görülüyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve bölgedeki diğer ülkeler blokchain ve kripto-finansal teknolojilerden faydalanmayı umuyor. Bölgenin bu yeni teknoloji ile büyümesine ve istikrar kazanmasına yardımcı olmak için finansal teknoloji düzenleyicilerini görevlendirme sürecindeler.

Arap iş sitesi durumu şu şekilde özetledi; “Diğer Körfez ülkeleri bölgesel finansal teknoloji ekosistemini geliştirme planlarını açıkladı, örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’nin finansal serbest bölgesinde bulunan Abu Dhabi Global Market (ADGM), bir finansal teknoloji regülatörü kurma planlarını açıkladı ve finansal teknoloji şirketleriyle işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Sizler Bahreyn’in kripto paralar ile bu denli ilgileniyor olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu Ortadoğu için iyi birşey mi? Ayrıca bu bitcoin için iyi bir gelişme mi? Değerli yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dubai kendi kripto parasını çıkarıyor! Yerel yerel basında çıkan haberlere göre, yerel hükümet Dubai’de emCash adı verilen kripto parayı resmi olarak kullanmaya başlıyor. Dijital birimi, resmi ve resmi olmayan ödemelerin hemen hemen hepsi için kullanılabilecek. Dubai Ekonomi Genel Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Ali...
Serkan Eser 1 Ekim 2017