Adalet Bakanlığı, Bu Kripto Para Projesini Kapattı!

Bitcoin Borsasına Saldırı: Veriler Sızdırıldı
Bitcoin Borsasına Saldırı: Veriler Sızdırıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çeşitli kripto para platformları düzenleyicilerin odağında olmaya devam ediyor. En son gelişmelere göre ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Bitcoin “mikseri”, yani “karıştırma” hizmeti olan ChipMixer’i kapattı. İşte detaylar…

Kripto para projesi, 3 milyar dolarlık yasadışı işlem iddiasıyla kapatıldı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), 15 Mart’ta yaptığı açıklamada Bitcoin karıştırma hizmeti ChipMixer’ı kapattığını duyurdu. DOJ, ChipMixer’in Ağustos 2017’den bu yana 3 milyar dolardan fazla yasadışı kripto para birimi işlemini aklamak için kullanıldığını söyledi. Bu toplam, 17 milyon dolarlık fidye yazılımı işlemlerini, 200 milyon dolarlık dark web pazar işlemlerini, hileli veri satışlarına bağlı 35 milyon dolarlık transferleri ve kötü amaçlı, Rusya merkezli bir yazılım kampanyasına bağlı belirsiz miktarda işlemi içeriyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Bu 2 Altcoin İçin 'Emtia' Dedi!

DOJ ayrıca platformun, Ronin Bridge ve Horizon Bridge’e karşı iki Blockchain “soygunu” ile bağlantılı olarak 700 milyon doları işlemek için kullanıldığını belirtti. ABD’deki kolluk kuvvetleri, ziyaretçileri ChipMixer’a yönlendiren iki web domain’ine ve proje kodunu barındıran bir GitHub hesabına el koydu. Almanya’daki polis ayrıca projenin “back end” sunucularına ve 46 milyon dolar değerinde kripto para birimine el koydu.

Davada bir kişi suçlandı: 40 yıl hapis cezası alabilir

Davada bir kişi -Vietnam’da ikamet eden Minh Quốc Nguyenễn- suçlandı. Nguyenễn, ChipMixer’ı 2017’de piyasaya sürdü ve sahte kimlikler kullanarak platformu çalıştırmak için gerekli hizmetler için ödeme yaptı. Ayrıca hizmeti çevrimiçi olarak tanıttı ve kara para aklamayla mücadele (AML) ve müşteri tanıma (KYC) önlemlerine karşı bir çözüm olarak savundu. Şu anda kara para aklama, kimlik hırsızlığı ve lisanssız işletme açma maddeleriyle suçlanıyor. Nguyenễn, Philadelphia’da bulundu. Potansiyel olarak 40 yıl hapisle karşı karşıya.

ABD makamları geçtiğimiz yıl boyunca diğer coin karıştırma hizmetlerine karşı da önlemler aldı. ABD Hazinesi, Ağustos 2022’de Ethereum tabanlı coin karıştırıcısı Tornado Cash‘e yaptırım uyguladı. Bundan önce Hazine, Mayıs 2022’de Blender adlı daha az bilinen bir karıştırıcıya yaptırım uyguladı. Blockchain gözetim firması Elliptic’in yakın tarihli raporları, platformun Sinbad adı altında faaliyet göstererek yeniden piyasaya girmiş olabileceğini öne sürüyor.

Kripto para karıştırıcıları yasa dışı faaliyetler için kullanılsa da, meşru gizlilik uygulamalarına sahip olması nedeniyle yaptırımlar tartışmalarla karşılandı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bir kripto karıştırıcı, fonların kökenlerini ve sahiplerini gizlemek için birçok kullanıcının kripto para birimlerini bir araya getiren bir hizmettir. Bitcoin, Ethereum ve diğer birçok halka açık Blockchain şeffaf olduğundan, bu düzeyde bir mahremiyete başka türlü ulaşmak zor. Anonim olarak yasal işlem yapmak isteyenler kadar, hacker’ların da bu hizmetleri yoğun şekilde kullandığı bilinmekte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Adalet Bakanlığı, Bu Kripto Para Projesini Kapattı!