Adalet Bakanlığı, Bu Kripto Para Projesini Kapattı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 hafta önce
2.833 görüntülenme
Adalet Bakanlığı, Bu Kripto Para Projesini Kapattı!

Çeşitli kripto para platformları düzenleyicilerin odağında olmaya devam ediyor. En son gelişmelere göre ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Bitcoin “mikseri”, yani “karıştırma” hizmeti olan ChipMixer’i kapattı. İşte detaylar…

Kripto para projesi, 3 milyar dolarlık yasadışı işlem iddiasıyla kapatıldı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), 15 Mart’ta yaptığı açıklamada Bitcoin karıştırma hizmeti ChipMixer’ı kapattığını duyurdu. DOJ, ChipMixer’in Ağustos 2017’den bu yana 3 milyar dolardan fazla yasadışı kripto para birimi işlemini aklamak için kullanıldığını söyledi. Bu toplam, 17 milyon dolarlık fidye yazılımı işlemlerini, 200 milyon dolarlık dark web pazar işlemlerini, hileli veri satışlarına bağlı 35 milyon dolarlık transferleri ve kötü amaçlı, Rusya merkezli bir yazılım kampanyasına bağlı belirsiz miktarda işlemi içeriyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Bu 2 Altcoin İçin 'Emtia' Dedi!

DOJ ayrıca platformun, Ronin Bridge ve Horizon Bridge’e karşı iki Blockchain “soygunu” ile bağlantılı olarak 700 milyon doları işlemek için kullanıldığını belirtti. ABD’deki kolluk kuvvetleri, ziyaretçileri ChipMixer’a yönlendiren iki web domain’ine ve proje kodunu barındıran bir GitHub hesabına el koydu. Almanya’daki polis ayrıca projenin “back end” sunucularına ve 46 milyon dolar değerinde kripto para birimine el koydu.

Davada bir kişi suçlandı: 40 yıl hapis cezası alabilir

Davada bir kişi -Vietnam’da ikamet eden Minh Quốc Nguyenễn- suçlandı. Nguyenễn, ChipMixer’ı 2017’de piyasaya sürdü ve sahte kimlikler kullanarak platformu çalıştırmak için gerekli hizmetler için ödeme yaptı. Ayrıca hizmeti çevrimiçi olarak tanıttı ve kara para aklamayla mücadele (AML) ve müşteri tanıma (KYC) önlemlerine karşı bir çözüm olarak savundu. Şu anda kara para aklama, kimlik hırsızlığı ve lisanssız işletme açma maddeleriyle suçlanıyor. Nguyenễn, Philadelphia’da bulundu. Potansiyel olarak 40 yıl hapisle karşı karşıya.

Altcoin Hacklendi Fiyatı Çöktü

ABD makamları geçtiğimiz yıl boyunca diğer coin karıştırma hizmetlerine karşı da önlemler aldı. ABD Hazinesi, Ağustos 2022’de Ethereum tabanlı coin karıştırıcısı Tornado Cash‘e yaptırım uyguladı. Bundan önce Hazine, Mayıs 2022’de Blender adlı daha az bilinen bir karıştırıcıya yaptırım uyguladı. Blockchain gözetim firması Elliptic’in yakın tarihli raporları, platformun Sinbad adı altında faaliyet göstererek yeniden piyasaya girmiş olabileceğini öne sürüyor.

Kripto para karıştırıcıları yasa dışı faaliyetler için kullanılsa da, meşru gizlilik uygulamalarına sahip olması nedeniyle yaptırımlar tartışmalarla karşılandı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bir kripto karıştırıcı, fonların kökenlerini ve sahiplerini gizlemek için birçok kullanıcının kripto para birimlerini bir araya getiren bir hizmettir. Bitcoin, Ethereum ve diğer birçok halka açık Blockchain şeffaf olduğundan, bu düzeyde bir mahremiyete başka türlü ulaşmak zor. Anonim olarak yasal işlem yapmak isteyenler kadar, hacker’ların da bu hizmetleri yoğun şekilde kullandığı bilinmekte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Shiba Inu ve Bu 2 Altcoin, Tek Haberle Eriyor!
Shiba Inu ve Bu 2 Altcoin, Tek Haberle Eriyor! Shiba Inu (SHIB) ekosistemi, son zamanlarda Shibarium lansmanının beklentisiyle coşku yaşıyordu. Ancak bu heyecan, Shibarium Blockchain’ine yönelik bir endişenin ortaya çıkması ile sönmüş gibi duruyor. Bir topluluk üyesinin Shibarium kodundaki bir soruna işaret etmesi, SHIB ve ekosistem...
Aslı Dinçer 1 hafta önce