Gizemli Balina, Bu 3 Altcoin’i Açığa Sattı: Milyonlar Kazandı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
381 görüntülenme
Balina 3 Altcoin Açığa Sattı Kazandı

Gizemli bir kripto balinası, günün Silvergate kaynaklı satışların ortasında 4 altcoin üzerinde açtığı short pozisyonlardan 5 milyon dolar kazandı. ABD’li ödeme ağı, FTX’in çökmesinden bu yana zor durumda ve müşteri taleplerini karşılayabilmek kendi varlıklarını satıyor.

Gizemli altcoin balinası, Silvergate satışlarında milyonlarca dolar kazandı

Kimliği bilinmeyen dev yatırımcı, profesyonel işlemlerle bir gecede 5 milyon dolar kazandı ve piyasanın %99’unu geride bıraktı. Balina, kaldıraçlı işlemler sunan merkezsiz kripto para borsası GMX üzerinden Polygon ve Arbitrum ağlarında Ethereum, Bitcoin ve MATIC shortladı.

Balinanın en büyük pozisyonu şu anda 1,3 milyon dolarda olan WETH/USDC short. Ancak balinanın büyük short pozisyonlara rağmen hala yüklü miktarda BTC ve Ethereum sahibi olduğu görülüyor.

GMX, FTX sonrası balina ilgisinin tadını çıkarıyor

Santiment tarafından sağlanan yeni verilere göre, kaldıraçlı işlemler sunan GMX platformunun yerel kripto para birimi GMX, FTX çöküşünden sonra büyük balina ilgisinin alıcı tarafında. Bu balina ilgisi, platformda yüklü short pozisyon açan balinalarla pekişirken, son birkaç ayda GMX fiyatında önemli artışa neden oldu.

Santiment’ten gelen veriler, 100.000 – 1 milyon GMX tutan cüzdanların yaklaşık 10 milyon token satın aldığını ileri sürdü. Büyük miktarda GMX’in satın alınması kısa vadede tokeni olumlu yönde etkilese de, uzun vadede sahipleri balina eylemlerine karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Balinalar token dışında GMX protokolüne de ilgiliydi

Dune Analytics tarafından sağlanan verilere göre, GMX protokolüne kaydolan haftalık benzersiz kullanıcı sayısı artıyor. Platforma eklenen benzersiz kullanıcıların toplam sayısı, kullanıcıların marj ticareti, takasları veya tasfiyelerinin sonucuydu.

Ancak, GMX protokolündeki artan kullanıcı sayısına rağmen, GMX tarafından toplanan genel ücretler düşmeye devam etti. Tasfiye ve takas işlemlerinden elde edilen ücretler aynı kalsa da, platformdaki kredili işlemlerden alınan ücret azaldı. Marj işlemlerinden elde edilen ücret, 7,65 milyon dolardan 3,34 milyon dolara düştü.

Balina 3 Altcoin Açığa Sattı Kazandı

Oluşturulan ücretlerdeki düşüş, son 24 saatte %24,5 oranında azalan protokol tarafından toplanan geliri de etkiledi. Ek olarak, Token Terminal’e göre ağdaki aktif kullanıcı sayısı %6,5 azaldı. Protokoldeki etkinlikte bir düşüş tokeni ciddi şekilde etkileyebilir.

Balina 3 Altcoin Açığa Sattı Kazandı

Altcoin piyasası Silvergate haberiyle dökülüyor

ABD’li ödeme ağı Silvergate’in başı aylardır dertte ama Mart ayında yaşananlar şirketin durumunun ne kadar kötü olduğunun bir teyidiydi. Kasım 2022’de iflas eden FTX’in ardından Silvergate, yoğun para çekme talepleriyle karşı karşıya kaldı. Şirket şu anda müşteri taleplerini karşılamak için varlıklarını satıyor. Kriptokoin.com olarak haberin Bitcoin ve altcoin piyasası üzerindeki etkisine bu yazıda ayrıntılarıyla yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

3 Altcoin Önemli Uyarı: Satın Almayın
Bu 3 Altcoin İçin Önemli Uyarı: Satın Almayın! Altcoin piyasasında hangi projelere yatırım yapacağımıza karar vermek için Weiss Crypto Ratings gibi derecelendirme indikatörlerini kullanabiliriz. Bu yazıda, geçmiş performansı ve son gelişmeleri dikkate alarak piyasanın en tehlikeli 3 kripto para birimini inceledik. Kripto yatırımcıları, bu 3...
Buğra Çağlar 3 hafta önce