Balinalar Strateji Değiştirdi: Bu Altcoin Satılıyor!

Emre Borsan
Emre Borsan 3 gün önce
2.093 görüntülenme
Balinalar Strateji Değiştirdi: Bu Altcoin Satılıyor!

Son 24 saatlik süreç içerisinde yaşanan yükselişle beraber önde gelen kripto para balinaları stratejilerini değiştirdi ve birçoğu lider altcoin projesi Ethereum (ETH) satmaya başladı! Peki, neden? İşte detaylar…

Balinalar Ethereum’larını (ETH) elden çıkarıyor! Sırada ne var?

On-Chain analitik firması Santiment, kısa bir süre önce lider altcoin Ethereum (ETH) yatırımcılarının, sahip oldukları varlıklara bağlı olarak geçen yıl boyunca farklı davranışlar sergilediklerini gösteren veriler yayınladı. Veriler, “köpek balıkları” olarak bilinen 100.000 ila 10.000 ETH tutan adreslerin varlıklarını artırmaya devam ettiğini, 10.000 ila 10 milyon ETH tutan “balinaların” ise 2022’deki FTX erimesinin ardından varlıklarında önemli düşüşler yaşadığını gösteriyor.

Paylaşılan veriler, köpek balıklarının geçtiğimiz yıl yaklaşık 6,3 milyar dolarlık ETH alımı yaptığını belirterek 3.61 milyon ETH’i cüzdanlarına eklediğini aktarıyor. Öte yandan balinalar aynı dönemde 16,4 milyar dolar değerinde 9.43 milyon ETH satışında bulundu. Uzmanlara göre bu durum, Ethereum piyasasındaki büyük ve küçük yatırımcılar arasındaki yatırım stratejisinde net bir ayrışmaya işaret ediyor.

Bir diğer yandan veriler, geçtiğimiz haftadan beri yükselen ETH fiyatından aktif olarak kar elde ettikleri için balinaların varlıklarını daha da hızlı ellerinden çıkarttıklarını belirtiyor. Santiment, varlıkların dağılımındaki bu değişikliğin Ethereum, piyasasında arz dağılımında genel bir kaymaya yol açtığını öne sürüyor. Spesifik olarak, köpekbalıklarının balinalardan Ethereum satın aldığı ve bunun genel tedarik dağılımında bir değişikliğe yol açtığı belirtiliyor. Bu değişikliğe rağmen rapor, balinaların hala toplam Ethereum arzının yüzde 51’inden fazlasını elinde tuttuğunu, köpekbalıklarının ise yüzde 29’dan azını elinde tuttuğunu gösteriyor.

Santiment verileri, köpek balıklarının balina varlıklarını satın aldığını gösteriyor

Bir diğer yandan ilginç bir şekilde raporlar, geçen haftadan beri Ethereum’un fiyatı yükselirken, aktif olarak kar elde ettikleri için balinaların varlıklarının daha da hızlı azaldığını belirtiyor. Bu eğilim, daha büyük yatırımcıların varlıklarını satarak Ethereum’un fiyatındaki son artıştan yararlanmaya çalıştıklarını gösteriyor.

Binance Kararından Sonra Bu 4 Altcoin Hızla Satılıyor!

Bu rapor için veri sağlamaktan sorumlu zincir üstü analitik firması Santiment, varlıkların dağılımındaki bu değişikliğin Ethereum piyasasındaki arz dağılımında genel bir kaymaya yol açtığını öne sürüyor. Spesifik olarak, köpekbalıklarının balinalardan Ethereum satın aldığı ve bunun genel tedarik dağılımında bir değişikliğe yol açtığı belirtiliyor.

Lider altcoin Ethereum için gönüllü çıkış sayısı 16 Mart’ta tavan yaptı

Bununla beraber Şaşırtıcı bir şekilde, Ethereum gönüllü çıkış sayısı 16 Mart’ta patlayarak birleşmeden bu yana en yüksek ikinci sayı oldu. Gönüllü çıkış sayısı, doğrulayıcı havuzundan ayrılmayı seçen ve fikir birliği sürecine katılmayı bırakan doğrulayıcı sayısını ifade eder. Bu endişe kaynağı gibi görünse de uzmanlar bunun aslında Ethereum ağı için olumlu bir işaret olduğunu söylüyor.

Bir doğrulayıcı çıkmayı seçtiğinde, çıkış kuyruğuna girer ve artık engelleme önermez veya onaylamaz. Ancak ETH hisseleri, Şangay yükseltmesi çevrimiçi olana kadar geri alınamaz. Buna rağmen, 16 Mart’ta 183 gönüllü çıkış gerçekleşti ve bu, birleşmeden bu yana kaydedilen en yüksek sayı oldu.

Gönüllü çıkışlardaki artışla birlikte ETH fiyatı da yükseldi ve bu yılki en yüksek seviyelerine çıkmasına neden oldu. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere ETH, 24 saat öncesine göre yüzde 9,2 artışla 1.819,75 dolardan işlem görüyor. Fiyattaki bu artışın, altcoin Ethereum’a olan artan talep ve ilgiden kaynaklandığına inanılıyor. Yüksek sayıda gönüllü çıkışa rağmen uzmanlar bunun Ethereum ağı için olumlu bir işaret olduğunu söylüyor. 

Gönüllü çıkışlardaki artış, ağın daha merkezi olmayan hale geldiğini ve doğrulayıcılar arasında daha fazla rekabet olduğunu gösteriyor. Bu, merkezileşmeye karşı daha dirençli hale getirdiği ve tek bir varlığın ağı kontrol edememesini sağladığı için ağ için iyi bir şeydir. Sonuç olarak, 16 Mart’ta gönüllü çıkışlardaki artış, Ethereum ağı için olumlu bir işarettir. Ağın daha merkezi olmayan hale geldiğini ve doğrulayıcılar arasında sağlıklı bir rekabet olduğunu gösterir. Doğrulayıcıların ETH hisselerini geri çekmesi biraz zaman alabilirken, ağ yaklaşan yükseltmelerle daha verimli ve güvenli hale gelmeye hazırlanıyor. Uzmanlar Ethereum’a olan talebin artması durumunda, DeFi dünyasında daha fazla gelişme ve yenilik göreceğimizi düşündüğünü aktarıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Milyonluk Aboneli Analist: Bu 4 Altcoin'den Çokça Aldım!
Milyonluk Aboneli Analist: Bu 4 Altcoin’den Çokça Aldım! Piyasa değeri ile dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), son dokuz aydır gördüğü en yüksek seviyesini kaydetti. Bu durum, çeşitli altcoin projelerinde de yükselişe yol açtı. Ayrıca, daha fazla analist odaklarındaki altcoin projelerini açıkladı....
Aslı Dinçer 3 gün önce