Bank of America: Blockchain, Amazon ve Microsoft İçin Büyük Bir Şans

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 5 Ekim 2018
0 görüntülenme

2 Ekim’deki CNBC raporlarına göre, Bank Of America (BoA), Blockchain’in 7 milyar dolarlık bir piyasa olabileceğini hatta Microsoft ve Amazon gibi dev şirketlere büyük bir yükseliş sağlayabileceğini hesapladı.

BoA analisti bu sektörün büyümesine ve multi-milyonluk bir piyasa olmasına bir “zaman damgası” koymaktan sakınsa da, söylentilere göre şirkete ait sunucuların yüzde ikilik kısmı yıllık 5,5 bin dolarla blockchain işletebilir.

BoA analisti Kash Rangan CNBC’ye bazı kurumsal şirketlerin teknolojiyle birebir örtüştüğünü söyledi. Örneğin:

“Geliştirilmiş tedarik zinciri takibi Amazon’un perakende işlemlerini daha verimli hale getirirken; Amazon da blockchainin gelmesiyle artacak olan bulut hizmetleriyle kar sağlayacak.”

Fakat Rangan; blockchainin pek çok kullanımı yaygın olarak kabul edilirken, “tam üretim/servis henüz oluşturulmamış veya kullanılmamaktadır” durumunda  hala kendini gerçek sermaye üretmek için kanıtlamamış halde bıraktığını vurguladı.

Rangan, dağıtılmış muhasebe defteri sisteminin (Distributed Ledger System) hizmet olarak yazılımı (SaaS), hizmet olarak blockchain (BaaS) uygulamasıyla daha ileriye taşıyacağını ekledi. Ragnan, dikkat çekici bir örnek olarak Microsoft’un blockchain temelli popüler platformu Azura’yı verdi:

“Azure’deki BaaS akıllı sözleşmeler ve üçüncü şahıs uygulamalar sunuyor ve blockchainin kullanımı arttıkça daha çok fayda sağlayacak.”

Blockchainden fayda sağlayabilecek iyi bilinen şirketlerin dışında Bank of America; Oracle, IBM, Salesforce.com ve VMware’ı, ayrıca gayrimenkulün ve mortgage piyasasının büyük aktörleri olan Redfin,Zillow ve Lendingtree’yi ekledi.

BoA tarafından tanınan çoğu şirket çoktan blockchain piyasasına daldı bile.

Ağustosun sonlarında paylaşılan bir bilgiye göre IBM, blockchain ile ilgili olan patent sayısına göre varlıklarını sıralayan bir listede Çin e-ticaret devi Alibaba’yla rekabet içinde. Bu yaz teknoloji devi IBM, federal bölümler arası veri güvenliğini ve otomasyonu geliştirmek için Avustralya hükümeti ile 740 milyon dolar değerinde 5 yıllık bir anlaşma yaptı.

Microsoft, 2015 gibi erken bir zamanda bunun bir parçası olarak Ethereum tabanlı Azure bulut bilişim sistemini duyurdu ve geliştirmeye devam ediyor. İlkbaharda, Amazon Web Services(AWS) bulut platformu, kullanıcıların kendilerinin blockchain tabanlı merkezsizleşmiş uygulamalar (DApps) kurmasına ve yönetmesine imkan tanıyan Ethereum ve Hyperledger Fabric için kadro tanıttı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Dünyaca Ünlü Kripto Paranın Yetkilileri Yarın İstanbul’a Geliyor!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

“Eğer 0.28 Bitcoin Sahibiyseniz Yüzde 1’lik Dilimin İçindesiniz!” Bitcoin PM gönüllüsü ve eski Google ürün yöneticisi Steve Lee Twitter’da yaptığı açıklamada 0.28 Bitcoin’e sahipseniz %1’lik bir dilimin bir parçası olduğunuzu söylüyor. Steve Lee Twitter üzerinden paylaştığı gönderide bu sözleri sarf etti; If you own 0.28...
Zeynep Yüce 6 Ekim 2018