KRİPTO DEĞİŞ TOKUŞU

Bitcoin gibi kripto paraların değeri hızla artmaya devam ederken, dünya genelinde ülkeler kripto paraları daha ciddiye almaya başladılar. Birleşik Devletler’de ülkenin en büyük ikinci bankası olan Bank of America geçtiğimiz günlerde ileride kurumsal müşterileri için planladığı kripto para alım satımı için bir patent kazandı. Sistem teorik olarak bir dijital paradan diğerine kolayca dönüşüm yapabilecek ve dış verilere göre iki kripto para arasındaki döviz kurunu hesaplayabilecek.

Patente göre:

Şirketler günlük olarak büyük miktarda finansal işlem yapıyor. Teknoloji geliştikçe, kripto paraların da bulunduğu finansal işlemler daha yaygın hale geliyor. Bazı şirketler için kripto paraların diğer paralarla değişimi makul geliyor.

Sunulan sistem – ki şu anda bir patent aşamasında ve tamamen gerçekleştirilmiş değil – üç bölümden oluşuyor: müşterinin hesabı ve sistemi yöneten iki hesap. Geleneksel bir vadesiz hesap gibi müşteri bu hesabında kripto parasını saklayabilecek. İkinci hesap satılacak parayı tutacak ve üçüncüsü de müşterinin dönüştüreceği paraya sahip olacak.

DİJİTALLEŞMEK

Kripto paraları hazır olarak erişilebilir ve dönüştürülebilir hale getirmek kripto işlemlerin doğasını gerçek anlamda değiştirebilir. Bitcoin gibi paraların değeri hali hazırda yükselirken, para biriminin doğası gereği değerli olmadığına dair bir korku var. Buna ek olarak, halen genel olarak kabul edilmiş bir para birimi değil, bu yüzden şu anda internet üzerinden yapılan işlemler ve yatırımlar dışında bu para birimi bir şekilde kısıtlanmış durumda.

Dijital paraların dönüşümünü basitleştiren teknoloji onları kolaylaştırmakla kalmayacak ayrıca kripto paraların genel olarak meşruluk kazanmasına da zemin hazırlayacak.

Tabi ki herkes genel olarak kriptonun adaptasyonunu ve büyük bankalar tarafından birleştirilmesini desteklemiyor. Ayrıca Katalonya gibi kripto para kullanımıyla ilgili ilginç örnekler var – bu bölge merkezi bir banka yerine kriptoları kabul etmeyi düşünüyor. Kriptoların varlığını ister kabul edin ister etmeyin ancak Bank of America’nın son hareketi bu paraların uzun bir süre daha varlığını sürdüreceğine işaret ediyor.