Bankacılık Krizi dYdX ve Bu Altcoinleri Pump’ladı! İşte Liste

Emre Borsan
Emre Borsan 1 hafta önce
356 görüntülenme
Bankacılık Krizi dYdX ve Bu Altcoinleri Pump'ladı! İşte Liste

Son haftalarda Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate gibi büyük bankaları içeren mali krizlerle beraber yatırımcılar, kripto para alternatiflerine akın ediyor. Birçok uzman ABD Mali krizini tartışırken başta dYdX olmak üzere birçok token, bu krizden olumlu etkilendi! İşte detaylar…

Bankacılık krizi sürerken yatırımcılar dYdX ve bu altcoin’lere yöneldi

ABD mali krizi büyümeye devam ediyor. Birkaç bankanın kapanmasıyla beraber yatırımcıların endişelerini aktarırken, bazı DEX ve CEX token’ların fiyatında yaşanan artışlar piyasayı hareketlendirdi. Kripto para piyasasında yaşanan fiyat artışının tek sebebinin bankacılık krizi olup olmadığı halen belirsiz olsa da, veriler OKB’nin yüzde 14, GMX’in yüzde 10, dYdX’in yüzde 10.8 ve Gate (GT)’in yüzde 5.8 yükseliş yaşadığını gösteriyor.

Bu Tarihe Dikkat: Türklerin Aldığı Altcoin Ani Ralli Görebilir!

Bununla beraber kripto para piyasasının geçtiğimiz günlerde aldığı darbenin ardından yükselişe geçen kripto’lar sadece bu 4 altcoin değil. Piyasada yükselişe geçerek bankacılık krizinden kurtulmaya çalışan yatırımcıların adresi olan bir başka altcoin SNX, son 24 saatlik süreçte yüzde 8’lik bir artışla göze çarpıyor. Bununla beraber kripto para piyasasının genel değeri anlık olarak 1.08 dolar seviyelerinde bulunuyor ve bu seviye, yüzde 5’in üzerinde bir artışı temsil ediyor. Birçok şirketin yöneldiği hisse senetleri çift haneli ağır kayıplar görürken kripto para piyasasında yaşanan bu yükseliş, artan benimsenme oranlarını da karşımıza çıkarıyor.

Öne çıkan DEX ve CEX coin’ler açıklandı

Son banka iflaslarıyla beraber endişeler artarken, bazı uzmanlar ABD için mali krizin yakın olduğunu düşünüyor. Yatırımcılar ise güvenli kale olarak kripto endüstrisine yöneliyor. Krizlerin ortasında en çok yükseliş yaşayan DEX ve CEX Coin’ler ise şu şekilde:

Bankacılık Krizi dYdX ve Bu Altcoinleri Pump'ladı! İşte Liste

Son 24 saatlik süreç içerisinde en çok yükseliş yaşayan CEX token’lar:

 • Zipmex (ZMT) – %16.7
 • WhiteBIT Token (WBT) – %16.4
 • OKB (OKB) – %14.2
 • WOO Network (WOO) – %10.3
 • Birake (BIR) – %8
 • BitMEX (BMEX) – %5.9
 • FTX (FTT) – %7.5
 • Gate (GT) – %5.8
 • BITO Coin (BITO) – %5.2
 • Cronos (CRX) – % 5.7
Bankacılık Krizi dYdX ve Bu Altcoinleri Pump'ladı! İşte Liste

Son 24 saat içerisinde en çok yükseliş yaşayan DEX token’lar:

 • Value DeFi (VALUE) – %20.6
 • ZeroSwap (ZEE) – %18.7
 • Hera Finance (HERA) – %15.6
 • SpiritSwap (SPIRIT) – %11.6
 • SpookySwap (BOO) – %11
 • dYdX – %10.8
 • Synthetix Netrowk (SNX)- %10
 • Standart Protocol (STND) – %9.5
 • MUX Protocol (MCB) – %9.2
 • LuaSwap (LUA) – %8.7

Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde yaşanan banka çöküşlerinden en dikkat çekeni Silicon Valley Bank olarak karşımıza çıkıyor. Bankanın yaşadığı krizin ardından çok uluslu yatırım bankası HSBC, bankanın İngiltere faaliyetlerini üstlenerek Birleşik Krallık’taki müşterilere yardımcı oldu. Bununla beraber Federal Rezerv, kendini kripto dostu banka olarak tanıtan Signature Bank’ı kapatma kararı aldı. Yetkililer ise kararın arkasındaki nedenlerden biri olarak sistem riskini işaret etti. Son olarak, yıllık rapor dosyalamasını kaçıran Silvergate, iflas duyurusunda bulundu ve stablecoin’lerde büyük panik yarattı.

Silvergate İflas Etti Sıradaki Kripto Şirketi

Birçok USDC yatırımcısı, bankanın sahip olduğu büyük miktarda USDC token nedeniyle tercihini Tether’den (USDT) yana kullandı. Bir diğer yandan bazı uzmanlar, düzenleyicilerin bankalar üzerindeki bu hareketlerinin kripto para endüstrisine yönelik olduğunu düşünüyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan bir Signature Bank yönetim kurulu üyesine göre bankaların yaşadığı bu durum, “güçlü bir kripto karşıtı mesaj” olarak değerlendiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
 • beincrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin Bu Altcoin'lerde Al-Sat Yapıyor!
Vitalik Buterin Bu Altcoin’lerde Al-Sat Yapıyor! Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto para ticaretiyle ilgi çekmeye devam ediyor. Cüzdan adresi halka açık olan Buterin’in alım satımları da açık bir şekilde görülebiliyor. En son verilere göre, Buterin’in adını taşıyan bir cüzdan, 700.000 dolarlık...
Aslı Dinçer 1 hafta önce