Reklamı kapat

BIS Açıkladı: Bankalar En Çok Bu 7 Altcoin’den Alıyor!

0 görüntülenme

Küresel bankaların altcoin yatırımları hala nispeten düşük. Ancak, bu finansal kurumlar, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) en popüler kriptoları listeleyen yeni bir raporuyla yavaş yavaş kapılarını açıyor.

Bankalar arasında en popüler 7 altcoin projesi

Rapora göre, Bitcoin ve Ethereum “yatırımların neredeyse %90’ını oluşturuyor”. Bankalar arasındaki diğer popüler altcoin yatırımlarının %2’si Polkadot (DOT) üzerinde. Bir diğer %2’lik pay Ripple (XRP) için ayrılmış. Aynı şekilde Cardano’da (ADA) %2 oranında pay sahibi. Son olarak Solana (SOL) %1, Litecoin (LTC) ile Stellar (XLM) %0.4’lük paya sahipler.

BIS, bankaların yatırım davranışlarını şöyle açıklıyor:

Bu riskler, Basel Komitesinin mevcut istişare önerisi kapsamında muhtemelen Grup 2 kripto varlıkları olarak sınıflandırılacaktır. Bankalar ayrıca daha küçük miktarlarda bir stablecoin (USD Coin) ve tokenize edilmiş varlıklar bildirdi.

BIS’in şüpheci yaklaşımı

Hatırlatma olarak, BCBS, Haziran ayı sonlarında, bankalara kripto para yatırımlarında sermayelerinin %1’ini ayırmalarını önerdi. Aynı zamanda kurum, “paranın sosyal rolünü yerine getiremeyeceğini” belirterek kripto paralara karşı şüpheci bir duruş sergiliyor. Bununla birlikte, DeFi kripto satışlarının tehlikelerle ilgili tahminlerinin gerçekleştiğini gösterdiğine dair uyarıyor. Bu arada, BIS’in verileri küresel bankaların kripto para birimlerine yaklaşık 9,18 milyar dolar ayırdığını gösteriyor.

Dünya genelinde Bitcoin kurulumu 2017’den beri yükselişte

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz bankacılık sektörüyle ilgili bir başka veri, dünya genelinde Bitcoin ATM’lerinin sayısının 2017’den beri yükselişte olduğunu gösteriyor. Coin ATM Radar verilerine göre 2017 yılının başında dünya çapında bine yakın Bitcoin ATM’si vardı. Ayrıca, bu ATM’lerin yaklaşık yarısı ABD’deydi. Ancak son rakamlar, sayının 38.195’e düştüğünü gösterdi.

Ayrıca, kurulu toplam Bitcoin ATM sayısı aslında Ağustos 2022’den sonra azaldı. Ay dünya çapında 38.777 ATM ile başladı ve bir ayda %2 düşüşle 37.980’de sona erdi. Bu sayı o zamandan beri 38.185’e gerilemiş olsa da, geçmiş performansın beş yılın daha iyi bir bölümünde devam eden sürekli bir yükseliş trendi ile ifade edildiği göz önüne alındığında, grafikteki düşüş eğilimi endişe kaynağı olabilir.

Bölgesel performansa odaklanma 

Rakamlara daha yakından bakıldığında, ABD’nin ATM’lerin çoğunluğunu oluşturduğunu ve ülkede %87’den fazlasının bulunduğunu ortaya koyuyor. Ancak Ağustos ayının başında ABD’deki ATM sayısı 33.235’e düştü. Rakam, Ekim ayı itibariyle hafifçe 33.385’e yükseldi.

Avrupa örneğinde, önemli bir düşüş belirtisi yoktu. Bölge, ATM sayısını korumanın yanı sıra kademeli olarak artırmayı da başardı. Şaşırtıcı bir şekilde, kripto satışlarının zirvesi sırasında bile Avrupa, Haziran ayından bu yana her ay %0,75 oranında yeni ATM kurulumlarına tanık oldu.

Birleşik Krallık bu sektörde şimdiye kadarki en kötü performansı yaşadı. İngiltere’deki ATM sayısı aslında mevcut ayı piyasasından çok önce düşmeye başladı. Ayrıca, bu sayı 2021 boğa koşusunun ortasında bile şaşırtıcı bir şekilde düşüyordu. Zirvede, Birleşik Krallık Şubat 2020’de 283 ATM’ye sahipti. Bu sayı 2022’nin başında neredeyse 100’e düştü ve şu anda 19’da kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist: Bu 4 Altcoin Birikim Modunda! Ralliye Hazırlanın Bir analiste göre Chainlink ve birikim modunda olan üç token ile mini bir altcoin sezonu gelişiyor. Altcoin Sherpa’ya göre bu coin’ler patlamaya hazır 184.000 Twitter takipçili analist, Bitcoin’in piyasayı yeni diplere çekmek için hazırlandığını söyledi. Ancak bu...
Buğra Çağlar 2 ay önce