Dev Bankaların Tercihi, BTC Değil: Bu Altcoin Oldu!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
924 görüntülenme
Dev Bankaların Tercihi, BTC Değil: Bu Altcoin Oldu!

Bitcoin (BTC) kripto dünyasının lideri olabilir. Ancak DeFi Blockchain teknolojisi denilince akla lider altcoin Ethereum geliyor. Rus banka devi Sberbank, geleneksel bankaların yavaş hareket eden trendini izleyerek Defi’ye geçiyor.

Sberbank, BTC ile değil Ethereum ile kripto dünyasında!

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank, şimdi kripto para birimi endüstrisine giriyor. Ancak, adımını piyasanın lider Bitcoin (BTC) ile değil DeFi’nin merkezi Ethereum’la atıyor. Sberbank, bazılarının 13 milyar dolarlık bir pazar olduğunu tahmin ettiği DeFi pazarından kar elde etmeye çalışan dünya çapında bir avuç geleneksel bankadan biri. Sberbank, Ethereum Blockchain’de kendi Ethereum araçlarını oluşturuyor. Bir Sberbank sözcüsü, “Bu, müşterilerimize yeni finansal ürün ve hizmet türlerine erişim sağlayacak” diyor.

Sberbank, DeFi keşfine Temmuz 2022’de, Rusya’nın Ukrayna ile savaşından yaklaşık altı ay sonra başladı. Banka, kayıtlı menkul kıymet firmalarının (ve akredite yatırımcıların) kendi tokenlerini çıkarmaları veya bunlara ve BTC ile diğer kripto para birimlerine yatırım yapmaları için özel bir platform oluşturdu. Sberbank’ın sözcüsü, “yakın gelecekte” (şu anda yaptırım uygulanan) Rus bankasının bireysel müşterilerinin Ethereum tabanlı dijital varlıkları kullanmalarına ve ticaret yapmalarına izin vereceğini söyledi. Bankanın rolü temel olarak bilgi ve tavsiye sağlamak olacak.

BTCBTC

Rusya’dan Brezilya’ya

Başka bir BRIC piyasasında, Brezilya’nın önde gelen bankası Itau, DeFi’yi denemek için Brezilya Merkez Bankası ‘Lift Lab’ ile ortaklık kurdu. Sao Paulo’daki Itau Digital Assets başkanı Guto Antunes, “Bu, geleneksel bankacılık pazarının dijital olanla (yani Blockchain teknolojisi aracılığıyla) birleştirildiği hibrit finans. Bankayı, farklı alışkanlıklar edinmiş ve finansal hizmetlerin tokenizasyonunun farkında olan yeni nesil müşteriler için hazırlamak olarak görüyoruz,” diyor.

Rusya’daki Sberbank gibi Itau da Ethereum kullanıyor. Solana (SOL) gibi Ethereum ile rekabet eden başka DeFi Blockchain’ler de var. Bazıları işlem hacmine odaklanıyor; diğerleri daha düşük ‘gaz ücretleri’ sağlıyor. Diğer rakipler, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturması ve genel ve özel Blockchain’ler arasında yeni etkileşim yolları oluşturması için daha kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor. Bu arada Itau, bankanın Kasım 2022’de bir kripto para saklama hizmetine yönelik ilk testlerini duyurdu. Konsensüs görüşü, TradFi’nin DeFi’yi öldürmeyeceği yönünde. Şimdilik, BRIC bankaları ile küresel Ethereum topluluğu arasındaki ilişki, dostane bir ilişki olarak tanımlanabilir.

BTC

TradFi, DeFi ile buluştuğunda nasıl görünüyor?

Epstein bir röportajda “Çok fazla el ele tutuşma olacak. Aslında TradFi, DeFi’ye ön uç ağ geçitleri olarak hizmet verecek ve saklama ve danışmanlık hizmetleri isteyen müşterilere buna sahip olma seçeneği sunacak. Bu ilişkinin ilk örneği oldukça ilkel, ancak Fidelity’nin TradFi/DeFi ilişkisinin ilk adımları olarak Bitcoin’in (BTC) velayetini sunmasına bakabilirsiniz,” diyor.

Sberbank ve Itau’nun bahsettiği ‘hibrit finans’ modeliyle, geleneksel bir bireysel banka, normal banka hesapları için bir özellik olarak kripto staking hizmetleri sunabilir. Bankalar, tüm farklı hesapları müşterileri için bir hizmet olarak yönetecek. Bu TradFi/DeFi birleşmesi etrafında yeni bir finans alt sektörü inşa ediliyor. Sberbank veya İspanyol DeFi dostu banka Santander gibi varlık yönetimi operasyonlarına sahip bankalar, ürün hatlarını genişletebilir. Hatta bazı yatırımlar, tasarrufların FDIC tarafından 250.000 dolara kadar sigortalandığı gibi sigortalanabilir.

Bankaların TradFi müşterileri için DeFi araçlarını keşfetme motivasyonu, daha düşük maliyetlerle daha fazla ürün seçeneği sunma umudu. Epstein, “İnsanlar doğrudan DeFi borsalarına gidip bunu kendileri yapabildikleri için bankalar ve diğer finans kurumları müşteri hizmetleri konusunda rekabet etmek zorunda kalacak. Bank of America veya Schwab’dan geçmeyi seçenler için arka uç, bugün olduğu gibi görünmez olacak,” diyor.

BTC

Küresel DeFi patlaması

Dünya çapındaki bankaların %40’ından fazlası bugün bir tür Blockchain teknolojisi deniyor. Estonya’daki BDC Consulting Stratejik Pazarlama Direktörü Roman Troskin, bunun nedeninin daha düşük maliyet, işlem hızı ve DeFi olduğunu söylüyor. Troskin, “Bankanızdaki günlük alımlarınızın, transferlerinizin ve diğer işlemlerinizin gerçekleştirildiğinden ve Blockchain’de saklandığından şüphelenmeyebilirsiniz bile. Yirmi yıl önce, hiç kimse telefonunuzdan hisse senedi almayı hayal edemezdi. Ama şimdi bir gerçek ve hatta biraz modası geçmiş. Kripto para birimlerini unutun. Buradaki en önemli şey, Blockchain ve onun geleneksel finansa getirdiği teknolojik gelişme,” diyor.

Öte yandan, özellikle kripto para birimleri ile ilgili olarak, San Francisco merkezli pazar araştırma şirketi Grand View Research tarafından hazırlanan bir rapor, küresel DeFi pazarının 2023’ten 2030’a kadar yıllık %46 bileşik büyüme oranında genişleyeceğini tahmin ediyor. banka Blockchain’lerinin veya merkezi olmayan kripto para birimlerinin ikili dünyası, ancak her ikisi de bir arada var. Itau bankasından Antunes, “Misyonumuz (DeFi) pazarında yeni bir güven düzeyi sağlamak. Brezilya’daki düzenleme izin verir vermez dijital varlıklarda en iyi hizmetleri sunmaya hazır olacağız,” diyor.

TradFi ve DeFi sonsuza dek mutlu yaşayabilir. Ancak, düzenleyici kurumlar ya bu birlikteliğin yürümesine izin verecek ya da aşk ilişkisini mahvedecek. Şimdilik, bazı bankalar kripto trendlerinden yararlanmanın her iki dünyanın en iyilerini birleştireceğini umuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance'deki Bu 5 Altcoin 'Satın Al' Çığlıkları Atıyor!
Binance’deki Bu 5 Altcoin ‘Satın Al’ Çığlıkları Atıyor! Kripto analisti Valdrin Tahiri, Cardano’nun (ADA) kısa vadeli bir çapraz dirençten çıktığını söylüyor. Ayrıca analiste göre, Avalanche (AVAX), tamamlanmış bir düzeltmenin işaretlerini gösteriyor. Analist Kelvin Munene ise lider altcoin Ethereum (ETH) ve Algorand (ALGO) için boğa hedefleri...
Vural Erkan 1 hafta önce