Barclays Akıllı Kontrat ve Blockchain’e Yatırım Yapacak

Google News

Dünyadaki en büyük bankalardan birisi olan Barclays, blockchain teknolojisi, akıllı kontratlar ve yapay zekaya yatırım yapmayı odaklayan bir risk sermayesi oluşturdu.

Barclays UK Ventures (BUKV)’yi yönetecek olan ve geçmişte stratejiden sorumlu yönetici Ben Davey, bankanın kârına “maddi katkıda” bulunmayı amaçlayarak “gerçek anlamda dönüşümsel faaliyet alanları” yaratmaya odaklanacaklarını söyledi.

Financial Times gazetesine yeni sermaye biriminin “nispeten serbest bir yetkisinin” olduğunu, ancak söz konusu rakamları açıklamayacağını söyledi.

Yine de Davey bu alana yönelik girişimlere tahsis edilen bütçeyle ilgili “oldukça memnun” olduğunu söyledi.

Barclays UK’nin baş yöneticisi Ashok Vaswani “Biz büyüyen bir işletmeyiz,” dedi ve yeni birimin “ana faaliyet alanının organik büyümesine ek olarak yeni gelir alanları sağlayacağını” açıkladı.

Özsermaye karşılığında girişimlere yatırım yapmanın yanında, yeni birim ayrıca potansiyel olarak ticari ortaklıklara girerek kendi potansiyel girişimlerini de başlatmayı hedefliyor.

Davey, “En iyi fikirlerle işletme modellerini yönetmekte oldukça açık görüşlü olacağız,” dedi.

Böylece bu İngiliz bankası özellikle blockchain teknolojisi ve akıllı kontratlara odaklanan bir risk sermayesi oluşturan ilk banka oldu.

Ayrıca geçenlerde Coinbase’le ortaklığa imza atarak İngiliz Pound’u cinsinden anında para yatırma ve çekme imkanı sağlayan ilk ve tek kriptopara borsası olma özelliği taşıyor.

Ancak bankalar ve kriptopara borsaları arasındaki genel ilişki görünüşe göre bu açıklamaya göre tamamen değişmiş değil:

“Barclays/Coinbase anlaşması İngiliz düzenlemelerine uymak oldukça zor olduğundan pek de bir değişiklik sağlamadı. BarclaysUK’in halen kriptoparayla ilişkili herhangi bir işletmeye karşı ambargosu var.”

Bankalar kriptopara işletmelerinin oldukça riskli olduğunu ve bazılarının dolaylı yoldan yasağa tabi olduğunu düşünüyor.

Bu yeni girişim ile bankalar tüm olanakları ve hizmetleri ile kendi yatırımlarına ayrıcalık sağlayarak rakiplerinin benzer hizmetlerini engelleyebilir.

 

Yine de bu yenilik ile kripto-bankalar mevcut bankalara rekabetçi bir baskı uygulayarak bankaların bu alana karşı daha açık olmasını sağlayabilir.

TrustNodes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku