Batan Kripto Şirketi ve FTX Arasında Milyar Dolarlık Bağ Ortaya Çıktı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 6 gün önce
89 görüntülenme
Batan Kripto Şirketi ve FTX Arasında Milyar Dolarlık Bağ Ortaya Çıktı!

İflas etmiş haldeki kripto para şirketi BlockFi’ın FTX’e maruziyeti, daha önce beklenenden daha büyük görünüyor, ancak bunun bir kısmı BTC’nin son zamanlardaki yükselişinden kaynaklanıyor. Daha önce 3AC’ye maruz kalmasıyla zaten sarsılmış olan BlockFi, FTX Grubu iflas ettikten kısa bir süre sonra Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı ve kriptoyla ilgili önemli sayıda şirketi de beraberinde getirdi. İşte FTX ve BlockFi’ın arasında bağı açıklayan en son belgeler…

FTX ve kripto kredi şirketi BlockFi hakkında yeni belgeler ortaya çıktı

FTX Group’un BlockFi ile ilişkisi iki taraflıydı – bir yandan, borsa daha önce o sırada 3AC’nin çöküşünden olumsuz şekilde etkilenmiş olan BlockFi’ye bir kredi limiti uzatmıştı. Öte yandan, kripto kredi kuruluşu FTX platformundaki varlıklarının bir kısmına sahipti ve Alameda Research’e borç para verdi. Bir araya getirildiğinde, bu miktarlar, FTX’in BlockFi’a ödünç verebileceği miktarı önemli ölçüde aşıyor. Bitcoin’in yakın zamanda toparlanması nedeniyle, BlockFi’nin FTX Group’taki kredilerinin ve varlıklarının değeri, orijinal iflas başvurusunda belirtilen değere kıyasla arttı. Sızan rapora göre, şu anda FTX’in hesaplarında toplam 415,9 milyon dolar değerinde BlockFi varlığı donduruldu.

İflas Eden Kripto Para Şirketi Yeni Çıkaracağı Tokenlerle Ödeme Yapacak

CNBC raporuna göre, 831.3 milyon dolar değerinde donmuş varlık daha Alameda’ya ödünç verildi ve bu da BlockFi’nin alacaklıları tam hale getirmek için erişemeyeceği 1.2 milyar dolara ulaştı. Ayrıca kredi şirketi, SBF’nin Robinhood’daki hisselerini elinde tutmak için kurduğu şirketi Emergent Fidelity Technologies Ltd’ye de dava açtı. Bu hisselerin bir kısmının, BlockFi’nin FTX’e ödünç verilen bazı varlıkları için teminat olarak verildiği iddia ediliyor, aynı hisseler SBF’nin FTX alacaklılarının zararına yasal savunmasını finanse etmek için satmaya çalıştığı hisselerden oluşuyor.

Kullanıcıların varlıkları da ortaya çıktı

M3 Partners tarafından sızdırılan belge, aslında halka sunulmadan önce sansürlenmeyi amaçlıyordu. Neyse ki, belge BlockFi kullanıcılarının kişisel bilgilerini göstermiyor. Bununla birlikte, alacaklı mevduatları hakkında önemli bilgileri ortaya koyuyor. Öncelikle BlockFi’ın battığında 662.427 müşterisi olduğunu gösteriyor. Hesapların yüzde 73’ü 1.000 dolar veya daha az varlık tutarken, yüzde 20’si 1.000 ile 10.000 dolar arasında varlık tutuyor. Müşterilerin yaklaşık yüzde 1’inin 50.000  ile 250.000 dolar arasında varlıkları vardı. BlockFi müşterilerinin yüzde 1’inden azı hesaplarında 250.000 dolar veya daha fazlasına sahipti.

Binance CEO'sundan Şaşırtan FTX İddiası: Milyonlar Ödediler!

Sızdırılan rapor aynı zamanda kümülatif işlem hacimleri, bakiyeler ve faaliyetler hakkında veriler sağlıyor, neyse ki bireysel kullanıcıların kimliğini ifşa etmiyor, ancak bu bilgiler yeterli çaba gösterildiğinde daha yüksek seviyeler için tahmin edilebilir. BlockFi’ın iflas prosedürleri, platformu ayakta tutma ve nihayetinde mümkünse daha güçlü bir şekilde geri gelme nihai hedefine işaret ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Açıklandı: Bu 5 Altcoin’de Geliştirici Aktivitesi Patlama Yaşıyor!
Açıklandı: Bu 5 Altcoin’de Geliştirici Aktivitesi Patlama Yaşıyor! Santiment geçtiğimiz günlerde, son 30 gündeki geliştirme aktivitelerine dayalı olarak en iyi 10 altcoin için bir liste yayınladı. Ekosistemler inşa ediliyor 2023 başlarken, birincil blockchain ağlarındaki geliştirme ekipleri kendi ekosistemlerini inşa ediyor ve genişletirken, kripto endüstrisi FTX...
Emre Borsan 6 gün önce