FED Tutanakları Açıklandı: Bitcoin ve Altcoinler Tepki Verdi!

FED Tutanakları Açıklandı: Bitcoin ve Altcoinler Tepki Verdi!
FED Tutanakları Açıklandı: Bitcoin ve Altcoinler Tepki Verdi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merakla beklenen FED Tutanakları açıklandı. Tutanaklara göre, Fed üyeleri faiz oranlarının bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiği konusunda hemfikir. Ayrıca tutanaklar, yetkililerin hedeflere ulaşmaya yönelik risklerin daha çift taraflı hale geldiğini gördüklerini gösteriyor. Tutanakların ardından ABD Doları marjinal bir düşüş yaşadı. Bitcoin ve altcoinler ise tutanaklar öncesinde düştüğü seviyelerde işlem görüyor.

Piyasaların merakla beklediği Fed Tutanakları geldi

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, ABD Merkez Bankası (Fed) 19-20 Eylül tarihli toplantısının tutanaklarını yayımladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), açıkladı son tutanaklar, finansal piyasalarda sınırlı bir tepkiye neden oldu. Tutanaklara göre, üyeler genel olarak hedeflere ulaşmaya yönelik risklerin daha çift taraflı hale geldiğini değerlendiriyor. Ayrıca, üyelerin çoğu enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler görmeye devam ediyor.

Eylül toplantısında Fed, beklentiler doğrultusunda, federal fon oranını %5,25 ila %5,5 aralığında tutmaya karar verdi. Üye projeksiyonları yıl sonundan önce bir faiz artırımının daha mümkün olduğunu gösteriyor. Bu arada, bir sonraki FOMC toplantısı 1 Kasım’da olacak. Bu arada, tutanaklardan sonra kripto para piyasasında ciddi anlamda bir tepki olmadı. Bununla birlikte, gün içinde zaten düşüş gören Bitcoin ve altcoin’ler bu seviyelerde işlem görmeye devam etti. Bu arada, gün içinde ABD Eylül ÜFE verisinin beklentilerin üstünde geldiğini de belirtmek gerekiyor. Kripto piyasası üzerindeki asıl baskı unsuru da bu oldu. Dolayısıyla zaten düşüş gören piyasayı Fed Tutanakları daha fazla etkilemedi.

Fed Tutanakları

Tutanaklardan öne çıkan hususlar

  • Katılımcılar reel GSYH büyümesinin yakın vadede yavaşlamasını bekliyorlar.
  • Üyeler, mevcut enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek kalmaya devam ettiğini vurguluyor. Ancak, geçtiğimiz yıl içinde bir miktar ılımlılaştığını da kabul ediyorlar.
  • İşgücü piyasası sıkı kalmaya devam ediyor. Ancak arz ve talep koşulları daha iyi bir dengeye geliyor.
  • Genel olarak ekonomik görünümü çevreleyen yüksek derecede belirsizlik devam ediyor.
  • Katılımcıların neredeyse tamamı bu toplantıda federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 5-1/4 ila 5-1/2 arasında tutulmasını uygun görüyor. Tüm katılımcılar Fed’in menkul kıymet varlıklarını azaltma sürecine devam etmesinin uygun olduğu konusunda hemfikir.
  • Katılımcıların çoğunluğu gelecek bir toplantıda hedef faiz oranının bir kez daha artırılmasının uygun olacağı görüşünde. Ancak, bazıları daha fazla artışa gerek olmayacağı görüşünde.
  • Tüm katılımcılar, Komite enflasyonun hedefe doğru sürdürülebilir bir şekilde düştüğünden emin olana kadar politikanın bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiği konusunda hemfikirdi.
  • Katılımcılar genel olarak, para politikasının duruşunun kısıtlayıcı bölgede olduğunu kabul ediyor. Bununla birlikte, Komite’nin hedeflerine ulaşılmasına yönelik risklerin daha çift taraflı hale geldiği değerlendiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Tutanakları Açıklandı: Bitcoin ve Altcoinler Tepki Verdi!