Belarus Kripto Para ve Blockchain İşletmelerinden Vergi Almayacak

Kubilay Öztürk
Kubilay Öztürk 24 Aralık 2017
3 görüntülenme

Beyaz Rusya hükümeti, kripto paralar ve blok zinciri etrafında kurulacak şirketlerin gelişimini teşvik etmek için yeni tüzükleri onayladı.

Devlete ait medya ajansı olan BelTA‘dan açıklandığı üzere, 22 Aralık’ta Beyaz Rusya Başkanı Alexander Lukashenko dijital ekonominin geliştirilmesi üzerine planlanmış olan yasayı onayladı. Bu yasa ile birlikte blok zinciri gibi inovatif teknolojiler üzerine yaratılacak projeler için ek bir destek fonu oluşturulurken aynı zamanda bu şirketlerin vergi ödemelerinde de indirimlere gidilmesi ve 2023’e kadar vergi alınmaması kararlaştırıldı.

Yerel bir IT firması tarafından özetlenen yargı kararlarında, hükümetin teknoloji ve finans kuruluşları için bir merkez olarak hizmet etmek istediği özel bir ekonomik bölge olan High-Tech Park’ın gelişimine verdiği değer öne çıkarılıyor.

Yasanın bir bileşeni akıllı sözleşme geliştirme, yeni koin yaratma, kripto para ticareti ve madencilik üzerinde çalışan şirketler için önemli bir avantaj oluşturuyor; önümüzdeki beş sene boyunca bu şirketler herhangi bir vergi ödemeyecek!

Kanunda geçen madde:

“Kripto paralar ve Blockchain teknolojisi ile ilgili çeşitli faaliyetlerden elde edilen kârlar ve gelirler 2023 yılına kadar vergiden muaf olacak.”

Temmuz ayında rapor edildiği üzere, ülkenin merkez bankası, ülkedeki bankaların ödeme ve data kullanımını daha verimli bir hale getirmek için Blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yaptığını açıklamıştı.

Merkez bankası şefi Pavel Kallaur, bugün yayınlanan bir başka raporda High Tech Park’ın kripto para işletmelerinin yuvası olması yönündeki dileklerini öne çıkardı;

“Dijital Ekonomi Geliştirme Yönetmeliği kripto para birimleri için özel kullanım alanları yaratmaya devam ediyor, Hi-Tech Park’ta bu işe kafa yoran kişilerin tutkusundan biz de memnunuz.”

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Apple Watch’ın Yeni Hedefi: Kalp Krizini Önceden Haber Verebilmek Hızla dijitalleşen dünyada, teknolojideki inovasyonla ilgili haberleri hemen hemen her gün duyuyoruz. Ufkumuzu açan haberlere bir yenisi de Apple Watch ile eklendi. Bir sonraki Apple Watch’ın kalp krizi riskinizi önceden ölçebileceği ve kalbe göndereceği akımdan gelen verileri...
Serkan Eser 24 Aralık 2017