Belarus Kripto Para ve Blockchain İşletmelerinden Vergi Almayacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyaz Rusya hükümeti, kripto paralar ve blok zinciri etrafında kurulacak şirketlerin gelişimini teşvik etmek için yeni tüzükleri onayladı.

Devlete ait medya ajansı olan BelTA‘dan açıklandığı üzere, 22 Aralık’ta Beyaz Rusya Başkanı Alexander Lukashenko dijital ekonominin geliştirilmesi üzerine planlanmış olan yasayı onayladı. Bu yasa ile birlikte blok zinciri gibi inovatif teknolojiler üzerine yaratılacak projeler için ek bir destek fonu oluşturulurken aynı zamanda bu şirketlerin vergi ödemelerinde de indirimlere gidilmesi ve 2023’e kadar vergi alınmaması kararlaştırıldı.

Yerel bir IT firması tarafından özetlenen yargı kararlarında, hükümetin teknoloji ve finans kuruluşları için bir merkez olarak hizmet etmek istediği özel bir ekonomik bölge olan High-Tech Park’ın gelişimine verdiği değer öne çıkarılıyor.

Yasanın bir bileşeni akıllı sözleşme geliştirme, yeni koin yaratma, kripto para ticareti ve madencilik üzerinde çalışan şirketler için önemli bir avantaj oluşturuyor; önümüzdeki beş sene boyunca bu şirketler herhangi bir vergi ödemeyecek!

Kanunda geçen madde:

“Kripto paralar ve Blockchain teknolojisi ile ilgili çeşitli faaliyetlerden elde edilen kârlar ve gelirler 2023 yılına kadar vergiden muaf olacak.”

Temmuz ayında rapor edildiği üzere, ülkenin merkez bankası, ülkedeki bankaların ödeme ve data kullanımını daha verimli bir hale getirmek için Blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yaptığını açıklamıştı.

Merkez bankası şefi Pavel Kallaur, bugün yayınlanan bir başka raporda High Tech Park’ın kripto para işletmelerinin yuvası olması yönündeki dileklerini öne çıkardı;

“Dijital Ekonomi Geliştirme Yönetmeliği kripto para birimleri için özel kullanım alanları yaratmaya devam ediyor, Hi-Tech Park’ta bu işe kafa yoran kişilerin tutkusundan biz de memnunuz.”

 

Belarus Kripto Para ve Blockchain İşletmelerinden Vergi Almayacak