Benzin İstasyonunda Çalışan CZ, Nasıl Binance CEO’su Oldu?

Vural Erkan
Vural Erkan 25 Ekim 2022
10 görüntülenme
Benzin İstasyonunda Çalışan CZ, Nasıl Binance CEO'su Oldu?

Changpeng Zhao (CZ), dünyanın en büyük kripto para borsası Binance kurucusu ve CEO’su. 25 Ekim itibariyle yaklaşık 30 milyar dolarlık net serveti ile Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre dünyanın en zengin 33. kişisi. Servetini kazanmadan önce bir benzin istasyonunda çalışan CZ ile tanışın

Sürgün bir profesörün oğlu!

Changpeng Zhao, Fortune’a göre 1977 yılında Çin’in Jiangsu eyaletinin kırsal bir köyünde öğretmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çinli-Kanadalı olan Zhao, 1980’lerin sonlarında ailesiyle birlikte Vancouver’a taşındı. Zhao’nun babası Shengkai, Çin’deki Kültür Devrimi sırasında kırsal kesime sürgün edilmiş bir profesördü.

CZ, Eylül ayındaki bir blog yazısında, ailesinin vize almak için Kanada büyükelçiliği önünde üç gün kuyrukta beklemek zorunda kaldığını söylüyor. O sırada ayrılabildiği için şanslı olduğunu da sözlerine ekliyor. Shengkai, Maclean’s’e göre British Columbia Üniversitesi’nde doktora yapmak için Kanada’ya göç etti. 1989’daki Tiananmen Meydanı protestolarından sonra Zhao ve ailesi babasını takip ederek Vancouver’a gitti.

Nanjing, Suzhou, Çin

CZ, kırsal Çin’de büyürken gıda tayınlaması yaşadığını söylüyor. Mart ayında Fortune’a verdiği röportajda CZ, “Et satın almak için bir bileti vardı” diyor. Ayrıca Zhao, Kanada’ya taşınana kadar taze süt içemediğini, çünkü Çin’de bunu bulmanın çok nadir olduğunu söylüyor.

McDonald, Chevron benzin istasyonu, voleybol hakemliği…

Zhao Kanada’ya taşındığında, McDonald’s’ta aşçı olarak çalışmak da dahil olmak üzere bir dizi yarı zamanlı işte çalıştı. Ayrıca, bir Chevron benzin istasyonunda çalıştı. Para kazanmak için gençliğinde voleybol maçlarında hakemlik bile yaptı. Zhao, blog yazısında Kanada’ya taşınmanın “hayatını sonsuza dek değiştirdiğini. Gençlik olarak en iyi yılları olduğunu,” söylüyor. Forbes raporuna göre, Zhao oldukça tutumlu. Arabaları, yatları veya lüks saatleri yok ve ‘tek zevki’ o sırada sahip olduğu üç cep telefonuydu.

Kariyer basamaklarını hızla tırmandı

Zhao, babasının misafir öğretim üyesi olarak çalıştığı aynı okul olan Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okudu. Zhao’nun teknolojiye olan ilgisini, matematik dehası ve programcı olan babasının, Zhao’nun gençliğinde satın aldığı 14.000 dolar değerindeki 286 DOS’luk bir bilgisayar körükledi. McGill’e katılmadan önce, Zhao lisede programlama derslerine kaydoldu. Ayrıca, Bloomberg’e göre henüz 16 yaşındayken kodlamaya başladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, Zhao, Tokyo Borsası ve Bloomberg’in Ticaret Kitabı üzerinde çalışarak başarılı bir kariyer elde etti. O zamanlar 27 yaşında olan Zhao, New Jersey, Londra ve Tokyo’daki ekipleri yönetmek için iki yıldan kısa bir süre içinde üç kez terfi etti.

Binance CEO’sunun serveti dudak uçuklatıyor

2005 yılında, Zhao kurumsal hayatı bıraktı. Daha sonra trade sistemi şirketi Fusion Systems’ın ortağı olmak için Şanghay’a gitti. Zhao’nun Linkedin sayfasına göre, Aralık 2013’te şirketten ayrıldı.

Bloomberg, Zhao’nun kripto para platformundaki çoğunluk hissesinden yaklaşık 30,6 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Bununla birlikte, bu onun servetinin tam bir resmi değil. Bloomberg, tutar halka açık olmadığı için doğrudan Zhao’nun tuttuğu kripto para birimini net değerine dahil etmediğini söylüyor.

Binance

Bloomberg’in Eylül ayı raporuna göre Zhao’nun Bitcoin ve Binance Coin’de kişisel kripto para birimi var. Bloomberg, Zhao’dan bir tahmine atıf yaparak, 2021’de Binance’in 90 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu kaydediyor. Maclean’s’e göre Zhao, birim başına sadece 600 dolar iken 1 milyon dolar değerinde BTC satın alarak Bitcoin’den önemli miktarda servete sahip oldu.

Binance hack’i ve CZ ve borsaya yönelik eleştiriler

Ancak Zhao’nun Binance’deki yolculuğu sorunsuz ilerlemekten çok uzaktı. Şirket birkaç tartışmaya bulaştı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Ekim ayında Binance borsasında işlem gören 570 milyon dolarlık bir kripto para bir Blockchain hackinde çalındı. Zhao, CNBC’ye, saldırıda hiçbir kullanıcının para kaybetmediğini söyledi. Ayrıca, ‘yazılım kodunun asla hatasız olmadığını’ ifade etti. Bu arada, Binance hack, tüm zamanların en büyük kripto para hacklerinden biri.

Binance, Çin ile olan bağları nedeniyle de eleştiriler aldı. Protos’un Eylül ayı makalesine göre Binance, 2021’de borsada yalnızca Çin yuanına dayalı trade paritelerini listeden çıkardı. Çin’deki müşterilere birkaç yıl boyunca hizmet verdi. Çinli yetkililer, Eylül 2021’de kripto ile ilgili tüm işlemleri yasakladı.

Binance

Zhao, bir blog yazısında bu iddialara yanıt verdi. Bu kapsamda, Binance’in hiçbir zaman Çin’e dahil olmadığını açıkladı. Ayrıca, ‘kültürel olarak bir Çinli şirket gibi çalışmadığını’ söyledi. ‘Kanada vatandaşıyım, nokta’ diye ekledi.

Ayrıca Binance, İran merkezli kullanıcıların ABD’nin uyguladığı yaptırımlara rağmen borsada kripto para trade yapmalarına olanak sağladığı için tartışmalara da yol açtı. Binance, İran’daki traderlara Kasım 2018’de hesaplarını tasfiye etmeleri konusunda bilgi verdi. Ancak yedi trader, yasağın ardından da Eylül 2021’e kadar hesabı kullanmaya devam etti.

Binance CEO’su CZ, şimdi Dubai’de ikamet ediyor

CZ, şu anda Dubai’de yaşıyor. Daha önce Singapur’da ikamet ediyordu. Zhao, 2021’in sonlarında Dubai’ye geçti. Burada Binance’in ‘yeni bir aşaması’ olarak tanımladığı şeyi yürütmek için bir ofis kiraladı. Bloomberg, Zhao’nun şehirde bir apartman dairesi ve bir minibüsü olduğunu bildirdi.

CZ, “Farklı kültürlerle bir arada olmayı her zaman sevmişimdir” diyor. Bloomberg ile 2021 röportajına göre, şehri ‘çok kripto yanlısı’ olarak nitelendiriyor. Zhao daha önce 2019’dan 2021’e kadar Singapur’da yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Businessinsider

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Web 3.0 Coin Büyük Duyuru Yaptı: Fiyat Sıçradı!
Bu Web 3.0 Coin Büyük Duyuru Yaptı: Fiyat Sıçradı! Popüler bir Web3.0 coin projesi olan Filecoin (FIL), karbon ofsetleri için Web3 veri depolama çözümünü başlattı. Firma, amacının, bu ücretsiz depolama aracının, geleneksel depolama çözümlerinin eksikliklerini gidermek olduğunu açıkladı. Popüler Web3.0 coin projesinden yeni bir hamle geldi...
Vural Erkan 25 Ekim 2022