5 Analistten Önemli Altın Tahminleri: Bu Seviyelere Odaklanın!

featured
5 Analistten Önemli Altın Tahminleri: Bu Seviyelere Odaklanın!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağustos ayında tüketici fiyatlarındaki beklenmedik bir artış, Fed’in agresif faiz artırımına yönelik bahisleri güçlendirdi. Bunun ardından doların yükselmesiyle altın fiyatları, %1’den fazla düştü. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Doların, altın fiyatına baskı yapmaya devam etmesi muhtemel”

Spot altın, dünkü sert düşüşten sonra, yazı sırasında %0,21 artışla 1.705,2 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri %0,10 düşüşle 1.715,30 dolara geriledi. New York Heraeus Precious Metals kıdemli traderı Tai Wong, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, beklenenden daha yüksek TÜFE’yle daha da düştü. Böylece, 75 baz puan artık kesin olarak doğrulandı. USD yükseliyor ve altına baskı yapmaya devam etmesi muhtemel. Gelecek hafta çok şahin bir Fed sonucu olmadıkça, USD’nin yeni zirveler yapması olası değil. Bununla birlikte, altının kısa vadede 1.690-1.700 dolar aralığını tutması muhtemel. Muhtemelen bekleyip görecekler. Çünkü bundan sonraki toplantı Kasım’da olacak.

altın

ABD TÜFE beklentilerin üzerinde geldi, altın fiyatı düştü

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere aylık ABD TÜFE, Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde yükseldi. Düşen benzin fiyatları, kira ve gıda maliyetlerindeki artışlarla dengelendi. Dolar endeksi %1 yükseldi ve altını off-shore alıcılar için daha pahalı hale getirdi. Piyasalar şimdi, Fed’in 20-21 Eylül’deki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımı için %81’lik bir şans görüyor. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, şunları söylüyor:

Sonuç olarak, bu temelde FOMC’nin enflasyonu kontrol altına almak için sürdürdüğü çalışmalara işaret ediyor.

“Traderlar enflasyonun kontrolden çıkmayacağından emin görünüyorlar”

Money Crashers’ın CEO’su Andrew Schrage, doların gücünün doğrudan TÜFE verisi ile ilgili olduğunu kaydediyor. Ayrıca, bunun altın piyasalarını sürüklediğini ifade ediyor. Bu bağlamda Schrage, şu açıklamayı yapıyor:

Altının bu korelasyonu sarsıp sarsamayacağını ve enflasyondan korunma olarak uzun vadeli rolünü sürdürüp sürdüremeyeceğini göreceğiz. Ancak şimdilik, traderlar enflasyonun kontrolden çıkmayacağından emin görünüyorlar. Sadece Fed’in daha agresif hareket etmesi ve belki de onu sıkıştırmak için beklenenden daha uzun süre hareket etmesi gerekeceğinden emin görünüyorlar.

altın

“Bu, altın için yakın vadede harika bir haber değil”

Andrew Schrage, enflasyonu ehlileştirme eylemlerinin muhtemelen daha yüksek faizleri içerdiğini söylüyor. Ayrıca, daha yüksek faiz oranlarının, muhtemelen doları güçlendireceğini ve petrol gibi dolar cinsinden emtialara olan talebi zayıflatacağını kaydediyor. Schrage, açıklamasına şu yönde devam ediyor:

Bu, altın için yakın vadede harika bir haber değil. Ancak bu TÜFE raporunun bize hatırlattığı gibi, enflasyonun tahmin edilmesinin zor olduğu kanıtlandı. Bu nedenle koşullar hızla değişmesi olası.

4 Analistten Çok Önemli Altın Tahminleri: Sırada Ne Var?

“Altın fiyatının toparlanma potansiyeli muhtemelen sınırlı”

Altın fiyatı, haftaya 1.700 doların altındaki son düşüşünden daha fazla toparlanarak başladı. Ancak, ABD TÜFE sonrası sert satışlar gördü. Bununla birlikte, Commerzbank’taki stratejistler, sarı metal için sınırlı bir toparlanma potansiyeli görüyor. Bu bağlamda stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Zayıf ABD dolarının yanı sıra, ABD enflasyonunun art arda ikinci ay boyunca soğuduğuna dair genel beklenti, muhtemelen enflasyonun zirvesinin nihayet arkamızda olduğunu gösteriyor. Bunun, Fed’i daha agresif faiz artırımları uygulamaktan caydırması olası. En azından piyasanın umduğu şey bu. Bununla birlikte, enflasyonun yüksek kalacağı göz önüne alındığında, altın fiyatının toparlanma potansiyeli muhtemelen sınırlı.

“Sarı metal 2022’nin en düşük seviyesi olan 1.680 dolara odaklandı”

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, CME Group’un ön verilerine göre Salı günü üst üste ikinci seansta yaklaşık 2,4 bin kontrat yükseldi. Hacim de bunu takip etti ve art arda iki günlük geri çekilmeyi tersine çevirdi. Bu doğrultuda, yaklaşık 90,2 bin sözleşme yükseldi.

Salı günkü altın fiyatlarındaki ani düşüş, artan açık faizin ve hacmin ardından geldi. Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, bu da değerli metal için daha fazla zayıflığın devam ettiğini gösteriyor. Buna karşılık, 1.680 dolarlık düşük YTD’nin şu an için aşağı yönlü kalması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

5 Analistten Önemli Altın Tahminleri: Bu Seviyelere Odaklanın!