Biden’in Bütçe Planı Sızdı: Bu Kripto Para Kuralları Var!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
401 görüntülenme
Biden'in Bütçe Planı Sızdı: Bu Kripto Para Kuralları Var!

Ortaya çıkan son raporlara göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın bütçe planı kripto para yatırımcılarını etkileyebilir. Wall Street Journal’ın kısa zaman önce yayınladığı bir raporuna göre, ABD Başkanı Joe Biden yaklaşan bir bütçe planında kripto para vergilendirmesinde değişiklikler önerecek. İşte detaylar…

Biden’ın bütçe planı, “wash trading”i hedefleyecek

Biden’ın bütçe planı, kripto yatırımcılarını doğrudan etkileyebilir. Wall Street Journal, ABD Başkanı’nın wash trading’i (kendi kendine işlem) hedeflemek için kripto vergilendirme kurallarında bir değişiklik önereceğini söylüyor. Wash trading’e karşı kurallar hisse senedi ve tahvil ticaretinde geçerli olsa da, bu kurallar şu anda kripto para ticaretinde uygulanmıyor. Bu, yatırımcıların belirli yatırımları satabilecekleri ve yeniden yatırım yapmadan önce vergiden düşülebilir bir zararı kabul edebilecekleri anlamına gelir. Ancak bu, hükümetin şüphesiz önlemek istediği yasa dışı bir uygulama.

Binance'deki 6 Altcoin İçin Patlayıcı Tahmin

Wash trading, bir traderın piyasaya yanıltıcı bilgi vermek amacıyla menkul kıymet alıp sattığı bir süreçtir. Bazı durumlarda, “yıkama” işlemleri, birbirleriyle işbirliği yapan bir trader ve bir komisyoncu tarafından yürütülür ve diğer zamanlarda, bu işlemler, menkul kıymetin hem alıcısı hem de satıcısı olarak hareket eden yatırımcılar tarafından gerçekleştirilir. Kripto paralar açısından ise süreç şöyledir: Bir kripto traderının vergi kaybı “hasadı” olarak bilinen varlıkları vergi amaçlı zararına sattığı ve hemen ardından geri satın aldığı bir stratejidir. Kripto vergi yazılım firması Koinly’den Danny Talwar, konuya yönelik şu yorumu yaptı:

Bu, ABD için kaçınılmaz bir değerlendirme ve eğer uygulanırsa, kripto wash satışlarının geçerli olduğu Kanada ve Avustralya gibi diğer yargı bölgeleriyle aynı seviyede olacak. Kural uygulanırsa, zamanlaması oldukça önemli. Çünkü 2021 piyasa zirvelerinin ardından kripto alanına giren birçok kripto sahibi ağır kayıplardan muzdarip halde.

Binance'deki 6 Altcoin İçin Patlayıcı Tahmin

Kripto para vergi politikası 24 milyar dolar getirebilir

Yeni kripto vergi politikasının 24 milyar dolar getirmesi bekleniyor. Biden’ın federal bütçe açıklarını on yıl içinde 3 trilyon dolar azaltmayı amaçlayan daha geniş 2024 bütçe planının bir parçası olacak. Teklif, Biden’ın Demokrat liderliğine ve Demokrat Senato’ya rağmen şu anda ABD Meclis’inde çoğunluğuna sahip olan Cumhuriyetçi partinin muhalefeti nedeniyle başarılı olamayabilir. Biden’ın yeni bütçe planını bugün, 9 Mart Perşembe günü açıklaması bekleniyor. Biden bütçesi ayrıca, en az 1 milyon dolar kazanan yatırımcıları için vergi oranını yüzde 20’den yüzde 39.6’ya çıkarmayı planlıyor.

Bloomberg’e göre ayrıca şirketler ve zengin Amerikalılar üzerindeki gelir vergilerini artırmayı planlıyor. Biden’ın değişikliklerinin yürürlüğe gireceği garanti edilmese de, son zamanlarda yapılan diğer çeşitli vergi politikası değişiklikleri, bu vergi sezonunda ABD’deki kripto yatırımcılarını etkileyecek gibi duruyor. IRS, Şubat ayında kripto vergi kurallarının kapsamını genişletti. Bu değişiklikler, kripto para birimleriyle uğraşan herkesin artık faaliyetlerini bildirmesi gerektiği anlamına geliyor. Diğer raporlar, NFT’lerin de vergiye tabi olabileceğini öne sürüyor.

Biden'in Kripto Para Yürütme Emri Hangi Coinleri Kapsar?

Ek olarak, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bazı kripto para borsaları, 2022’de kullanıcılarına 1099-B formları sunmaya başladı ve kripto yatırımcılarına IRS’e rapor vermeleri için daha fazla bilgi sağladı. CoinLedger tarafından yapılan son üçüncü taraf anketleri, birçok kripto yatırımcısının gerektiğinde vergi raporlarına kripto işlemlerini dahil etmediğini gösteriyor. Ankete katılanların yalnızca yüzde 58’i, 2022’de vergi raporlarında kripto para birimi yatırımını doğruladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Japonya, Bu Altcoin ile Ortaklık Duyurdu!
Japonya, Bu Altcoin ile Ortaklık Duyurdu! Popüler altcoin ASTR’ın arkasındaki önde gelen bir Blockchain platformu olan Astar Network, önemli bir ortaklık duyurdu. İşte detaylar… Altcoin, ortaklık ile bir ilke imza attı Astar Network, bölgenin web3 girişimlerini desteklemek için Tokyo’nun en büyük ve en...
Aslı Dinçer 2 hafta önce