Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
921 görüntülenme
Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!

Biden yönetimi, Beyaz Saray tarafından 9 Mart’ta yayınlanan 2024 bütçe planında görüldüğü üzere kripto para madenciliğine yeni bir vergi önerdi. Bu sırada en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in değeri düşmeye devam ediyor. İşte detaylar…

Bütçe teklifi kripto para madenciliğinin vergilendirilmesini öneriyor

ABD Başkanı Joe Biden yeni bir kripto madenciliği vergisi önerdi. İdarenin en son bütçe belgesi, “kripto varlık madenciliği enerji tüketim vergisi” koymayı öneriyor. Bu verginin, ülkenin açığını 2024’te 74 milyon dolar, 2028’de 1.38 milyar dolar ve 2033’te 3.50 milyar dolar azaltması bekleniyor. Beyaz Saray, ayrı bir açıklama belgesinde özellikle kripto para birimi madenciliğinde yer alan tüm enerji maliyetleri üzerinden yüzde 30’luk bir tüketim vergisi önermekte.

'Kâr Getirisi Yüksek' Denilen 4 Altcoin Açıklandı!

Bu belge, planın ilk yılda yüzde 10, ikinci yılda yüzde 20 ve sonraki yıllarda yüzde 30 olacak şekilde kademeli olarak üç yıl içinde uygulanması gerektiğini ekliyor. Hükümet, kripto madenciliğinin büyük miktarda enerji gerektirdiğini ve çevre üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini belirterek teklifi haklı çıkardı. Ayrıca, madenciliğin elektrik fiyatlarını artırabileceğini ve yerel enerji kuruluşları etrafında belirsizlik yaratabileceğini söyledi.

Madencilik teklifi bütçenin sadece bir parçası

Önerilen madencilik vergisi, Biden yönetiminin daha geniş bütçesinin yalnızca bir kısmı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bütçenin tamamı harcamaları 6,2 trilyon dolardan 6,8 trilyon dolara çıkarmayı ve aynı zamanda vergiler yoluyla açıkları on yılda 3 trilyon dolar azaltmayı hedefliyor. Madencilik kuralları, Biden yönetiminin enerji kullanımını düzenleme ve iklim değişikliğiyle mücadele hedefinin de bir parçası.

Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin İçin Menkul Kıymet Dedi!

Yeni bir bilgi notu, bütçenin diğer şeylerin yanı sıra temiz enerji çabalarına 4,5 milyar dolar, düşük gelirli hanelerde enerji ve su faturalarını azaltmak için 1,8 milyar dolar ve toplu konut modernizasyonuna 3,2 milyar dolar yatırım yapmayı hedeflediğini belirtiyor. Enerji kullanımıyla ilgisi olmasa da, bütçe aynı zamanda kripto para birimlerinin” yıkama ticaretini “wash trade’ini” de hedefleyecektir. Güncellenen vergi kuralları, bu faaliyeti kârsız hale getirebilir. Bütçeye Cumhuriyetçi partiden önemli bir muhalefet gelmesi bekleniyor. Bu nedenle, kimine göre, mevcut haliyle yürürlüğe girmesi pek olası değil.

Bitcoin fiyatı sert düştü

Bu sırada Bitcoin, Joe Biden’ın son bütçe planı ve “kripto dostu banka” Silvergate’in çöküşünün ardından yaklaşık iki ay içinde ilk kez 20.000 doların altına düştü. Mevcut verilere göre BTC, şu anda yüzde 8’lik bir düşüş ile 19.939 dolardan el değiştiriyor. Bitcoin, 2023’e muhteşem bir başlangıç yaptı ancak 3 Mart’ta Silvergate’teki belirsizliğin ortasında bir saat içinde yüzde 5’e kadar düştü. Fiyat o zamandan beri yükselmiş gibi görünmüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin Durmuyor: Bu Altcoin'i Satıyor!
Vitalik Buterin Durmuyor: Bu Altcoin’i Satıyor! Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, cüzdanındaki altcoin projeleriyle gündeme geliyor. Buterin’in, cüzdan adresi, herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle birçok yeni projenin arkasındaki kişiler, tokenlarını Buterin’e gönderiyor. Bu, yeni projeler için adeta bir “reklam” oluyor. Şimdi Buterin’in  “shitcoin’lere”...
Aslı Dinçer 2 hafta önce