Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!

Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!
Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biden yönetimi, Beyaz Saray tarafından 9 Mart’ta yayınlanan 2024 bütçe planında görüldüğü üzere kripto para madenciliğine yeni bir vergi önerdi. Bu sırada en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in değeri düşmeye devam ediyor. İşte detaylar…

Bütçe teklifi kripto para madenciliğinin vergilendirilmesini öneriyor

ABD Başkanı Joe Biden yeni bir kripto madenciliği vergisi önerdi. İdarenin en son bütçe belgesi, “kripto varlık madenciliği enerji tüketim vergisi” koymayı öneriyor. Bu verginin, ülkenin açığını 2024’te 74 milyon dolar, 2028’de 1.38 milyar dolar ve 2033’te 3.50 milyar dolar azaltması bekleniyor. Beyaz Saray, ayrı bir açıklama belgesinde özellikle kripto para birimi madenciliğinde yer alan tüm enerji maliyetleri üzerinden yüzde 30’luk bir tüketim vergisi önermekte.

'Kâr Getirisi Yüksek' Denilen 4 Altcoin Açıklandı!

Bu belge, planın ilk yılda yüzde 10, ikinci yılda yüzde 20 ve sonraki yıllarda yüzde 30 olacak şekilde kademeli olarak üç yıl içinde uygulanması gerektiğini ekliyor. Hükümet, kripto madenciliğinin büyük miktarda enerji gerektirdiğini ve çevre üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini belirterek teklifi haklı çıkardı. Ayrıca, madenciliğin elektrik fiyatlarını artırabileceğini ve yerel enerji kuruluşları etrafında belirsizlik yaratabileceğini söyledi.

Madencilik teklifi bütçenin sadece bir parçası

Önerilen madencilik vergisi, Biden yönetiminin daha geniş bütçesinin yalnızca bir kısmı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bütçenin tamamı harcamaları 6,2 trilyon dolardan 6,8 trilyon dolara çıkarmayı ve aynı zamanda vergiler yoluyla açıkları on yılda 3 trilyon dolar azaltmayı hedefliyor. Madencilik kuralları, Biden yönetiminin enerji kullanımını düzenleme ve iklim değişikliğiyle mücadele hedefinin de bir parçası.

Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin İçin Menkul Kıymet Dedi!

Yeni bir bilgi notu, bütçenin diğer şeylerin yanı sıra temiz enerji çabalarına 4,5 milyar dolar, düşük gelirli hanelerde enerji ve su faturalarını azaltmak için 1,8 milyar dolar ve toplu konut modernizasyonuna 3,2 milyar dolar yatırım yapmayı hedeflediğini belirtiyor. Enerji kullanımıyla ilgisi olmasa da, bütçe aynı zamanda kripto para birimlerinin” yıkama ticaretini “wash trade’ini” de hedefleyecektir. Güncellenen vergi kuralları, bu faaliyeti kârsız hale getirebilir. Bütçeye Cumhuriyetçi partiden önemli bir muhalefet gelmesi bekleniyor. Bu nedenle, kimine göre, mevcut haliyle yürürlüğe girmesi pek olası değil.

Bitcoin fiyatı sert düştü

Bu sırada Bitcoin, Joe Biden’ın son bütçe planı ve “kripto dostu banka” Silvergate’in çöküşünün ardından yaklaşık iki ay içinde ilk kez 20.000 doların altına düştü. Mevcut verilere göre BTC, şu anda yüzde 8’lik bir düşüş ile 19.939 dolardan el değiştiriyor. Bitcoin, 2023’e muhteşem bir başlangıç yaptı ancak 3 Mart’ta Silvergate’teki belirsizliğin ortasında bir saat içinde yüzde 5’e kadar düştü. Fiyat o zamandan beri yükselmiş gibi görünmüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı: Bitcoin Çakıldı!