Bill Gates Vakfı Ripple Altyapısını Kullanacak

Varol Tepecik
Varol Tepecik 18 Ekim 2017
0 görüntülenme

Bill ve Melinda Gates Vakfı mobil ödeme servisleri için Ripple’ın “Interlodged Protokolü” (ILP)’yi kendilerine kılavuz olarak kullanacaklarını belirtti. Hedefleri bu sayede yoksulluk içinde bulunan 2 milyar insanın ekonomik durumlarının iyileşmesi. Bu insanların bir çoğunun bir banka hesabı bile olmadığı için bu durumda olduğunu ifade etti.

 

Gates Vakfından Ripple Ziyareti

Pazartesi günü Gates Vakfı Mojallop isimli yazılımı kullanıcıların hizmetine sundu. Bu yazılımın amacı dünyada bankaya erişimi en az olan insanların finansal servislere ulaşmasını sağlamak. Yazılım açık kaynak kodu kullanıyor, bu sayede bankalar bu yazılımı kendi sistemlerine düşük çaba ve maliyetlerle uyarlayabilecek ve kullanabilecek. Proje Gates Vakfı  tarafından finansal olarak destekleniyor, Ripple dahil birkaç finansal teknoloji şirketi tarafından geliştiriliyor.

Mojaloop banka hesaplarını, mobil cüzdanları, ve tüccarları birbirine bağlayan be birlikte çalışmalarını sağlayan Ripple’ın ILP teknolojisini kullanıyor. Ripple’a göre bu piyasa katılımcılarının dijital işlemleri nakit para kullanırmış gibi özgürce ve kolayca yapmalarını sağlayacak. Bu sadece bireylere yardımcı olmayacak aynı zamanda daha geniş çapta yerel ve ulusal ekonomilere de katkı sağlayacak.

Gates Vakfı yoksullar için finansal hizmetler müdür yardımcısı Kosta Peric, yaptığı bir sunumda farklı finansal sistemlerin birlikte çalışmaya uygun olmaması yoksul kesimin temel finansal hizmetlere erişmek için dijital cüzdan kullanmalarını önleyen temel engellerden biri olduğunu açıkladı.


“Dijital ödemelerin bir arada kullanılabilmesi finansal sistemin başa çıkması gereken en zor konulardan biri olmuştur. Mojaloop yazılımı sayesinde teknoloji ortaklarımız herhangi bir finansal sisteme uygulanabilir bir teknoloji çözümü elde ettiler. Bankaları ve ödeme endüstrisini bu sistemi keşfetmeye ve test etmeye davet diyoruz.”

 

Mojaloop blogunda paylaşılan bir açıklamaya göre, Ripple Baş Teknoloji Sorumlusu Stefan Thomas Mojaloop’un dijital ekonomiye milyonlarca insanı dahil etme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.


“Yoksulların herhangi birine, herhangi bir yere, bir mobil cüzdan kullanarak ödeme yapma imkânı sağlanması, ülke ekonomilerine erişimi artırmanın da ötesine geçebilir. Milyonlarca insanı küresel dijital ekonomiye kazandırma potansiyeline sahiptir. Bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

 

Ripple Fiyatı Düşüyor

Projede yer alan diğer bir finansal teknoloji şirketi ​​Stellar’ın duyurusunun aksine, bu proje başlangıçta firmanın kendi kripto para gücüne dayanmıyor. Sonuç olarak bu projenin Ripple’ın fiyatı üzerinde dikkate değer bir etkisi olacağını beklemiyoruz. Aslında Ripple fiyatı Pazartesi sabahı gördüğü 0.291 dolar seviyesinden bugün itibariyle 0.222 seviyelerine düşmüş durumda.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Milyarderinden Önemli Açıklamalar Wall Street’in eski önemli oyuncularından ve şu anda Bitcoin milyarderi olan  Mike Novogratz, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’a ağır ithamlarda bulundu.  Jamie Dimon’un bir kira toplayıcısından ibaret olduğunu söyleyen Novogratz şunları da ekledi. “Jamie Dimon Bitcoin ve blok...
Varol Tepecik 18 Ekim 2017