Binance Blockchain’indeki Platform Hacklendi: Milyonlar Çalındı!

Binance Blockchain'indeki Platform Hacklendi: Milyonlar Çalındı!
Binance Blockchain'indeki Platform Hacklendi: Milyonlar Çalındı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün erken saatlerde, 18 Ekim’de, Binance ağı üzerinde faaliyet eden bir kripto para cüzdanı hack kurbanı oldu. BitKeep, 1 milyon dolardan fazla kaybetti. BitKeep cüzdanının arkasındaki ekip, tüm kullanıcılarını hızlı bir şekilde bilgilendirdi. Platform ayrıca, geliştirme ekibinin hacker’ın erişimini kontrol altına almak için harekete geçtiğini de sözlerine ekledi. İşte detaylar…

Binance ağında faaliyette olan cüzdan hizmeti hacklendi

BNB Chain’de işlevde olan cüzdan hizmeti Bitkeep, 1 milyon dolar kaybetti. Saldırı BNB Chain’de gerçekleşti. BitKeep, kullanıcılara, ödemelerin tamamını yapma sözü verdi. Ayrıca, cüzdan swap hizmeti hack’in ardından birkaç önlem başlattı. BitKeep, varlık güvenliği sorunu olmamasını sağlamak için hizmetlerini şimdilik askıya aldı. Ayrıca ekibi, hacker’ı/hacker’ları izlemek için diğer güvenlik kurumlarıyla iletişim kuruyor ve işbirliği yapıyor. BitKeep ekibi, çalınan varlıkları kurtarmak için bilgisayar korsanını takip etmeye çalışıyor.

Söylendiği gibi BitKeep, etkilenen tüm kullanıcılara tam tutarı geri ödeyecek. Ancak, özel geri ödeme planını daha sonra açıklayacak. Platform,  “Bilgisayar korsanlarını belirlemeye ve çalınan varlıkları kurtarmaya yardımcı olabilecek kişileri bizimle iletişime geçmeye teşvik ediyoruz. Çokça ödüllendirileceksiniz. Şimdiden teşekkür ederiz,” diye ekledi.  BitKeep, kullanıcısını konuyla ilgili daha fazla ayrıntı sağlayarak güncel tutacağını belirtti.

Cüzdan hacklerinin sayısı artmaya devam ediyor

Merkeziyetsiz finans (DeFi) alanındaki cüzdan saldırıları geçen yıl keskin bir şekilde arttı. Örneğin, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bu ayın başlarında TransitSwap saldırıya uğradı. Çok zincirli bir merkezi olmayan borsa (DEX) toplayıcısı TransitSwap, bir takas sözleşmesinde dahili bir hatadan yararlanan hacker’a 21 milyon dolar kaybetti.

Solana Tabanlı Altcoin Hacklendi: Fiyat Çakıldı!

Benzer şekilde, Solana tabanlı bir DeFi protokolü Mango Market de saldırıya uğradı. Bilgisayar korsanlarının BNB Beacon Chain (BEP2) ve BNB Chain’i (BEP20 veya BSC) birbirine bağlayan bir çapraz köprüyü istismar etmesiyle 100 milyon dolardan fazla kaybetti. Ekim ayındaki saldırılar 2022’nin zirvesine ulaştı. Chainalysis raporunda da bu durumdan bahsedildi. Platform, ekim ayının hacker etkinliği açısından oldukça yoğun geçtiğini belirtti. Bu ay, şimdiye kadar 11 farklı saldırı sonucu DeFi protokollerinden toplam 718 milyon dolar çalındı.   

Kripto para piyasası, uzun süredir hack sorunuyla karşı karşıya. Ancak, hacklerin doğası değişti. 2019’da, saldırılara karşı en savunmasız olanlar, merkezi borsalardı. Bununla birlikte, geçen yıl boyunca, merkezi olmayan finans (DeFi) borsaları kripto saldırılarının en büyük kurbanları oldu. Chainalysis, ayrıca 2022’nin, rekor kıran kripto hackleri açısından 2021’i geçeceğini ekliyor. 2022’de şimdiye kadar, hacker’lar, bu yıl toplam 125 saldırıda 3 milyar dolardan fazla çalmayı başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance Blockchain’indeki Platform Hacklendi: Milyonlar Çalındı!