Binance Bu 5 Altcoin İçin Duyurdu: Yakında Geliyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 26 Kasım 2022
37 görüntülenme
Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük Bitcoin ve altcoin borsası olan Binance, "ekosistemde şeffaflık taahhüdü ve güveni artırma taahhüdünün bir sonraki adımı" olduğunu söylediği rezerv kanıtı (PoR) sistemini bugün yayınladı. İşte detaylar...

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük Bitcoin ve altcoin borsası olan Binance, “ekosistemde şeffaflık taahhüdü ve güveni artırma taahhüdünün bir sonraki adımı” olduğunu söylediği rezerv kanıtı (PoR) sistemini bugün yayınladı. İşte detaylar…

Binance, PoR sistemini yayınladı

Resmi duyuruya göre, PoR sisteminin lansmanı ilk olarak Bitcoin (BTC) ile başlıyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde diğer tokenler ve ağlar eklenecektir. Binance, “Rezerv Kanıtı dediğimizde, özellikle kullanıcılar için tuttuğumuz varlıklardan bahsediyoruz” dedi. “Bu, Binance’in tüm kullanıcı varlıklarımızı 1:1 oranında kapsayan fonlara işaret ediyor” dedi. Ayrıca “bazı rezervlere sahip olduğumuza dair kanıt gösterdiğimiz anlamına geliyor,” diye ekledi. Ayrıca borsa, BTC dışında beş kripto paraya daha dikkat çekti. Tweet’inde aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Şeffaflık taahhüdümüzün bir parçası olarak, Binance’in Proof of Reserve’ü hakkında yeni güncellemeler sağladık. ETH, USDT, USDC, BUSD ve BNB için daha fazla güncelleme yakında gelecek. Bizi izlemeye devam edin.

Daha önce Binance, 23 Kasım gecesi, hesap bakiyelerinin ve kendi Bitcoin rezervlerinin anlık görüntüsünü sağladı. Borsa, rezervlerinde 582.485 BTC olduğunu iddia ederken, kullanıcılarının net bakiyesi 575.742 BTC’dir. Bu da Binance’e yüzde 101’lik bir rezerv oranı verir.

Varlıkları doğrulamanın yolları nedir?

Kullanıcılar ayrıca, sağlanan bir bağlantı yoluyla veya büyük miktarda veriyi tek bir hash’te birleştiren bir kriptografik araç olan Binance’in kendi Merkle Tree aracılığıyla ticaret platformundaki kişisel Bitcoin varlıklarını doğrulayabilir. Binance tarafından açıklandığı gibi, kullanıcılar borsada oturum açtıktan sonra “cüzdan”a ve ardından “denetim”e tıklayabilirler.

Binance CEO'su O İddialara Cevap Verdi: Bu Altcoin Fırladı!

Binance yaptığı açıklamada, “Bir adım daha ileri gitmek isteyenlere” tavsiyede verdi. Borsaya göre fonlarını bağımsız olarak doğrulamak isteyenler, kaynak kodunu Python uygulamasına kopyalayabilir. Böylece çapraz referans verebilirler” dedi. Binance ayrıca, PoR sistemini kontrol etmek ve sıfır bilgi kanıtı teknolojisini (zk-SNARK’lar/zero-knowledge) uygulamak için üçüncü taraf denetçileri dahil etmeyi planladığını söyledi. Bu, “gizliliği ve sağlamlığı artırmayı ve her kullanıcının toplam net bakiyesinin (USD) negatif olmadığını kanıtlamayı” amaçlayan bir harekettir.

Her şey Bitcoin ve altcoin borsası FTX’in çöküşüyle başladı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi haber, rakip borsa FTX’in bu ayın başlarında çökmesinin ardından geldi. Bu, diğer birçok ticaret platformunun Merkle Tree aracılığıyla “tam şeffaflık” sağlama sözü vermesine neden oldu. Binance daha önce 10 Kasım itibariyle sıcak ve soğuk cüzdan adreslerinin bir anlık görüntüsünü yayınlamıştı. CEO Chanpeng Zhao daha sonra borsanın Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından geliştirilen yeni bir rezerv kanıtı protokolünü uygulamaya çalıştığını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Decrypt

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Hafta sonu Bu 13 Altcoin İçin Önemli: İşte Bilmeniz Gerekenler!
Hafta sonu Bu 13 Altcoin İçin Önemli: İşte Bilmeniz Gerekenler! Kripto piyasası düşüşlerle çalkalanmaya devam ederken, bu altcoin projeleri için yeni gelişme ve duyurular var. Kriptokoin.com olarak, bu 13 altcoin’de yaşanan gelişmeleri sizlere aktarıyoruz. Polkadot (DOT) Polkadot (DOT) blockchain ekosisteminin ardında yer alan ekip, yeni bir duyuruda...
Nazlı Öykü Deniz 26 Kasım 2022