Binance Haftalardır Bu Altcoin’den Biriktiriyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
6.648 görüntülenme
Binance Haftalardır Bu Altcoin'den Biriktiriyor!

On-chain veriler, günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance hakkında ilginç şeylere işaret ediyor. Glassnode verilerine göre Binance, son 21 gün içerisinde milyarlarca dolarlık stablecoin biriktirdi. İşte detaylar…

Binance, 3.8 milyar dolarlık USDC biriktirdi

Glassnode verileri, Binance’in son üç hafta içinde 3.8 milyar dolarlık USD Coin (USDC) biriktirdiğini ortaya koydu. Binance’in USDC havuzu, şu anda 5.1 milyar token seviyesinde bulunuyor ve bu da son üç haftada yüzde 292’lik bir artışa işaret ediyor. Aşağıdaki grafikte mavi çizgi, 2020’nin başından beri Binance borsasında tutulan USDC bakiyesini gösteriyor. Verilere göre Binance, Şubat 2021’de alıma başladı ve 2.4 milyar USDC’nin biraz üzerinde birikim sağladı.

Binance, USDC rezervlerinin 800 milyonun altına düştüğü Eylül 2022’den Ocak 2023’e kadar olan kısa bir dönem dışında çok yakın zamana kadar USDC seviyelerini korudu. Grafik, borsanın USDC rezervlerinin son üç hafta içinde ani bir artış kaydettiğini gösteriyor. Bu dönemde borsanın USDC bakiyesi yüzde 292 artışla 1.3 milyardan 5.1 milyara yükseldi. Binance, Eylül 2022’de yalnızca 500 milyon USDC tutuyordu. Bu da mevcut seviyelerin Eylül seviyelerine göre yüzde 920’lik bir artışı yansıttığını gösteriyor.

Borsalardaki USDC bakiyesi ne durumda?

Binance’in son eylemleri, borsalar tarafından tutulan USDC miktarını gösteren aşağıdaki grafikte de görülebilir. Turkuaz alan, Binance’in son yüzde 292’lik artışı gösteren USDC varlıklarını temsil ediyor. Grafik aynı zamanda her bir borsanın tuttuğu USDC tutarlarını da yansıtıyor. Görseli karşılaştırırsak, Binance’in Ocak 2021’den bu yana en büyük USDC havuzunu elinde tuttuğu görülebilir.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Binance’in Binance USD (BUSD) rezervleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 13 Şubat’ta BUSD basımını durdurmak için bir bildirim yayınlamasının ardından Şubat sonunda önemli ölçüde küçüldü. Binance’in CEO’su Changpeng Zhao (CZ), 17 Şubat’ta değişikliğe dikkat çekti. Stablecoin ortamının Tether (USDT) tarafından domine edilmek üzere değişmekte olduğunu söyledi. Yaklaşık 2 hafta sonra ise haklı olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde USDT’nin stablecoin piyasası üzerindeki hakimiyeti yüzde 55’i aştı. Şubat ayının sonlarında attığı tweet’te CZ, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

BUSD piyasa değeri 2,45 milyar dolar düştü (şu an itibariyle 16,1 milyardan 13,7 milyara) ve çoğu USDT’ye taşındı. USDT piyasa değeri 2,37 milyar arttı (67,8 milyardan 70,1 milyara). USDC ayrıca 739 milyon düşüş yaşadı (42,3 milyardan 41,5 milyara). Manzara değişiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin FED Başkanı'nın Konuşmasına Kilitlendi! İşte Olacaklar
Bitcoin FED Başkanı’nın Konuşmasına Kilitlendi! İşte Olacaklar Bugün, Bitcoin ve altcoin alanını etkileyecek önemli bir gelişme var: ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell konuşma yapacak. Peki, FED Başkanı’nın açıklamaları ne zaman gerçekleşecek? Bu durum Bitcoin’in fiyatını nasıl etkileyebilir? İşte detaylar… FED Başkanı’nın konuşması...
Aslı Dinçer 2 hafta önce