Binance CEO’su, Bu 3 Altcoin İçin Açıklama Yaptı: Durdurduk!

5.760 görüntülenme
BNB Chain tabanlı protokol Ankr (ANKR), bu sabah saatlerinde saldırıya uğradığını doğruladı. Söz konusu durum, işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance platformunun da dikkatini çekti. İşte detaylar…

BNB Chain tabanlı protokol Ankr (ANKR), bu sabah saatlerinde saldırıya uğradığını doğruladı. Söz konusu durum, işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance platformunun da dikkatini çekti. İşte detaylar…

Binance CEO’su, ANKR için açıklama yaptı

Kriptokoin.com olarak sabah saatlerinde bildirdiğimiz gibi ANKR, bir hack saldırısına uğradı. Mevcut durumda 5 milyon dolarlık bir kayıp olduğu belirtilirken, Binance’ten konuya yönelik bir açıklama geldi. Borsa, kullanıcıların borsadaki fonlarının güvende olduğunu söyledi. Binance CEO’su Changpeng Zhao da bir açıklama yaptı. Zhao, ekibinin incelemelerine göre, geliştirici özel anahtarlarının saldırıya uğradığını tespit ettiklerini belirtti. Ayrıca, hacker/hackerların akıllı sözleşmeyi kendi lehine güncellediği ortaya çıktı.

Web3 altyapı platformu Ankr, bugün erken saatlerde büyük bir istismarla karşı karşıya kaldı. Hacker'ın platformdan milyonlarca dolar çaldığı ortaya çıktı. İlk ayrıntılara göre, hackerın 10 trilyon Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc) bastığı bildirildi. Bu sırada altcoin fiyatı düşüş yaşadı. İşte detaylar…

Bunun üzerine Zhao, olaydan etkilenen işlem çiftlerinde para çekme işlemlerini durdurduklarını aktardı. Ayrıca, “hackerların borsamıza aktardığı 3 milyon doları da dondurduk” ifadelerini kullandı. ANKR tokenı ve HAY’in orijinal akıllı sözleşmelerinde bir sıkıntı olmadığını vurguladı.

aBNBc, HAY ve ANKR: Fiyatlar düştü

Hack’te özel anahtarı saldırıya uğradı ve bu da saldırganın bir Ankr akıllı sözleşmesini manipüle etmesine olanak sağladı. Bu sayede saldırgan, yaklaşık 5 milyon USDC’ye dönüştürdüğü 6 katrilyon aBNBc tokenını basmayı başardı.  aBNBc tokeninin fiyatı, istismardan bu yana neredeyse yüzde 100 düştü. Son raporlar, saldırganın çalınan fonların bir kısmını Tornado Cash’e aktardığını gösteriyor. ANKR fiyatı bu sırada yüzde 5’e yakın değer kaybı yaşadı.

Kısa bir süre önce, BNB Chain, kullanıcıların BNB tokenlerini likit staking sözleşmesine atayarak faiz kazanmalarına ve aBNBc almalarına olanak tanıyan Ankr aracılığıyla likit staking özelliğini kullanıma sunmuştu. Hacker, PancakeSwap ve ApeSwap’teki aBNBc likidite havuzlarını neredeyse tamamen boşalttığı için, istismardan sonra aBNBc’nin fiyatı yüzde 99,5 düştü.

Ankr hackerı aBNBc’yi sattıktan sonra, bir trader 2.879 dolar değerinde yalnızca 10 BNB ile 183.885 aBNBc satın aldı. Ardından teminat olarak Helio’ya 183.885 aBNBc yatırdı ve 16 milyon HAY borç aldı. Sonunda 16 milyon HAY sattı ve 15.5 milyon BUSD aldı. Sonuç olarak HAY stablecoin’i de büyük bir düşüş gördü. Stablecoinin fiyatı bir noktada 0,21 dolara düştü. Ancak yine de yazının yazıldığı sırada kademeli olarak 0,61 dolara çıkmayı başardı.

Ankr ekibinin açıklaması: Tokenları alıp satmayın

Ankr ekibi, kripto topluluğuna aBNBc tokenlerinin hacklendiğini hemen bildirdikten sonra, ticareti derhal askıya almak için borsalarla çalışmaya başladı. Ayrıca ekip, Ankr Staking üzerindeki tüm temel varlıkların güvenli olduğunu ve altyapı hizmetlerinin etkilenmediğini doğruladı. Ankr ekibi tarafından paylaşılan en son talimat setinde, kullanıcıların etkilenen tokenleri alıp satmamaları öneriliyor. Likidite sağlayıcılarından merkezi olmayan borsalardan likiditeyi kaldırmalarını ve aBNBc tokenlerini tutmalarını istedi. Ankr, durumu değerlendirdikten sonra Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc) tokenlerini yeniden yayınlamayı planlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ekim 2017'de Hollandalı Didi Taihuttu ve ailesi, tüm değerli eşyalarını ve evlerini Bitcoin karşılığında sattı. Karar meyvesini verdi ve Taihuttu ailesi tüm dünyayı dolaştı ve yakın zamanda Phuket adasına taşındı. Didi Taihuttu, 30 Kasım'da bir röportaj verdi. Raöportajda kripto para birimlerine yönelik düşüncelerini paylaştı, FTX çöküşünü yorumladı. Ayrıca kripto paraları saklama yöntemini anlattı. İşte detaylar…
Bitcoin Ailesi Sessizliğini Bozdu: Ellerinde Bu 3 Altcoin Var! Ekim 2017’de Hollandalı Didi Taihuttu ve ailesi, tüm değerli eşyalarını ve evlerini Bitcoin karşılığında sattı. Karar meyvesini verdi ve Taihuttu ailesi tüm dünyayı dolaştı ve yakın zamanda Phuket adasına taşındı. Didi Taihuttu, 30 Kasım’da bir röportaj verdi....
Aslı Dinçer 2 ay önce