Binance CEO’su, Bu Ülke ile BNB Chain Ortaklığını Açıkladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 27 Ekim 2022
41 görüntülenme
Binance CEO’su, Bu Ülke ile BNB Chain Ortaklığını Açıkladı!

Binance CEO’su Changpeng Zhao, BNB Chain’in Kazakistan Cumhuriyeti merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) rol oynayacağını açıkladı. Orta Asya ülkesi, Mayıs 2021’den bu yana CBDC yarışında. İşte detaylar…

Binance ağı için önemli gelişme

Kazakistan, bir CBDC başlatmanın fizibilitesine ilişkin kararı Aralık 2022’ye kadar verilecek. Ülkenin merkez bankası bunu geçen yılın sonlarında açıklamıştı. Changpeng Zhao, “CZ”, Binance ekibinin kripto para birimlerinin küresel olarak benimsenmesi açısından durmaksızın çalıştığını söyledi. Kazakistan Ulusal Bankası (NKB) Birinci Başkan Yardımcısı Berik Sholpankulov ve Ödemeler ve Teknoloji Merkezi Başkanı Binur ile bir araya geldi.  Toplantının sonucu, BNB Chain’in Kazakistan’ın CBDC’si olan dijital tenge’ye entegre edilmesiydi.

Henüz daha fazla ayrıntı bilinmemekle birlikte, CBDC’nin çok zincirli bir mimariye dayanması muhtemel duruyor. Hatta NKB, Aralık 2021’de CBDC’nin R3’ün Corda platformunda pilot olarak çalıştırıldığını duyurdu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçtiğimiz aylarda, Kazakistan’da gerçek kullanıcılar ile kontrollü bir ortamda bir CBDC pilot uygulaması yürütülüyordu. Bu konuda CZ şunları söyledi:

NBK’nın geleneksel bankacılık ve kripto ekosistemi arasındaki boşluğu kapatmak için BNB Chain’e nasıl entegre edilebileceğini görmek için CBDC kullanım senaryoları hazırlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Binance’in Kazakistan’da birçok lisansı var

Pilot uygulama, ülkenin en büyük bankalarından Kaspi Bank ve Eurasian Bank ile test ediliyor. Kazakistan’ın CBDC modeli iki aşamalıdır, yani merkez bankası tüm sistemi denetler ve daha küçük bankalar, kullanıcıların dijital tenge kullanabilecekleri ve bankalar arası transferler yapabilecekleri dijital tenge cüzdanları açar. Kazakistan Merkez Bankası ayrıca CBDC’nin nakit veya nakitsiz ödemelerin yerini almayı amaçlamadığını söyledi. Bu nedenle, dijital tenge tokenları bankaların bilançolarına değil, yalnızca kullanıcıların dijital cüzdanlarına kaydedilecektir.

İşlem hacmi açısından en büyük kripto para borsası olan Binance, bugün yeni duyurular yaptı. Borsanın duyurularında bazı altcoin’lere yönelik entegrasyonlar, işlem çifti listelemeleri ve bazı kampanyalar yer aldı. İşte detaylar…

CZ’nin Twitter gönderisinde belirttiği gibi Binance, Kazak hükümeti ve merkez bankası ile iyi ilişkiler sürdürüyor. Sadece üç hafta önce kripto borsası, bir kripto varlık platformunu işletmek ve saklama hizmetleri sağlamak için “kalıcı bir lisans” aldı. Lisans, Binance’e düzenlenmiş bir platformun statüsünü verir ve şirkete dijital varlık ticareti, fiat para yatırma ve çekme ve saklama hizmetleri sağlama yetkisi verir.

Ayrıca Binance, Kazakistan’da bir sanal varlık pazarı geliştirmek için başkanlık onayı aldı. Bu amaçla, CZ ve Kazakistan Cumhuriyeti Mali Denetleme Kurumu bir mutabakat zaptı (MOA) imzaladı. Zhao’ya göre anlaşma, şirketin siber suçla mücadeleye yönelik Kanun Uygulayıcı Eğitim Programının (LETP) bir parçası.  Şu anda, borsanın kripto parası BNB, yüzde 0.1’lik bir düşüş ile 289 dolardan el değiştiriyor.  Coin, yedi günlük süreçte yüzde 6.4 yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Milyon Dolarlık Hack Bu Altcoin’i Yüzde 99 Çökertti!
Milyon Dolarlık Hack Bu Altcoin’i Yüzde 99 Çökertti! UvToken projesi, bugün erken saatlerde bir hack saldırısı yaşadı. Saldırgan, yaklaşık 1.5 milyon dolar değerinde 5.000 Binance Coin (BNB) çaldı. Şu anda ekip olayı araştırdığını söylüyor. Saldırının ardından UvToken’ın altcoin projesi yüzde 90’ın üzerinde sert bir düşüş...
Aslı Dinçer 27 Ekim 2022