Binance CEO’su FTT Sattı: Şimdi Bu Altcoin’den Alacak!

Binance CEO'su FTT Sattı: Şimdi Bu Altcoin'den Alacak!
Binance CEO'su FTT Sattı: Şimdi Bu Altcoin'den Alacak!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance CEO’su Changpeng  Zhao Pazar günü yaptığı açıklamada, kripto para borsasının rakip borsa FTX’in yerel tokeni olan FTT varlıklarını tasfiye ettiğini söyledi. Ardından, satıştan elde ettiği gelir ile başka bir altcoin alacağının sinyalini verdi. İşte detaylar…

FTT satışından elde edilen gelir BNB’ye gidecek

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi yeni haftaya, en büyük kripto para borsalarından olan Binance ve FTX’in CEO’ları arasındaki gelişmelerle girdik. Binance CEO’su Changpeng Zhao, ellerindeki FTT’leri satarak “erken bir çıkış stratejisi” oluşturduklarını açıkladı. FTT’lerini satmasının arkasındaki sebep ise Sam Bankman Fried’a ait FTX ve Alameda Research’ün iflası durumunda sıkıntı yaşamamak.

Binance CEO'su Bu Altcoin'i LUNA'ya Benzetti! Endişe Büyüyor

Binance, geçen yıl FTX’te 2019’de bir yatırımının parçası olarak FTT’deki fonları aldı. FTX, Binance’in şirketteki hissesini 2.1 milyar dolarlık bir FTT ve BUSD karışımı aracılığıyla satın almıştı. CZ, piyasa koşulları ve sınırlı likidite nedeniyle tasfiyenin tamamlanmasının birkaç ay sürmesinin beklendiğini söyledi. Ayrıca, FTT üzerindeki piyasa etkisini en aza indirmeye çalıştıklarını ekledi.

Etherscan’a göre Cumartesi günü, o sırada 584 milyon dolar değerinde olan 22.999.999 FTT hareket etti. Bir cüzdandan Binance’in borsasına transfer edildi. Verilere göre bu, dolaşımdaki FTT arzının yüzde 17’sine eşdeğer. CZ, taşınan fonların borsanın FTT’deki pozisyonunu tasfiye etmesiyle alakalı olduğunu doğruladı. Bunun ardından bir takipçisi, “Şimdi 500 milyon dolarlık BNB satın alabilirsin” dedi. Changpeng Zhao da “evet” diyerek bu satıştan elde edilen gelirin BNB’ye aktarılacağına dair sinyal verdi. Bilindiği gibi BNB, Binance’in yerel kripto para birimidir.

Neler olmuştu?

CZ, kripto dedektifi Mike Burgersburg tarafından 4 Kasım’da FTX’in finansal sağlığına ilişkin yayınlanan soruşturmaya işaret etti. Burgersburg, Sam Bankfried tarafından yönetilen FTX ve Alameda’nın artık iki farklı varlık olduğunu gösterdi. Bunun için Coindesk’ten gelen bir rapora dikkat çekti. Ancak, FTT tokenlerinin Alameda’nın bilançosuna hakim olduğu ortaya çıktı. Burgersburg, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Kaynaklarımız bu holdinglerin birkaç yüz milyon dolar değerinde olduğunu gösteriyor. Firmanın ödeme gücü, ilgili taraflarca verilen kriptolara dayanıyor. Bu tanıdık gelebilir, çünkü bu, Celsius Network ve diğer birçok kripto firması tarafından milyarlarca doları yoktan var etmek için kullanılan modelin aynısı. Buna “volan şeması” diyoruz.

Bu durum, FTX’in iflasa doğru gittiği düşüncesiyle varlıklarını satan FTT sahipleri arasında panik yarattı. 48 saatten kısa bir süre içinde FTT, yüzde 16’nın üzerinde düştü. Şu anda coin, yüzde 5’lik bir düşüş ile 22.01 dolardan el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Binance CEO’su FTT Sattı: Şimdi Bu Altcoin’den Alacak!