Reklamı kapat

Binance CEO’su FTX’in Karanlık Tarafını Anlattı: Çok Kötü…

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
1 görüntülenme
Binance CEO'su FTX'in Karanlık Tarafını Anlattı

Binance CEO’su CZ, en büyük rakiplerinden FTX’in çöküşünde kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) ile arasında geçenleri aktardı. Satın alma niyetinden, ortaya çıkan rakamları ve FTX’in usulsüz fon kullanımını gördüğünde vazgeçtiğini paylaştı.

Binance CEO’su, durumun beklediklerinden daha kötü olduğunu söylüyor

FTX ve hayırsever kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), kripto para piyasası Mayıs ayında 2 trilyon dolarlık çöküş yaşadığında, iflas eden bir çok kripto şirketine yardım eli uzatmıştı. Ancak, Kasım ayında aynı çukura kendisi de düştü. 2 Kasım’da ortaya çıkan Alameda Research’ün bilanço ifşasının ardından, Binance CEO’su borsasının elindeki tüm FTX Token’leri satacağını duyurdu. Bunun üzerine panik olan yatırımcılar fonlarını kurtarmak üzere FTX’e koştu. Aşırı çekim talebi nedeniyle likidite krizine giren borsaya ile yardım Binance ve CEO’su CZ’den geldi. Ancak CZ, bugün Endonezya’da katıldığı bir konferansta, borsayla ilgili ortaya çıkan rakamları gördüğünde “durumun çok daha kötü” olduğunu söyledi.

CZ, FTX’in kullanıcı fonlarını olmaması gerektiğini gibi kullandığı hakkında haberler ortaya çıktığında, borsayı araştırmak için devreye giren ABD düzenleyici kurumlarıyla birlikte, satın almaktan vazgeçtiklerini paylaştı.

FTX etrafında olanlar, yatırımcıların güvenini sarstı

FTX etrafında yaşananlar, Solana ve FTT’ye olduğu kadar, piyasa ve yatırımcılar içinde sarsıcıydı. CZ, borsaların daha fazla şeffaf olmasının yatırımcı güvenini artıracağını söylüyor. Binance, FTX krizinden kısa süre sonra rezervlerini açık bir şekilde kamuoyuyla paylaştı. Lider borsa, Perşembe günü sıcak ve soğuk cüzdan adreslerinin çoğunun bir listesini yayınladı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD’li düzenleyiciler SEC ile CFTC’de FTX hakkında ortak bir soruşturma başlattı. CZ, konferansta yaptığı açıklamada, düzenleyicilerin inceleme alanlarını genişletmelerinin önemli olduğunu belirtti. Ancak şuanda sadece KYC ve kara para aklamayı önlemeye odaklanma eğiliminde olduğunu ekledi. Zhao, düzenleyicilere yönelik; “Borsa işlemlerine odaklanmalısınız” diyor. Bunun bir borsanın iş modeli ve kullanıcı fonlarının nerede olduğunu göstermek için rezerv kanıtı gibi alanları kapsayacağını da sözlerine ekliyor.

Bu cephelerde çok daha fazla incelemeye gireceğimizi düşünüyorum, ancak aslında bu sektör için iyi.

Binance CEO’su, FTX’in usulsüz fon kullandığını doğruladı

CZ, başlangıçta FTX’e yardım etmek için harekete geçsede, ortaya çıkan gerçeklerin ardından bu hamleden vazgeçti. Alameda Research’ün bilanço ifşasının ardından, ekibinin kendisine FTT satmayı teklif ettiğini söyledi. Binance CEO’su, bu endişeyi haklı bularak FTT satışı için onay verdi. Daha sonra şeffaflık için balina izleme botu Whale Alert’in verilerini paylaştı. CZ ayrıca, “Bu sorun 3 günde yaratılmadı. FTX, kullanıcı fonlarını uygunsuz şekilde kullandı” açıklamalarına yer verdi.

CZ, Alameda Research’ün bilanço ifşasının ardından elindeki 580 milyon dolarlık FTT’yi satacaklarını bildirdi. Binance, bu FTT Token’leri, FTX’te olan hisselerinden çıkış yaptıktan sonra elde etmişti.

Sam Bankman-Fried, CZ’yi aradığında neler söyledi?

Binance CEO’suna göre, Sam Bankman-Fried ile ilk temasa geçtiğinde FTX’in durumundan habersizdi. Krizin farkına vardıktan sonra olumlu açıklamalar yaparak durumu biraz iyileştirmeye karar verdi. Ancak, CZ’ye göre FTX’in durumu beklediğinden çok daha kötüydü. Anlaşma Binance’in ekonomisi için zararlı olacağından, işbirliği yapmaktan vazgeçti. CZ ayrıca, “kullanıcı fonlarının yanlış şekilde kullanıldığı ve soruşturma haberleri bizim anlaşmadan çekilmemize neden oldu” diyor.

CZ’nin bugün Endonezya Fintech Zirvesi’nde yaptığı yukardaki açıklamaların ardından, FTX resmen iflas ettiğini duyurdu. CEO Sam Bankman-Fried’da resmen istifa etti

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Resmen İflası Duyurdu
Beklenen Son: FTX Resmen İflası Duyurdu! CEO Ayrıldı! Sam Bankman-Fried’in kripto para borsası FTX resmen iflas etti. Alameda Research’e atfedilen iflasta, şirketin 10 ila 50 milyar dolar arasında borcu olduğunu tahmin ediyor. Sam Bankman-Fried, FTX CEO’luğundan istifa etti Twitter’da yayınlanan bir şirket açıklamasına göre, borsa...
Buğra Çağlar 3 hafta önce