Binance CEO’su IMF’nin Kripto Para Planını Yorumladı

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 6 gün önce
304 görüntülenme
Binance CEO’su IMF'nin Kripto Para Planını Yorumladı

Binance CEO’su CZ, IMF yetkilileri Bo Li ve Nobuyasu Sugimoto tarafından hazırlanan kripto para düzenlemelerine yönelik makaleyi yorumladı.

Binance CZ, IMF’nin 5 maddelik kripto düzenleme planı hakkında konuşuyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), kısa süre önce kripto para düzenlemelerinin önemini vurgulayan 5 maddelik bir makale yayımladı. IMF yetkilileri Bo Li ve Nobuyasu Sugimoto tarafından hazırlanan makale, özellikle kripto krizlerinde düzenleyicilerin rolüne değiniyor. Bugün makale hakkında açıklama yapan CZ, IMF’nin kripto para planının kripto ve ilgili işletmeleri için oldukça faydalı ve “iyi” olduğunu söyledi. CZ’ye göre, kullanıcı korumanın en etkili yöntemi, dünya çapında uygulanan risk temelli düzenlemeler olacak. Binance CEO’su, belirli yargı alanlarında doğrudan yasaklarla karşılaşan potansiyel kripto tehditlerinden bahsettiği şu açıklamalara yer veriyor:

Bunu daha önce söyledim ve tekrar söyleyeceğim: Kullanıcı korumasının en iyi şekli, küresel olarak tutarlı, riske dayalı düzenlemedir. Doğrudan yasaklamalar, kullanıcıların gölgede, riskleri kendilerine ait olmak üzere ve herhangi bir güvenlik ağı olmadan çalışmasına yol açacaktır.

CZ daha sonra kripto para borsaları ve platformlarının düzenlemesi hakkında bir dizi maddeye yer verdi:

2) Kripto borsaları lisanslı, kayıtlı ve yetkilendirilmiş olmalıdır. Lisanslama ve yetkilendirme kriterleri iyi tanımlanmalıdır.

3) Birden fazla işlevi yerine getiren kuruluşlar, ek düzenleme, şeffaflık ve/veya ifşa gerekliliklerine tabi olmalıdır.

IMF kripto para düzenlemeleri hakkında neler öneriyor?

CZ’nin vurguladığı gibi IMF, önce kripto para borsalarının lisans almasını, kaydedilmesini ve yetkilendirilmesini istiyor. Bu, depolama, transfer, takas, mutabakat ve saklama gibi hizmetler sunan ve geleneksel finans sektöründeki hizmet sağlayıcıları kontrol edenlerle karşılaştırılabilir düzenlemelere tabi olan işletmeleri kapsar. Müşterilere ait varlıkların şirkete ait olanlardan ayrı bir yerde tutulmasını ve sorumlu makamın tam olarak netleştirilmesini talep eder.

CZ’ye göre, kripto para piyasası, sınır ötesi doğasını barındırabilmesi için sağlam, kapsamlı ve küresel olarak tutarlı kripto düzenlemeleri istiyor. Ayrıca, küresel bir stratejinin başarılı olabilmesi için sektörün değişen yapı taşlarıyla birlikte gelişmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Binance CEO'su Davos’ta Kripto Paraları Konuştu: Buna Bakın!

Bu arada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Binance, ABD Adalet Bakanlığı tarafından el konulan kripto para borsası ile yaptığı işlemlerle gündemde.

Kredi platformları, stablecoin’ler ve daha fazla alanda düzenleme

Makale ayrıca, kripto piyasasında çeşitli görevleri yerine getiren kuruluşlarında düzenlemelere tabi olması gerektiğine yer verdi. Bir husus olan stablecoin’lerin üretici şirket tarafından katı ihtiyatlı standartlara tabi tutulması gerektiği tavsiye ediliyor. Piyasanın bel kemiği olan stablecoin’lerin, uygun inceleme ve düzenlemeye tabi değilse, parasal ve finansal sistemlerin istikrarını tehdit edebilir. Bu alanda, bankacılık sektöründe yaygın olanla karşılaştırılabilir düzeyde düzenlemeler getirilmesi öneriliyor.

CZ son olarak, politikacılar ve düzenleyiciler izin verilen faaliyetlerin kapsamını genişlettiğinde kullanıcı korumasının ve piyasa bütünlüğünün daha iyi olduğunu vurguluyor. Bu çıkarım, diğerlerinin yanı sıra geleneksel finans, sağlık hizmetleri, ilaç, internet ve içerik gibi çok sayıda farklı sektörde gözlemlenebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Projesinde Şüpheli Balina İşlemi
Bu Altcoin’de Şüpheli Balina İşlemi: Milyonlar Taşındı! Balina izleme botlarının gün içinde verdiği bir alarm, bir altcoin balinasının boğa koşusuna hazırlandığını öne sürüyor. Dev yatırımcı, üç işlemde milyonca token’i farklı cüzdanlara dağıttı. Devasa altcoin balinası, milyonlarca tokeni farklı cüzdanlara böldü Dogecoin Whale Alert tarafından...
Buğra Çağlar 6 gün önce