Binance CEO’su O İddialara Cevap Verdi: Bu Altcoin Fırladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 26 Kasım 2022
68 görüntülenme
Binance CEO'su O İddialara Cevap Verdi: Bu Altcoin Fırladı!

Bazı kripto liderleri Binance’in “rezerv kanıtı”nın anlamsız olduğunu iddia etti. Fakat, Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, Merkle Tree tabanlı rezerv kanıtının “sağlıklı kontroller” olduğunu belirtti. Binance CEO’su Cumartesi günü bir blogda, tam şeffaflık sağlamak ve müşterilerin kripto varlıklarını güvence altına almak için Binance’te fonların nasıl yönetildiğini yanıtladı. İşte detaylar…

Binance CEO’su, cüzdanlarındaki şeffaflığı açıkladı

Binance CEO’su “CZ”, 26 Kasım tarihli bir blog gönderisi yayınladı. Binance’in fonları ve cüzdanları nasıl yönettiğine ilişkin topluluk sorularını yanıtladı. Binance’in tam yasal ve düzenleyici uyumluluk sağlamayı taahhüt ettiğini ve müşteri fonlarını kendi hesaplarında kullanmadığını iddia ediyor. Binance, müşterilerin kripto varlıklarını ayrı hesaplarda tutmakta. Bunlar, Binance’in kripto varlıklarını tutmak için kullandığı hesaplardan tamamen farklıdır.

Ayrıca, kripto borsası, kullanıcı varlıklarının yanı sıra Binance’in kripto varlıklarının güvenliğini sağlamak için aynı cüzdan altyapısını kullanır. Kullanıcıların mevduatları, cüzdanlara taşınır ve Binance, bu paraları işlem tutarlarına göre periyodik olarak sıcak veya soğuk bir cüzdana taşır. İşlem sayısını en aza indirmeye ve gas ücretlerini minimumda tutmaya yardımcı olur. Sonuçta işlem ücretlerini sektördeki en düşük seviyede tutarak bu tasarrufları müşterilere aktarır.

Büyük çekim işlemlerinde soğuk cüzdanlar öne çıkıyor

Binance, para yatırma ve çekme işlemlerini yönetmek için sıcak cüzdanlarda bir denge sağlar. Ancak, büyük para yatırma ve çekme işlemleri soğuk cüzdanlar aracılığıyla yönetilir. Ayrıca, her müşterinin benzersiz bir tanımlayıcısı (UID) ve ilişkili oturum açma kimlik bilgileri vardır. Bu, müşterilerin kripto varlıklarını Binance’in varlıklarından ayırmaya yardımcı olur.

Binance Haberi, Bu Altcoin'i Çöküşe Sürüklüyor

Ayrıca Binance, MiCA Yönetmeliğine uymak için ayrılmış on-chain müşteri kripto varlık cüzdanları üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca müşterilerin varlıklarını güvence altına almak için kendi cüzdan altyapısını kullanır.

Kendi kendine yeten bir ekosistem oluşturmak, Binance müşterilerini Celsius, Voyager ve şimdi de FTX gibi diğer sektör oyuncularının çöküşlerinde gördüğümüz bulaşma riskine maruz kalmaktan korudu.

Merkle tree rezerv kanıtı en iyi metot mu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Kraken CEO’su Jesse Powell, Binance’in rezerv kanıtını “anlamsız” olarak nitelendirdi. Çünkü borsalar denetim olmadan borçları  bu rezerv kanıtına dahil edemiyor. Ancak Binance CEO’su, Merkle Tree tabanlı rezerv kanıtının kripto varlıklarını doğrulamanın en iyi yolu olduğuna inanmakta. Jesse Powell’ın iddialarına, üçüncü taraf denetçilerin Binance’in rezerv kanıtına dahil olacağını açıklayarak yanıt verdi. Zhao, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Kamu önünde defalarca söyledim, sıkışıklık denetçilerin birkaç hafta beklemesinden kaynaklandı. Adım adım ilerliyoruz.

Binance Coin yükseliş yaşıyor

Zhao’nun açıklamalarına yakın zamanlarda, borsanın BNB coin’i yükseldi. Binance, SAFU fonunu 1 milyar dolar ile kapattıktan sonra, BNB birkaç saat içinde yüzde 11’lik sağlam bir büyüme ile tepki gösterdi. Ne yazık ki coşku piyasanın arzu ettiği kadar uzun sürmedi. Genellikle varlıklar için güçlü bir engel görevi gören 200 günlük hareketli ortalama, tekrar bir darbe vurdu. Binance token’ın rallisinin yavaşlamasına neden oldu. Kripto para birimi, son iki gündür seviye civarında konsolide oluyor.

Bununla birlikte, uzmanlara göre, FTX’in uygun risk ve fon yönetimi eksikliğinden kaynaklanan çöküşünün aksine, BNB ve genel olarak Binance’in işi hakkındaki çoğunlukla olumlu hava göz önüne alındığında, olumlu bir sonuç hala mümkün. Binance, SAFU fonunun piyasadaki hemen hemen tüm dalgalanmaları karşılama yeteneğini sağlam hale getirmeye çalışıyor. Bu da pratikte bir bütün olarak ekosisteminin dayanıklılığını artırır ve BNB’yi bir yatırımcı açısından daha çekici hale getirir. Ne yazık ki, kripto para piyasasının mevcut durumu, BNB’yi ralliden alıkoyan tek faktör.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist: Binance’deki Bu 3 Altcoin, Boğa Sezonunu Ateşleyebilir!
Analist: Binance’deki Bu 3 Altcoin, Boğa Sezonunu Ateşleyebilir! Kripto piyasası yeni aylık düşük seviyelerin yakınında duruyor. Bu nedenle, altcoin projelerini değerlendirmek için zaman ayırmak hayati önem taşıyor. Bir analist olan Tony M.’e göre layer-1 tokenları Solana, Litecoin ve Binance Coin daha fazla kazanç potansiyeli gösteriyor....
Aslı Dinçer 26 Kasım 2022