Reklamı kapat

Binance CEO’su Şaşırtıcı Gerçeği Paylaştı! Gizlice Paralar Taşındı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
121 görüntülenme
Binance CEO'su Şaşırtıcı Gerçeği Paylaştı

Binance CEO’su, FTX çöküşünün ardından rakip borsaya karşı aldığı tutum hakkında olayın kendi tarafını paylaşıyor. FTX’in çöküşü, CZ’nin Binance’in Alameda’nın rezerv ifşaları nedeniyle elindeki FTT tokenleri satacağını duyurmasıyla geçen hafta meydana geldi.

Binance CEO’su FTX çöküşüyle ilgili gerçekleri paylaştı

Hacim bazın dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası, bilançosunda 8,8 milyar dolarlık bir boşlukla piyasayı terk etti. Şu anda 1 milyondan fazla kullanıcının fonu borsanın sıcak cüzdanlarında sıkışmış durumda. Borsa başlarda iyimser açıklamalar yapsa da, geçtiğimiz Cuma günü iflas ettiğini duyurdu. CEO Sam Bankman-Fried’da resmen istifa etti. Şu anda FTX’in CEO pozisyonunu batan enerji holdingi Enron’u kurtarmak için çalışan yeniden yapılandırma avukatı John Ray III dolduruyor. SBF ise ekipte yer almaya devam edecek.

Binance CEO’sunun özellikle altını çizgisi nokta; FTX’i iflasa sürükleyenin kendisi veya borsasının olmadığıdır. CZ, yakın tarihli bir tweet’te, kripto borsasının FTT’yi “shortladığını” veya “dumpladığını” ve bunun da çöküşüne yol açtığına dair devam eden bir söylentiyi dağıtmaya çalışıyor.

CZ yeni tweetlerinde hiçbir zaman FTX Token’e (FTT) karşı short pozisyon almadıklarını açıkladı. Binance başlarda likidite krizi içindeki borsayı satın almaya karar verse de, bundan düzenleyici baskılar nedeniyle vazgeçmişti. FTX kriziyle ilgili olarak CZ, “Bunu veya bununla ilgili herhangi bir şeyi planlamadık” diyor. Kurucusu SBF ile yaptığı görüşme hakkında birkaç ayrıntı veriyor:

Konuşmak istediğinde şaşırdım. İlk tepkim, OTC (tezgah üstü) anlaşması yapmak istediği oldu, Ama işte buradayız. SBF beni aramadan önce FTX’teki iç durum hakkında çok az bilgim vardı.

“FTX arka kapıdan gizlice para kaçırıyor”

Borsa ve yöneticileri hakkında yeni iddialar IBC Group’un kurucusu Mario Nawfal’dan geldi. Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, kurucu Sam Bankman-Fried’in arka kapıdan büyük bir para çekme işlemi gerçekleştirdiğini iddia etti. Nawfal, bu bilgiyi eski FTX çalınanlarından aldığını belirtiyor. İddiaya göre SBF, borsanın CTO’su Gary Wang tarafından talimatı üzerine oluşturulan bir arka kapı kullandı. Nawfal’in iddiaları FTX tarafından Cuma günü 400 milyon dolardan fazla fonun çalındığı hack saldırısıyla örtüşüyor. Ayrıca “gizli para kaçırmanın” içinde FTX’in kardeş şirketi Alameda’nın da yer aldığını söylüyor:

SBF, Gary Wang’a (CTO) FTX’in fonları gizlice Alameda ve diğer kuruluşlara yasadışı bir şekilde taşımasına izin veren arka kapıyı oluşturma talimatı verdi.

Söz konusu FTX çalışanı, borsanın eski kıdemli mühendisi Yung Dot idi. İddiaları Twitter’dan uzun bir flood ile yanıtladı. Eski çalışan bu bilgileri ifşa ettiğini doğruluyor. Sam Bankman-Fried’in yaklaşık dokuz ay önce bu arka kapı için hazırlık yapmış olabileceğini de söyledi:

Tüm hack, ~ 9 ay önce yerleştirilen elx trapdoor SBF sayesinde mümkün oldu.

Eski FTX mühendisine göre, bu arka kapıdan taşınan kripto paraların toplamı 783 milyon dolar civarında.

Şimdi tüm gözler Crypto.com’da

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Binance CEO’su FTX’in iflası ardından tüm borsaları rezerv kanıtlarını paylaşmaya çağırdı. Crypto.com ise rezerv kanıtlarında ortaya çıkan bir “aldatmaca” ile gündeme geldi. Crypto.com CEO’su Kris Marszalek, bundan yaklaşık üç hafta önce yapılan bir hatayı, yaklaşık 400 milyon dolar değerindeki şaşırtıcı miktarda Ethereum’un “yanlışlıkla” yanlış adrese gönderildiğini kabul etti. Marszalet’e göre Crypto.com, Ethereum’u soğuk cüzdanlarından birine taşımak istiyordu. Ancak bunun yerine 320.000 ETH’yi The Verge kapsamında olduğu gibi Gate.io borsasının kurumsal cüzdanına aktardı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'su: Bu Altcoin ile Çalışacağız
Binance CEO’su Konuşuyor: Bu Altcoin Mucidiyle Çalışacağız! FTX çöküşünün neden olduğu yatırımcı endişeleri gidermek üzere, tüm merkezi borsalar hafta boyunca rezerv kanıtlarını yayınladılar. 70 milyar dolar dolar rezerv bildiren Binance CEO’su CZ, şimdi “daha güvenilir bir sistem yaratmak için” Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ile...
Buğra Çağlar 2 hafta önce